Eesti uudised

Käsmu meremuuseumi omanik Aarne Vaik: mul pole riigilt raha vaja (10)

Juhan Haravee, 13. veebruar 2012 06:59
VÕITLEJA HING: Selle ahingu sain vist… praegu maksavad need vähemalt oma 100 eurot. Foto: Arno Saar
Kas Tallinna meremuuseumi tiiva alla saamine päästaks Käsmu atraktsiooni

"Ma olen seadusetu tüüp, ma olen väljaspool igasugust seadust," võtab Aarne Vaik viimase aja muuseumimured kokku. "Ma olen kümme vallavalitsust üle elanud, aga ükski neist ei suutnud minuga lepingut sõlmida ja minu tööd seadustada."

Aarne Vaik tegi Käsmu meremuuseumiga algust aastal 1993, kuid idee pärinevat hoopis Tallinna meremuuseumist ja olevat kaks aastat vanem. Kangekaelne bioloogiharidusega Vaik võttis lihtsalt kätte ja tegi asja ära – natuke omamoodi, nagu tal kombeks. Muuseumihooneks sai tollase Võsu valla pakutud endine piirivalvekordoni maja, mis kunagi oli kuulunud legendaarsele Käsmu merekoolile. Muuseumivara tuli vastsel peremehel ise kokku koguda, põhiliselt tuli eksponaadid oma raha eest vanavarapoodidest osta. Isegi Stockholmi antiigiärides käis Valk kogusid täiendamas. Kindlasti on meremuuseumisse panustanud ka annetajad ja restauraatori peenikesi oskusi peab Vaik kasutama siiamaani.

"Ma olen seadusetu tüüp, ma olen väljaspool igasugust seadust," võtab Vaik oma viimase aja mured kokku. "Ma olen kümme vallavalitsust üle elanud, aga ükski neist ei suutnud minuga lepingut sõlmida ega minu tööd seadustada. Ei ole saanud ma ka kultuuriministeeriumi ega siseministeeriumiga suhteid paika. Muuseumi praegune ala ja selle kõrvalkrunt kuuluvad riigile, mida haldavad just need ametid."

Ministeeriumid peavad Vaigu sõnul seaduse järgi need magusad mereäärsed maa-alad loovutama riigivara aktsiaseltsile või leidma muu legaalse tee nendest vabanemiseks. Vihula vallavalitsus näeb siin oma võimalust ja on jõudnud teha riigile kuuluva maa-ala detailplaneeringu. "Arvamusi planeeringu kohta küsiti vallas kõigilt naabreilt, mind aga unustati täielikult," kurdab Vaik. "Olukord on igatahes muutunud nii ebakindlaks, et pean leidma mingi lahenduse, ja kindlus muuseumi edasi tegutsemiseks on see, mida ma praegu otsin. Mul ei ole vaja riigilt raha, kuigi ega see muuseumipidamine väga odav lõbu ole – kõik nõuab ju raha."

Pääseteed näeb muuseumi omanik Aarne Vaik selles, kui õnnestuks muuseum kinkida Tallinna meremuuseumile kui riigi kultuuriasutusele filiaaliks. Siis ehk tekkivat mehe sõnul mingi kindlus oma vaevavilja tuleviku suhtes, et seda ei pakitaks kokku kastidesse, kui muuseumimaa magusate mereäärsete maatükkidena kaukameestele maha parseldatakse – nii on ju siiamaani paraku tehtud.

Päästja tuleb Tallinnast

Riigimuuseumi tiiva alla saamine päästaks Käsmu tuntuima atraktsiooni ja kultuurielu tõmbekeskuse, mille väljapanekut ja maalilist ümbrust on Vaigu sõnul peetud üheks Euroopa omanäolisemaks, mida võib julgesti liigitada viie parema hulka. Signaalid, mis on selles asjas pealinnast Käsmu jõudnud, on Vaigu sõnul pigem positiivsed ning lähinädalad toovad läbikäimisele ja -rääkimistele lisa.

"Me oleme seda ju aastaid näinud, kuidas valdades asju aetakse," räägib Vaigule toeks tulnud rannakalurite õiguste eest seisja Virko Sirkel.

"Riigil pole aga kahjuks sooja ega külma rannarahva tulevikust, jäetagu vähemalt alles seegi, mis meil meremuuseumi ja selle ala näol olemas on. Siin võiks tegutseda merekeskus, millel oleks kultuuriliselt ja hariduslikult hindamatu väärtus – vähemalt mälestus rannarahva elust võiks alles jääda."

Käsmu meremuuseumi ja selle sõprade mure on jõudnud ka Vihula vallavanema kõrvu. "Kahju, kui niisugust tolmu üles keeratakse," ütleb vallavanem Raivo Uukkivi. "Detailplaneering annaks kaitse nii Aarne (Vaik) elutöö säilimisele kui ka lisaatraktiivsust Käsmule. Loodan, et Aarne seda siiski mõistab ega allu mingite minule tundmatutele abilistele, kes teda kuskil selgelt omakasu silmas pidavalt konsulteerivad."

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee