Eesti uudised

Vene suurärimees jääb Eesti kodakondsuseta (11)

Andres Põld, 13. veebruar 2012 06:59
Maksim Liksutov.Foto: Kalev Lilleorg
Tänu üle aasta kestnud pingutustele saab valitsus teha otsuse ja vabastada suurärimees Maksim Liksutov (35) Eesti kodakondsusest, sest pärast Eesti ametnikega peetud vägikaikavedu on lõpuks saadud korda kõik vajalikud formaalsused.

"Siseministeerium on materjalid Liksutovi vabastamiseks Eesti kodakondusest juba saatnud valitsusele otsustamiseks," ütleb siseministeeriumi pressinõunik Annely Martin. Küsimus võib arutlusele tulla juba algava nädala valitsusistungil. Kuna Liksutovile andis kodakondsuse valitsus, on ka sellest vabastamine valitsuse pädevuses. Kuna Liksutov on lõpuks ka ise avalikustanud soovi kodakondsusest loobuda, siis ei näe siseministeerium põhjusr, miks seda soovi ei rahuldataks.

Samal teemal

Ilmselt ei väärikski Liksutovi personaalküsimus erilist kajastamist, kui tema kodakondsuse-saaga poleks muutunud kohati veidraks peitusemänguks.

Nimelt üritas Eesti riik kuue aasta eest eriliste teenete eest Eesti kodakondsuse saanud Liksutovi pärast tema topeltkodakondsuse ilmsikstulekut Eesti kodakondusest ilma jätta terve möödunud aasta, ent Eesti päritolu transiidiärimehel õnnestus juriidika abil sellest kõrvale hiilida. Nimelt peab kodakondsusest ilmajätmiseks inimene Eesti võimudele teatama, et ta on vastavasisulise teate kätte saanud. Et Liksutov Eestist saadud teatistele lihstalt ei vastanud, ei saadudki tema kodakondsust tühistada.

Põhimõtteliselt saanuks mees sellist taktikat kasutades säilitada Euroopa Liidus piiramatut liikumisvabadust andvat Eesti passi kuni 2015. aastani, kui see oleks lihtsalt aegunud.

Ent Liksutovi plaani lõid uppi hoopis omad – nimelt sai temast eelmise aasta detsembris Moskva transpordiameti juht ja seejärel sai ka Vene ametivõimudele teatavaks, et kõrgele ametipostile nimetatud tegelasel on peale Vene oma ka ametliku Venemaa silmis vaenuliku riigi Eesti kodakondsus. Euroopa Liidu bordoopunase passi omamine hinnati kohe julgeolekuriskiks ja Liksutovil kästi sellest loobuda. Mullu detsembri keskpaiku saabuski Liksutovilt, keda Eesti ametnikel ei õnnestunud enne kuidagi tabada, oma käega kirjutatud avaldus vabastada ta Eesti kodakondsusest.

Enne kellegi kodakondsusest vabastamist tuleb täita mitu kohustuslikku formaalsust, näiteks teha kindlaks, ega kodakondsusest loobujal pole maksuvõlgnevusi.

Postimehe andmetel on just sel põhjusel siiani endiselt Eesti kodanik ärimees Ernesto Preatoni, kes sai valitsuselt eriteenete eest kodakondsuse 1999. aastal, kuid kolm aastat hiljem soovis sellest loobuda. Et Preatonil on Eesti ees 51,2 miljoni kroonine maksuvõlg, keeldus valitsus Preatonit kodakondsusest vabastamast.

Maksim Liksutov ja Eesti

Loksal sündinud Maksim Liksutov sai Eesti valitsuselt eriteenete eest kodakondsuse 2005. aastal. Ta oli seotud Muuga sadamasse söeterminaali rajamisega ja toetas suurte summadega Reformierakonda ja ResPublicat. Aastaid tagasi kolis Liksutov püsivalt Venemaale, asus seal äri ajama ja võttis Venemaa kodakondsuse. Ajakirja Forbes asetas Liksutovi mullu Venemaa rikaste tabelis 189. kohale ja tema varanduse suuruseks hinnati 500 miljonit dollarit. Peale äriajamise on Liksutov esindanud Eestit endise tippsportlasena rahvusvahelistel võistlustel. Maksim Liksutov on mitmekordne Eesti juunioride meister allveeujumises ja tulnud ka 1991. aastal Eesti meeskonna koosseisus NSV Liidu meistriks.

Samal teemal

27.10.2015
Maksim Liksutovi parkimismuudatused ajavad moskvalased meeleavaldusele
12.08.2013
Transiidimiljonär andis kogu oma Eesti vara abikaasale