Maailm

Süüria kaunis presidendiproua toetab veriste kätega abikaasat (13)

Aadu Hiietamm, 11. veebruar 2012 09:05
KAUNITAR: Süüria presidendi võluv abikaasa Asma al-Assad (36). KOLETIS: Süüria president Bashar al-Assad (46), keda maailma ajakirjandus riigis käiva veresauna pärast koletiseks või timukaks nimetab. Foto: afp, reuters/scanpix
Süürias kestab verevalamine. 11 kuu jooksul on selles Lähis-Ida riigis tapetud üle 6000 inimese, neist suurem osa valitsusvastastes protestimeeleavaldustes osalenud. Maailmas nõutakse seetõttu järjest häälekamalt president Bashar al-Assadi tagasiastumist. Tema kaitseks astus ootamatult välja Süüria esileedi Asma al-Assad.

Rahutused Süürias algasid mullu märtsis ja on eriti veriseks muutunud viimastel päevadel. Nädal tagasi alustasid valitsusväed rünnakut ülestõusnute kantsile, Homsi linnale. Hukkunuid loetakse seal juba sadadega. Ülestõusnute sõnul kaaluvad valitsusväed koguni keemiarelva kasutamist. Eile plahvatas kaks võimast autopommi ka Aleppos. Võimude teatel sai terroriakti tagajärjel surma kümneid inimesi.

Venemaa ja Hiina veto

Venemaa ja Hiina panid nädal tagasi veto ÜRO Julgeolekunõukogu resolutsioonile, milles mõisteti hukka Süüria presidendi Bashar al-Assadi vastaste rahutuste vägivaldne mahasurumine ning kutsuti Süüria presidenti ametist loobuma. Ülejäänud 13 julgeolekunõukogu liikmesriiki hääletasid resolutsiooni poolt.

Vene välisminister käis seejärel teisipäeval Süüria pealinnas Damaskuses ning ütles pärast kohtumist president Bashar al-Assadiga, et viimane lubas leida rahumeelse lahenduse riigisisese dialoogiga, millesse kaasatakse kõik poliitilised jõud.

Esimene leedi asus presidendi kaitsele

Paraku kõnelevad Süürias endiselt relvad ning eile tuli teade, et sealsed võimud palusid Iraanist avaliku korra tagamiseks appi 15 000 eriväelast.

USA president Barack Obama nimetas Süürias toimuvat neljapäeval ennenägematuks verevalamiseks. Ajakirjanduses spekuleeritakse juba, et lääneriigid kaaluvad võimalust sekkuda sõjaliselt Süüria kriisi. Nii meenutatakse näiteks 1999. aastat, kui NATO õhurünnakud Serbias sundisid tollast presidenti Slobodan Milosevici lõpetama sigadused Kosovos.

Lõppeval nädalal võttis Süürias toimuva kohta esimest korda sõna Süüria presidendi Bashar al-Assadi võluv abikaasa Asma al-Assad.

Asma on sündinud 1975. aastal Londoni lähedal Actonis. Tema isa, tuntud kardioloog, on pärit Homsist, mis on praegu ülestõusnute peamine keskus. Bashar al-Assadiga tutvus Asma teismelise tüdrukuna koolivaheajal Süürias. Tutvus süvenes Londonis, kus Bashar al-Assad õppis silmaarstiks.

Tasub teada, et Asma on sunniit ja Bashar alaviit. Alaviidid kuuluvad šiiitide hulka. Süürias tervikuna on sunniite alaviitidest rohkem, kuid võim on viimaste käes. Praegused verised kokkupõrked on paljuski tingitud sunniitide ja alaviitide vastasseisust.

Pärast isa Hafiz al-Assadi surma 10. juunil 2000 sai Basharist Süüria president ja ta tõi Asma Londonist Damaskusesse. Pulmad peeti 31. detsembril 2000.

Tule all ka Asma vanemate kodulinn

Seoses praegu Süürias toimuva verevalamisega on Briti ajakirjanduses mitu korda küsitud, kuidas suudab liberaalses

Suurbritannias üles kasvanud intelligentne ja haritud Asma al-Assad seda kõike kannatada, eriti, kui tule all on tema vanemate kodulinn Homs. Vastuseks saatis Asma al-Assad sel nädalal Inglise ajalehele Times e-kirja, milles teatas, et Bashar al-

Assad on kogu Süüria ja mitte ühe süürlaste rühma president ning esimene leedi toetab teda.

Arvestades, et eelmisel nädalal liikusid kuulujutud, nagu oleks Asma al-Assad üritanud koos kolme lapsega Süüriast põgeneda, siis on täiesti võimalik, et esimest leedit sunniti oma veriste kätega abikaasale avalikult toetust avaldama.

Samal teemal

17.03.2017
Juristid: Süüria presidendi abikaasa peaks loobuma Briti kodakondsusest
09.11.2015
Süüria mässulised jätavad Homsi
21.02.2012
Süüria presidendiproua hüüab koletislikku abikaasat "pardiks"