UUS ELU: Mullu oktoobris siirdasid arstid vähki põdevale üheksa-aastasele Alannahile Bostoni lastehaiglas kuus elundit. Selle kuu algul lubati väike patsient haiglast koju ja ta käib juba koos vanaisaga kelgutamas. Foto: ap/scanpix
Aadu Hiietamm 9. veebruar 2012 06:59
Läinud aasta oktoobris siirdasid Bostoni lastehaigla arstid üheksa-aastasele Alannah Shevenellile korraga mao, maksa, kõhunäärme, peensoole, põrna ja osa söögitorust. Haruldane operatsioon õnnestus ja selle kuu algul pääses tüdruk haiglast koju.

Väike Alannah tunneb elust jälle rõõmu. Ta käib koos vanaisaga kelgutamas. Laps on kelgumäel soojalt riides, sest peab tervist hoidma palju hoolikamalt kui tema eakaaslased. Ka kõige süütum külmetushaigus võib Alannahi veel nõrgale organismile saatuslikuks saada.

Operatsioon kestis 14 tundi

USAs Maine’i osariigis Hollises elav Alannah pääses pärast Bostoni lastehaiglas veedetud kolme kuud koju selle kuu algul. Mullu oktoobris siirdasid arstid talle 14 tundi kestnud operatsiooni ajal korraga kuus elundit: mao, maksa, kõhunäärme, peensoole, põrna ja osa söögitorust. Kõik elundid olid pärit ühelt ja samalt doonorilt, kes oli surres Alannahiga ühevanune.

Seda, et midagi on valesti, märkasid tüdruku lähedased siis, kui Alannah oli viieaastane. Elurõõmus tüdruk muutus ootamatult loiuks ja jõuetuks. Teda tabasid sageli palavikuhood. Alannah kõhnus, kuid tema kõht pundus. Arstide diagnoos oli šokeeriv: tüdruku kõhus areneb vähkkasvaja. Tohtrid opereerisid väikest patsienti kaks korda, kuid see ei aidanud. Vähkkasvaja jätkas oma hävitustööd. "Nagu koletis või kaheksajalg ajas vähk oma kombitsad tüdruku elunditesse," ütles Alannahi vanaema Debi Skolas ajalehele Portland Press Herald.

Arstid üritasid vähkkasvajat tõrjuda kemoteraapiaga, kuid taas tulemusteta. Tüdruku tervis muutus järjest halvemaks ja tohtrite sõnul võis tema elu päästa vaid keeruline siirdamisoperatsioon. "Ilma operatsioonita Alannah sureb, lõikuse korral on 50%line tõenäosus, et ta jääb ellu," teatasid arstid.

Niisuguses olukorras valikut polnud, tüdruku lähedased nõustusid operatsiooniga. Aasta aega tuli oodata doonorielundeid. Doonor pidi olema Alannahiga sama vana.

Arstid usuvad parimat

Enne siirdamist eemaldasid arstid kõik vähist kahjustatud elundid. Asemele pandi uued. Tegu oli ühe riskantsema vähioperatsiooniga meditsiiniajaloos. Pärast lõikust tuli tüdrukul võidelda valude ja põletikega. Kogu selle aja oli tema juures palatis ka vanaema.

Praegu tõdevad arstid ettevaatlikult, et ime on sündinud. Operatsioonist on möödas üle kolme kuu ja Alannahi organism on uued organid omaks tunnistanud. Tuleb ju kõigi siirdamisoperatsioonide puhul arvestada, et inimkeha ei taha võõraid organeid hästi vastu võtta ja siiratu tuleb uuesti

eemaldada. Alannahile siirati korraga koguni kuus elundit. Tal tuleb nüüd ja edaspidi neelata tugevaid irdumisreaktsioonivastaseid ravimeid, kuid raviarstide hinnangul on tüdruk keerulisest operatsioonist hästi toibunud ja saab edaspidi elada normaalset elu.

Alannahi immuunsüsteem on siiski veel nii nõrk, et arstid ei luba tal minna rahvarohketesse kohtadesse, nagu kool, kirik või kaubanduskeskus. Samuti ei tohi ta süüa toorest puu- ja köögivilja ega käia ujumas.