Eesti uudised

Lihtne naine on riigi bürokraatia vastu võimetu (29)

Sven Harjo, 28. jaanuar 2012 09:05
JAMA KUI PALJU: Õhtuleht 26. jaanuar 2012.
Kuigi siseministeeriumi kinnitusel on riik inimeste, mitte bürokraatide jaoks, ei pääse eluaeg rahulikult elanud naine arhiivis tehtud avastuse tõttu oma sünnipäeva muutmisest.

"Kui ta andmeid ei muuda, ei saa ta uut isikut tõendavat dokumenti," teatab riigiamet kiretult, et keeldumine tähendab sisuliselt dokumentideta illegaali staatust.

Siseministeeriumi rahvastiku toimingute osakonna juhataja Enel Pungas, kes arhiividokumente kontrollis, kahtleb selles versioonis, sest lapse sünd registreeriti sünnitushaigla dokumendi alusel, kuhu pidi alla kirjutama ka lapsevanem. "Kontrollisime üle Koidula sünniakti, kus on tema sünnikuupäevaks märgitud 25. september," selgitab Pungas. "Samuti on sünniaktis märkuste all kirjas, et lapse sünni registreerimine on lapse ema haiguse tõttu hilinenud. Kuna sünd tuli registreerida kuu aja jooksul ja Koidula puhul toimus registreerimine 21. novembril, on selge, et kui ta oleks sündinud 25. oktoobril, siis poleks sellist märkust olnud vaja."

Samuti viitab Pungas, et kui Koidula ema leidis, et riik on kirja pannud vale sünniaja, oleks ta pidanud uuesti perekonnaseisuosakonna poole pöörduma, mitte oma käega sünnitunnistust parandama.

"Praegu peab Koidula isikut tõendavad dokumendid tõesti vahetama," nendib Pungas.

Võimalus, et ta elaks senise sünnikuupäevaga rahulikult elu lõpuni, pole ametnike arvates võimalik. "Kui riik praegu aktsepteeriks seda sünnikuu ülekirjutamist, looks see pretsedendi," ütleb Karin Kangro siseministeeriumi pressiosakonnast.

Pärast pikemat pinnimist saabub siseministeeriumist asjale ka üldine hinnang ehk vastus küsimusele, kas Eesti on bürokraatide või inimeste riik. "Eesti riik on inimeste jaoks ja just nende inimeste huvides on, et riik dokumenteeriks neid täpselt. Sellisel juhul saab riik lähtuda vaid olemasolevatest alusdokumentidest," vastab vastama pandud Enel Pungas.

Siseminister Ken-Marti Vaheri seisukohta teada saada ei õnnestu, sest ta viibib välislähetuses ning pressiteenistuse teatel ei hakata teda välismaal selle küsimusega tülitama.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee