Eesti uudised

Mart Laar interneti tsenseerimisest: mina ei kustutanud, ruum sai otsa (25)

TEET TEDER, 27. jaanuar 2012, 06:58
INTERNET JÄÄB VÄIKSEKS: Kaitseminister Mart Laar teatas eile valitsuse pressikonverentsil, et tema Facebook hakkas täis saama. Seepärast kustutati ACTAd puudutavad kommentaarid, mida paljud valitsusele ebameeldivaks teemaks peavad.  KAAREL TIGAS
Irvhambad naljatavad, et Chuck Norris on mees, kes suudab lõpmatuseni numbreid lugeda kaks korda, aga tundub, et Mart Laarile jääb filmikangelane alla. Meie kaitseministril kippus internet täis saama.

"Ma küll ei arva, et ma oleksin sealt kõik eemaldanud. Seal käib, viimane kord, kui ma nägin, üsna funktsioonne dispuut. Kui sealt midagi on kadunud, siis seoses sellega, et ruum kippus vahepeal otsa saama," selgitas Mart Laar Päevalehe ajakirjaniku pärimise peale, miks ministri Facebooki lehelt kõik ACTAd puudutavad kommentaarid ära on kustutatud. Varem oli Laar inimestele lubanud, et uurib

ACTA kohta ja annab teada, kuidas Eesti valitsus seda arutab.

"Viisin Laarile kümme ruumi feissbuuki."

Samal teemal

Et ministril internet täis saab, pani ka riigikogulased irvitama. "Pinge maas – viisin Laarile kümme ruumi feissbuuki. Peaks külma aja üle elama. Sõpra tunned hädas," säutsus Laari erakonnakaaslane Juku-Kalle Raid Twitteris.

Inimesi on kommentaaride kustutamine häirinud. "Mart Laari Facebooki lehel toimub tsensuur – kas uue vaikiva ajastu algus?" küsib üks tõsisemaid

ACTA-vastaseid aktiviste Tanel Raud. "Minu ja tema diskussioon oli vägagi viisakas. Inetuks läks asi siis, kui kogu see ACTA-teemaline kirjavahetus Mart Laari Facebooki lehelt öösel ära kustutati. Niimoodi avalikus ruumis ei toimetata. Kui poliitik püüab saada sotsiaalmeedia vahendusel suuremat populaarsust kodanike ja võimalike uute valijate hulgas, siis on nendel samadel kodanikel täielik õigus kasutada sotsiaalmeediat ka avalike päringute tegemiseks. See, et kui nüüd antud poliitik või lehe haldaja asub küsimusi selekteerima, siis on kaks varianti. Kas küsimus oli ropp või küsimus oli ebamugav. Me teame kõik, et küsimus ei olnud ropp," räägib Raud.

IRLi valija ja erakonnale annetusi teinud Tõnu Samuel arvab, et Mart Laar ei taju vist üldse enam reaalsust. "Postitasin enne oma pärisnime all siia pildi ja avaldasin arvamust, et nii ei tohiks teha. See postitus kustutati," ütleb Samuel. "Ta ilmselgelt kas ei saa üldse aru, mis toimub, või valetab."

Minister võttis IT-inimesed vaibale

Laar väidab, et tema pole kindlasti ühtegi arutelu kustutanud ja võttis oma IT-inimesed vaibale. "Vabandan kõigi ees, et selline asi on juhtunud. Pärast pressikonverentsi võtsin veebilehe administraatorid ette – selgus, et muretsedes Facebooki ruumi sisulise täitumise pärast tänu korduvatele sissekannetele otsustasid nad sedalaadi kattuvate sissekannete hulka vähendada, et muuks aruteluks rohkem ruumi jätta. Kuidagi õnnestus neil aga maha võtta kogu arutelu, kaasa arvatud minu enda sissekanded," räägib Laar. "Tegin neile peapesu, mis loodetavasti peaks pikaks ajaks meelde jääma, seda enam, et tehnilisest toimetamisest muutus asi korraga sisuliseks." Laar ütles, et oma kontole kirjutab minister alati ise.

Internetiasjatundjana teab Tõnu Samuel, et kui püüda teemat summutada, saab see tihti lisatähelepanu. Seda kutsutakse Streisandi efektiks. "Tuntud laulja Barbra Streisand püüdis takistada ühe aerofoto levitamist, millel oli tema maja peal. Tänu sellele tegevusele aga tõmbas ta kogu loole terava tähelepanu ja see foto on nüüd koos tema nimega entsüklopeediates. Mart Laar või kes tahes tema isikut esindas, astus ämbrisse, püüdes ebameeldivaid küsimusi kustutada. Tema selgitusi, et postitused ise kustusid, kuna ruum sai täis, või et keegi kogemata midagi tegi, ma kahjuks ei usu," ütleb Samuel.

Valik plakatitekstidest, mis eile Mart Laari kohta Facebookis ilmusid:

ACTA on vajalik, et ruum otsa ei saaks

Mina pole kustutanud, adminnid kustutasid

Kui on kadunud, siis ruum kippus otsa saama

Suur mees vajab palju ruumi

Kui sein saab täis, siis kustutan ära

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee