Uudised

Viiendik lastest vajab psühholoogilist nõustamist  

11. juuni 1997, 00:00

Viiendik Eestimaa lastest vajaks kas psühholoogilist või arstlikku, sh. psühhiaatrilist nõustamist, ütles doktor Lembit Mehilane Tartu Psühhiaatriahaiglast.

Mehilase sõnul on depressioonis last raske ära tunda. Nii lastevanemate, õpetajate kui ka üldarstide teadmised laste psühhopatoloogia alal on viletsad. Mõnikord hindavad õpetajad või vanemad lapse depressiivseid või neurootilisi avaldusi kui karistamist väärivat käitumist.

Kui õpetajad märkavadki lapse probleeme, ei julge nad lapsevanemale soovitada külastada lapsega psühholoogi või psühhiaatrit - vanem heidab õpetajale ette, et tema lapsest tahetakse hullu teha, lausus Mehilane.

Mehilane lisas, et viimase viie aasta jooksul on meditsiinipsühholoogia ja psühhoteraapia liigid Eestis uskumatult kiiresti arenenud. Eestis on esindatud peaaegu kõik olulisemad maailma psühhoteraapia voolud.

Paljud lapsed on oma probleemidega üksi - vaid vähesed vanemad vestlevad oma lastega. Võrumaa keskkoolides tehtud uuringute põhjal võib doktor Mehilane öelda, et õpilased ei usalda koolipsühholoogi, kooliarsti ega maakonnaarsti, arvates, et nende mure võib avalikuks tulla. Spetsialiseeritud lastepsühhiaatriline abi on koondunud Tallinna, Tartusse ja Viljandisse, maakondade psühhiaatrid on ülekoormatud.

Vanemad puutuvad laste muredega tavaliselt kokku alles siis, kui lapsed on juba tõeliselt hädas.

Et õpetajad õpilaste psüühilisi probleeme paremini märgata suudaksid, oleks neile hädavajalik laste psühhopatoloogiat õpetada. Sel sügisel hakatakse ühel Tartu Ülikooli bioloogia-geograafiateaduskonna kursusel tulevastele õpetajatele seda õpetama, lausus Mehilane. (ETA)

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee