Maailm

Venemaa kahtlustab endiselt, et USA nurjas Phobos-Grunti lennu (16)

Aadu Hiietamm, 20. jaanuar 2012, 07:04
PURUNENUD LOOTUSED: Phobos-Grunti üleslennutamisel mullu 9. novembril lootsid Vene kosmoseteadlased, et lend Marsi kuule ja tagasi paneb maailma Vene kosmoseprogrammist taas kõnelema positiivses võtmes. Paraku need lootused ei täitunud.Foto: Reuters/Scanpix
Vene kosmosesondi Phobos-Grunti lend leidis kuulsusetu lõpu pühapäeval, kui selle rusud kukkusid Vaiksesse ookeani. Nagu Venemaa kosmoseprogrammi "Roskosmos" juhi Vladimir Popovkini intervjuust raadiole Vesti FM eile selgus, peab ta endiselt võimalikuks, et kosmoseaparaadi huku põhjustas USA võimas radar.

Vene kosmosesond Phobos-Grunt lennutati Kashastanist Bajkongõri kosmodroomilt kanderaketi Zenit-2SB abil maailmaruumi mullu 9. novembril. Phobos-Grunt pidi võtma suuna Marsi kuule Phobosele, et tuua sealt 2014. aasta augustis Maale pinnaseproov. Sond eraldus 11 minutit pärast starti kanderaketist. Seejärel pidid kaks korda käivituma Phobos-Grunti mootorid, mis tagavad vajaliku kiirenduse Marsi poole lennuks. Paraku mootorid käsklustele ei allunud ning Vene kosmoseteadlased kaotasid kosmosesondiga ka sideme. Phobos-Grunt hakkas kontrollimatult Maale lähenema ja kukkus 15. jaanuaril Vaiksesse ookeani.

Vene kosmoseprogrammi "Roskosmos" juht Vladimir Popovkin hakkas Ameerika Ühendriike kahtlustama juba enne Phobos-Grunti allakukkumist.

Ta rääkis mitmele Vene meediaväljaandele, et ei mõista, miks tulevad mitmed tagasilöögid just siis, kui kosmoseaparaadid lendavad läbi alade, mis on

Venemaa mõistes Maa "pimedal küljel" ehk piirkondades, kus juhtimiskeskus kosmoselaeva ei näe ega saa ka telemeetriaandmeid. "Ma ei taha kedagi süüdistada, aga tänapäeval on olemas väga võimsad meetmed, mida võidakse kosmoselaeva vastu kasutada ja mille kasutamist me ei saa välistada," viskas Popovkin kahtluse õhku.

Popovkinile sekundeerisid kõrged sõjaväelased. Kindralleitnant Nikolai Rodionov väitis, et Phobos-Grunti trajektoor läbis Alaskal võimsate radarite tegevuspiirkonda.

Vene kindral süüdistab

"Kardan, et nende jaamade võimas elektromagnetiline kiirgus võis mõjutada meie planeetidevahelise sondi juhtimisseadmestikku," ütles Rodionov. Seda Gakona sõjaväebaasi rajatud radarijaama tuntakse HAARP-ina (High Frequency Active Auroral Program). Antennid saadavad kõrgsagedusimpulsse ionosfääri ja suudavad seda kuumutada kunstlike plasmapilvede tekkimiseni.

Hiljem pakuti võimaliku "tapjana" välja veel Vaikse ookeani lõunaosas Marshalli saartel Kwajaleini atollil asuvat radarit.

USA võimud ja kosmoseagentuur NASA esinesid pärast Venemaa kahtlustusi avaldustega, milles rõhutati, et need on alusetud.

Ameeriklastele tuli appi Prantsuse kosmoseteadlane Isabelle Sourb?s-Verger "Kellel oli vaja Phobos-Grunt hävitada? Hiinal? Hiina osaleb Vene Marsi-uuringute programmis. Euroopa Liidul? Euroliit aitas seda programmi olulise määral rahastada. Ameerika Ühendriikidel? Ameeriklased arendavad Venemaaga tihedat koostööd ja sõltuvad praegu Vene kanderakettidest rahvusvahelise kosmosejaama varustamisel. Nad ei ole mingil juhul huvitatud partneriga suhete halvendamisest," rääkis Isabelle Sourb?s-Verger intervjuus ajalehele France-Soir.

Prantsuse kosmoseteadlane lisas, et Phobos-Grunti saanuks hävitada küberrünnak juhtimissüsteemidele, kuid ameeriklastel puudub igasugune huvi teadussondi likvideerimiseks. Kõne alla tuleks vaid sõjaliste kosmoseaparaatide, näiteks luuresatelliitide hävitamine. Seetõttu tasub Phobos-Grunti fiasko põhjusi otsida kriisist, mida Venemaa kosmosesktor praegu üle elab.

Tasub meenutada, et Phobos-Grunt pidi orbiidile toimetama kõigi aegade esimese Hiina Marsi-satelliidi, 115 kilogrammi kaaluva Yinghou-1. Viimane pidi Phobos-Gruntist eralduma Marsi lähedal. Samuti olid Phobos-Grunti pardal Prantsuse, Saksa ning USA instrumendid ja mikroorganismid, mille käitumist kosmoses sooviti uurida.

Ameerika Ühendriikide ametlik eitus Venemaad siiski ei rahuldanud, selgus "Roskosmose" juhi Vladimir Popovkini eilsest inter-vjuust raadiole Vesti FM. Ta ütles, et Phobos-Grunti allakukkumise põhjusi selgitav uurimiskomisjon vaatleb esimeses järjekorras versioone, mis on seotud tootmis- või konstruktsioonivigadega, kuid kõrvale pole heidetud ka radari võimalikku mõju.

Popovkin tunnistas, et Phobos-Grunti hukuga kaotas Venemaa 1,2 miljardit rubla. Sellele lisandub veel ligemale neli miljardit rubla, mis kulus projekti raames.

Tulekul eksperiment

Radariversiooni tunnistas kaudselt ka Venemaa asepeaminister Dmitri Rogozin, kes lubas teha kõik vajalikud järeldused, kui niisugune informatsioon peaks kinnitust leidma.

Uurimiskomisjon on juba asunud ette valmistama eksperimenti, kus Phobos-Gruntil olnuga analoogilist aparatuuri mõjutatakse laseritega, mis on sama võimsad kui USA omad.

Kuus ebaõnnestumist

Venemaa on alates 2010. aasta detsembrist teinud 33 kosmosestarti. Neist kuus ehk 18% on ebaõnnestunud.

Samal teemal

24. september 2014, 11:26
Roskosmos tutvustas Kuu "täiemahulise uurimise" plaane

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee