Eesti uudised

Karm konkurents: tipp-kardioloog süüdistab PERHi patsientide elu ohtu seadmises (38)

Toimetas Marge Sillaots, 11. jaanuar 2012, 20:41
Foto: Corbis
Nädal enne jõule vallandas Põhja-Eesti Regionaalhaigla (PERH) seal 18 aastat töötanud tipp-kardioloogi Hasso Uuetoa, põhjuseks usalduse kadumine. Juhtunu tundub olevat tavaline töövaidlus, ent selgub, et haiglate ja arstidevaheline konkurents on nii suur, et kaalub üles selle, mis on patsientidele parim.

Uuetoa on oma ala spetsialist, kelle juures käidi õppimas isegi välismaalt. Korra nädalas käis Uuetoa konkureerivas Ida-Tallinna Keskhaiglas (ITK) töövälisel ajal operatsioone tegemas. Enda sõnul tegi ta raskemaid operatsioone PERHis, kergemaid keskhaiglas.

Samal teemal

Ühel päeval kutsuti Uuetoa aga põhitöökohta, kus talle heideti ette konkureerivas haiglas ajaloolise operatsiooni tegemist. PERHi juhatuse liige Sven Kruup rääkis saatele "Pealtnägija", et Uuetoad koolitas operatsiooniks PERH, ent endale üllatuseks avastati, et operatsioon viidi läbi hoopis ITKs. "Tõsi ta on, et meie haiglas on see operatsioon paar aastat kõneks olnud. Iseendale üllatuseks avastasime, et Uuetoa on seda juba keskhaiglas juurutanud," rääkis Kruup.

Kardioloog Uuetoa sõnul rikkusid PERHi juhid arstieetikat, keelates tal teha operatsioone ja aidata patsiente teises haiglas, seeläbi seades patsientide elu ohtu. 

Andmetest selgub aga, et 450 PERHi arstist töötab mujal 60.

Kruup väidab, et alguses oldi haltuuraga päri, ent kokkuleppe kohaselt ei tohtinud Uuetoa patsiente ühest haiglast teise saata. Uuetoa läkski väidetavalt üle piiri, kui kokkulepet rikkus. Siiski – patsientide liiklus toimus kahes suunas. "Olen jätnud patsientidele valida, kummas haiglas nad ravi tahavad," ütles Uuetoa. Kruup leidis aga, et arst kasutas siinkohal professionaalseid oskusi, et teenida isiklikku tulu.

Arstide ühine arvamus on Kruubi sõnul see, et Uuetoa suunas haigeid vähem turvalisse haiglasse (ITKsse) ja allutas neid riskile, kuna ITK on ebaturvalisem kui PERH. Kruup selgitas, et keskhaiglas on arstide tase lihtsalt ebaühtlasem.

Ainus, mida Kruup kahetseb, on, et Uuetoad ei vallandatud varem. Kolleegide sõnul on Uuetoa suhteliselt ülbe ja endast heal arvamusel ning on kolleege teravalt kritiseerinud varemgi.

Uuetoa sõnul seisab PERHis maksumaksja raha eest ostetud kalleid aparaate, mida keegi ei julge või oska kasutada.

Hiljuti kirjutas Uuetoa presidendile kirja, milles ütleb, et on olukorra tõttu sunnitud Eestist lahkuma. PERHi kaebab mees samuti kohtusse.  

Põhjus, miks arstid Uuetoa sõnul Eestist lahkuvad, polegi alati rahas kinni, kuna õhkkond meie meditsiinis olevat väljakannatamatu.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee