Evelin Ilves armastab ise heategevusega tegelda ja kutsub nüüd üles ka vanureid kaasama. Unustades paraku, et meie pensionäridel on tegemist pelga eluspüsimisega. Pildil maalib Ilves ingleid SOS lasteküla heaks. Foto: Tiina Kõrtsini
Karoliina Vasli, Arvo Uustalu, Tõnis Erilaid 7. jaanuar 2012 08:59
Presidendiproua Evelin Ilvese üleskutse vähem kõnelda pensionide suurusest ja pigem kutsuda vanureid vabatahtlikule tasuta tööle ristisid terava keelega blogijad otsemaid üleskutseks "vähem raha, rohkem tööd – väärika vanaduse poole!"

"Kui me jätaksime eakatest kõneldes pensionide suuruse viivuks kõrvale ja mõtleksime, kuidas kõik ühiskonna liikmed omale väärilise rakenduse leiaksid," kirjutab Evelin Ilves oma kolumnis, kutsudes vanureid vabatahtlikku tööd tegema. "Eakatel on ju palju rohkem aega," leiab ta.

Kahjuks ei taipa Evelin Ilves, et enamik meie pensionäre maadleb oma eluga vaesusepiiril ja mõtleb pigem söögist ja eluasemest, kui vabatahtlikust tööst. "Egas täis kõht tühja muret tunne," ütleb solvunud pensionär Õhtulehele.

Idee pole paha, aga...

Vanavanemate Fondi juht Malle Salk ütleb, et vanuritel on läbi huvitegevuse piisavalt rakendust praegugi ja vabatahtliku töö asemel tuleb paljudel hoopis palehigis elatist teenida. Pension on napp.

Ilves märgib, et hooldekodud võiksid eakaid vabatahtlikena rakendada patsientidele raamatuid ette lugema, vanaisasid lasteaialastega puutööd tegema, kõrgkoolis võiksid aga pensionil professorid seminare korraldada. Ehk siis teisisõnu – vanemate elutarkade inimeste tasuta tööga saame ehitada üles parema Eesti, leib Evelin Ilves ajakirja Kodukiri kolumnis.

Sel ettepanekul on kaks otsa, nendib Salk. Agaramad pensionärid on leidnud endale huvitegevuse, kuid: "Pelgalt pensionist ei ela kõik ära. Ikka ütleb mõni eakas, et ei saa täna huviringi tulla, sest peab tööl ära käima."

Salk leiab, et vabatahtliku töö idee pole paha, kuid väärikas rakendus on seegi, kui eakad ühiskondlikus elus läbi huvitegevuse kaasa löövad. "Vahepeal kutsutakse näiteks jõulude ajal eakaid hooldekodudesse isetegevusprogramme tegema, tantsima, laulma – eks seegi on omamoodi vabatahtlik tegevus," kinnitab Salk.

Pensionieas ajakirjanik Nasta Pino leiab, et inimväärselt vananeda ei aita patsientidele raamatute ettelugemine, vaid inimväärne sissetulek. "Täieõigusliku ühiskonnaliikmena tunneb end inimene, kes ei pea pensionil olles virelema ja almust paluma. Vabatahtlik töö on tore asi, aga midagi pole teha, elu on ju nii materiaalne ja ainuüksi sellest jääb inimesele väheks," arutleb Pino.

Palgatõus ärritab

Eriti negatiivse varjundi annab Ilvese ettepanekule see, et riigikogulased samal ajal enda palka tõstavad ja samalaadsele heategevusele ei mõtlegi.

"Inimesed suhtuvad niigi eelarvamusega kõigesse, mis tuleb rahvast kaugeneva võimu poolt. Presidendiproua võiks pigem ise raamatuid ette lugeda ja käia kodutute jõululõunal. Mulle jäi hinge, kuidas ühel tänavusel jõululõunal vanake tahtis lusikat suu juurde tõsta, aga käsi värises ja ta ei suutnud suppi süüa," räägib Pino.

Samas ei eita keegi, kellega Õhtuleht vestles, et Evelin Ilvese ettepaneku teine pool – anda pensionäridele väärikust ja leida neile kasulikku rakendust – oleks halb. Kuid tuli valel ajal, kui riigikogu oli just enda palka tõstnud, ja vale inimese suust.

Kommentaarides võrreldakse Evelin Ilvest juba kurikuulsa Prantsuse kuninganna Marie Antoinette`ga, kes legendi kohaselt alamate viletsusest ja leivapuudusest kuuldes olla kähvanud: aga söögu siis kooki!

"Ärme räägime jah pensionide suurusest, kui meie vanurid peavad tööl käima, kui tervis vähegi lubab, lihtsalt selleks, et ära elada. Paneme aga nad veel tasuta tööle ka!" ärritub üks kommenteerijaist. "Ega raha pole ju väärikaks vanaduseks tähtis," lisab teine. "Ajame aga pensionärid vabatahtlikeks, kuid riigikogulastele maksame lihtsalt palka juurde!" ütleb kolmas.