Kui juba presidendi nõunik Ülle Madise teeb ettepaneku, et riigikogu peaks minema üle osalisele tööajale, siis on see märk sellest, et rahulolematus on jõudnud välja ka võimu tippu.

Me mäletame, kuidas president Meri lasi avalikkuse peal testida oma mõtteid, mida ta ise presidendina välja käia ei saanud, talle lähedaste autorite arvamuslugude abil. Et president Ilves on käibele lasknud riigikogu kummitempli väljendi ning arvestades, et oma teisel ametiajal ei pruugi ta enam paaniliselt mõelda riigikogu toetuse säilitamisele, võib Madise väljaöeldul olla märksa laiem kandepind ülevalpool.

Rahulolematus riigikoguga on kestnud läbi aegade, enim ei olda rahul nende palga ja hüvitiste ning töö kvaliteedi suhtega. Vastuvõetud auklikud seadused on vajanud liiga tihti parandamist, samal ajal on sisuliste otsuste vastuvõtmine taandunud tagatubadesse, jättes rahvasaadikud statisti rolli. See kajastub ka riigikogu koosseisus, kuhu parteinimekirjad suunavad palgaga äraostetavat kuulekat biomassi. Läbi aegade on räägitud, et sisulise töö tegijaid jagub riigikokku ehk viiendik selle koosseisust. Selle kinnituseks on asjaolu, et isegi tipp-poliitik Mart Laar ei suutnud fotodelt ära tunda mitut riigikogu liiget, mis siis veel lihtrahvast rääkida.

Taasiseseisvuse 20 aasta jooksul on suur osa seadusloomest tehtud, seega vajadus pidevalt koosistuva riigikogu järele oluliselt väiksem. Pealegi on osa saadikute jaoks riigikogus tiksumine niikuinii ainult tulus hobi. Seal istuvad dirigendid, šõumehed ja ettevõtjaid ning riigikogu liige on oldud isegi USAs elades ja töötades. Siit edasi oleks tegu ainult kujunenud olukorra vormistamisega. Riigikogu käiks ülemnõukogu eeskujul koos paar korda aastas mõne päeva, et ettevalmistatud seadustepakk vastu võtta. Tasu saaksid nad loomulikult ainult nende päevade eest. See võiks omakorda viia ka riigikogu koosseisu tugevnemiseni, sest tõenäoliselt loobuks sinna pürgimast hulk tegelasi, kes seni on seda teinud vaid kõrge palga nimel, milleni nad

päriselus ealeski ei küüniks. Täiskohaga jääks aga tööle juba nimetatud ärksam viiendik – fraktsioonide juhid ja komisjonide liikmed. Pole mõtet ülal pidada tühikäigul monstrumit, mis annab endast kõneainet vaid peamiselt järjekordse palgatõusu või kuluhüvitiste tõttu.

Jaga artiklit

0 kommentaari

Päevatoimetaja

Triinu Laan
Telefon 51993733
Triinu.laan@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis