Elu

Režissöör Jaan Tootsen: viis aastat dokfilmi teha oli nagu koeraelu (2)

Jaanus Kulli, 6. jaanuar 2012, 07:01
TALLINN AUTOVABAKS: Sõpruskonna Uus Maailm üks esimesi üritusi oli Vabaduse väljakul korraldatud protestiaktsioon autostunud pealinna vastu.  Henri Laukmaa
"Paljud arvavad, et Uue Maailma seltsi sünnilugu on legend, kuigi tegelikult on selle taga puhas reaalsus," teab Jaan Tootsen, kes pälvis eile oma täispika dokumentaalfilmiga "Uus Maailm" Eesti Filmiajakirjanike Ühingu auhinna Neitsi Maali.

Kaks poissi, Erko ja Marten, kellest said režissööri tahtel ka filmi ühed peategelased, renoveerisid kunagi filmi kolmanda tegelase Madle Lippuse ehk hüüdnimega Kaku maja. Tellingud olid püsti, poisid värvisid ja inimesed käisid mööda. Iga päev. Ja hakkasid tere ütlema. Poisid teretasid vastu, kuni tekkisid pikemad vestlused. "Nii tuligi idee asutada Uue Maailma selts," meenutab Jaan Tootsen ühe linnaosa seltsi sünnilugu.

Samal teemal

Viis aastat tagasi võttis ta kätte kaamera ja otsustas seltsi tegemised, mille esimeste spontaansete aktsioonide hulka kuulusid muu hulgas näiteks autovaba aktsioon Vabaduse väljakul ja välikino seansid, filmilindile jäädvustada. "Ühesõnaga, tänavaruum tuli vallutada, täita eluga," vahendab režissöör seltsi eesmärke.

Filmis pole ühtegi lavastatud kaadrit

Viis aastat filmis Jaan Tallinnas Uue Maailma linnaosas tegutsenud noori inimesi, keda mõned pidasid lärmakateks rahurikkujateks, teised süüdimatuks hipikambaks, kolmandad kangelasteks. Uue Maailma sõpruskond võttis enda missiooniks nii seaduslike kui ka ebaseaduslike aktsioonidega võidelda puhtama ja autovabama elukeskkonna eest, valmistades sellega peavalu politseile ja valvsatele linnakodanikele. Kuni ühel päeval tuli tunnustus, tähelepanu ja rahastus: need, kes enne panid filmi peategelasi seletuskirju kirjutama, patsutasid nüüd tunnustavalt õlale. Aga mis jääb järele hullusest, kui see on vaja ühel hetkel projekti pakendada, küsib filmi annotatsioon. Sellele küsimusele otsib läbi sõpruskonna tuumiku tegemiste ja mõtete oma filmis vastust ka Jaan.

Režissööri sõnutsi inspireeriski teda ennekõike Uue Maailma sõpruskonna loovus. "Kõige paremas mõttes on nad loovad inimesed! Kas või seesama Uue Maailma hüüdlause: kodu, mis algab tänavalt. Eestis on see hästi võõras, aga suuresti on see ka suhtumise küsimus. Uus põlvkond, kes on ka maailmas palju ringi rännanud, ütleb, et võibki vedada sohva tänavale, teha seal hommikusööki ja mida iganes," toob Tootsen välja mõned Uue Maailma sõpruskonna hoiakud.

Ent ennekõike on see film inimestest, kes teevad midagi koos, kes võtavad koos ette suuri asju ning mis siis juhtub, iseloomustab oma värskeimat linateost Jaan Tootsen, kelle varasemasse kontosse kuulub kaks lühidokki Eesti lugude sarjas: "Avasta rikas nurgatagune kosmoses" (2005) ja "Hea uus ilm" (2006).

Jaan ütleb, et ei möödunud päevagi, kui ta selle viie aasta jooksul poleks oma filmile mõelnud. "Ta oli sinuga kogu aeg kaasas. Tegelikult tegi see su elu põrgulikult raskeks. Igal hommikul ärkasin ma mõttega, et ega ma jumala eest nüüd midagi maha ei maga."

Tema kaamera jäädvustas kokku 250 tundi materjali. Kõiki filmi tegemiseks kulunud tunde pole Jaan kokku lugenud. "Aga ainuüksi ööbinud olen ma seal lugematuid kordi." Eriti uhke on ta selle üle, et filmis pole ühtegi lavastatud kaadrit.

Kuigi sõpruskonna ja režissööri suhted said viie aasta jooksul lähedasteks ja usalduslikeks, ütleb Jaan ometi, et ta ei ole üks sellest kambast. "Selles mõttes oli see täiesti aus mäng. Kuigi

kogu filmi tegemise ajal vaevas mind küsimus, et kui lähedale inimestele dokumentalistina ma üldse minna võin. Tunnetasin, et piir on hästi habras," märgib režissöör.

Kas midagi väga olulist jäi ka filmimata? "Mingisuguseid põdemisi oli, aga täna ei tundu nad kogu loo seisukohalt enam olulised," ütleb Jaan. "Kuigi siis tõi küll pisara silma, et miks ma selle või tolle asja maha magasin. Aga tegelikult oli see nagu koeraelu. Olla pidevalt õigel ajal õiges kohas."

2 KOMMENTAARI

Põnevat ja kasulikku

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee