Kommentaar

Eesti erakonnad koomiksikangelaste jälgedes  (1)

Agu Uudelepp, suhtekorraldaja , 29. detsember 2011 06:59
Olimar Kallase geniaalses pildivihikus «Proovisõit» on paar kaksikuid, kes mõtlevad alati ühtemoodi. Siis aga hakkab ühele meeldima üks ja teisele teine mees ning üksmeelselt jõutakse järeldusele, et huvitavam on mõelda oma moodi.

Eesti erakondadega on sel aastal läinud üsna samamoodi. Me oleme viimase pooltosina aastaga harjunud, et vahet pole. Reformierakond valitseb riiki ja Keskerakond Tallinna, teisi solgutatakse suurte suva järgi edasi-tagasi. Nüüd võib aga raporteerida, et jää on hakanud liikuma.

Sotsid sirutavad tiibu

Kõige suurem krõks on käinud sotside mõtlemises. Aus on tunnistada, et tegelikult pole see olnud ainult Sven Mikseri ja tema meeskonna teene. Iseseisva mõtlemisega erakonna tegi sotsidest Jüri Pihl.

Lähiajalooliselt on sotsid Eestis olnud sellised süldiks liiga soojad, supiks liiga külmad, ühesõnaga arusaamatud leiged leemekesed. Kedagi ei kõrveta, kellelegi oma kallerdamisega närvidele ei käi, aga ilma suurema leivakannikata söögikorraks ei kvalifitseeru.

Pihli ajal asi muutus. Tallinnas Keskerakonna kõrvale võimule minek oli julge otsus. Sama julge otsus oli nüüd juba Sven Mikseri juhtimisel võimult lahkumine. Veel julgem otsus on Vene Erakonnaga Eestis ühinemiskõneluste pidamine.

Järeldus saab olla üks. Sotsid on otsustanud, et nemad tahavad ka suurt mängu mängida ja ise reegleid dikteerida. See annab lootust, et järgmised kaks aastat tulevad huvitavad, kui sotsid tõesti hakkavad oravatele endile «Reformierakonda tegema».

Mäletatavasti oli ka Reformierakond oma ideoloogilise selguse kõrgaegadel ühe kitsa sihtgrupi erakond: hoolitseti ettevõtjate eest. Liberaalide lipukiri oli toona selge – toetajate meelest garanteeris Reformierakond tegevusvabaduse ja vastaste arvates andis juurde sinna, kus oli juba niigi palju.

Valimistel ei andnud see kuidagi isegi 20 riigikogukohta täis ja nii otsustatigi hakata kõigile meeldivaks jõuliseks erakonnaks. Liberaalid hakkasid rääkima vanemahüvitisest ja kaitsma pensionitõusu, võttes sellega hääled vasakpoolsetelt, ning teisaldasid ühe kurikuulsa pronkskuju, jättes sellega venemeelsetele tühja platsi ning konservatiividele tühjad pihud.

Sotsid üritavad nüüd samamoodi ühe kitsa sihtgrupi esindajate kuvandist lahti rabelda. XXI sajandi Euroopas ei tööta enam sinikraedele mängimine, eriti riigis, kus suurtööstust on vähe ja väikeettevõtlust palju. Järelikult on ka sotsidel vaja märgilisi asju oma võimalikele uutele toetajatele.

Oli ilus poliitika-aasta

Venekeelsetele juba näidatakse, et ei häbeneta nende keelt. Küllap uuel aastal antakse väikeettevõtjatele ning nende töötajatele mõista, et kedagi surnuks maksustama ei hakata. Midagi veel noortele peredele ja pensionäridele ka ning väikesed vihjed suurärimeestele, et head suhted Reformierakonnaga on olevik, aga sotsidega tulevik.

Pealegi, oravaid enam nii hirmsasti ei kardeta ka. Eesti Panga nõukogu näitas pärjatud rahandusministrile kohe esimeses voorus ust ning valis just selle mehe, kelle eest minister hoiatas. Uus aasta näitab, kas see pragu Reformi hegemoonias on vaid krohvis või ulatub juba sügavamale, lausa kandeseina.

Lõpetuseks üks soov jõuluvanale. Erakonnad võiksid aru saada, et ükskord prahvatab vimm, mis kogunend masuga. Selle artikli kirjutamise ajal oli mu ees laual üks trükis, mille sain tasuta postkastist – kalender «Pirita 2012». Selles kalendris on ligi 30 pilti. Ühe erandiga on need pildid ajaloolisest Piritast. Mis te arvate, kes või mis on tänapäevasel fotol? Õige, muidugi Pirita linnaosavanem.

Parlamendivalimiste ajal rääkisid hea valimistava valvurid nõrkemiseni, et maksumaksja rahaga pole ilus talle kosja minna. Jõulude ajal tuppa trügimine on veel nõmedam. Isegi, kui seda teha DASAkesi. Aga muidu – oli ilus poliitika-aasta.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee