2003. aasta: Maidu Põldma oma advokaadiga viimaseid kohtulahinguid pidamas. Foto: Teet Malsroos
Sven Harjo 28. detsember 2011 07:01
Politsei on kindel, et sisekontrollibüroos töötavad nüüd vaid puhta taustaga ametnikud, ometi tegutseb seal teiste hulgas inimene, kes pääses aastaid väldanud, raskete süüdistustega kohtuprotsessist puhtalt.

Politsei- ja piirivalveameti (PPA) pressiesindaja Helen Uldrichi sõnul ei saa kolleegide tegemisi ja rikkumisi kontrollida ega uurida inimesed, kelle taust äratab kahtlust. "Nii süsteemis tervikuna kui ka sisekontrollibüroos töötav ametnik peab olema puhta taustaga," kinnitab ta.

Samas PPA sisekontrollis ametis kaitsepolitseis töötanud Maidu Põldma, keda aastate eest koos veel ühe kaitsepolitseinikuga süüdistati muu hulgas ööklubi Hollywood töötajate peksmises klubi direktori kabinetis 1996. aasta märtsis. Kohtuprotsess venis mitmesugustel põhjustel seitse aastat ja lõpetati kohturegistri andmetel avaliku huvi puudumise tõttu.

Politsei sisekontrollil pole vedanud ka juhtidega, sest paari aasta eest seisis büroo eesotsas kapo taustaga Margo Poldov, kes võttis sõbralt suure summa laenu, kuid keeldus seda tagastamast ja oli sunnitud ametist lahkuma.

Praegu kaitsepolitseis uurimisel oleva kriminaalasja raames on vahi all endine kaitsepolitseinik Indrek Põder, keda kahtlustatakse kuriteos, mille eesmärk oli mõjutada PPA ametnike otsuseid süüteo- ja järelevalvemenetluses. Samas kriminaalasjas kahtlustatakse PPA sisekontrolli büroo viimast juhti Meelis Tanieli kutsetegevuses teatavaks saanud saladuse hoidmise kohustuse rikkumises. Taniel lahkus kahtlustuse ilmnedes politseist, ameti pani maha ka Indrek Põdra abikaasa, kes töötas PPA sisekontrollibüroos.

Praegu kaitsepolitseis uurimisel oleva kriminaalasja valguses omandavad mitme politseiametniku sõnul erilise värvingu politseiameti sisekontrollibüroo ja kapo töötajate suhted. "Need on läbi põimunud nii perekondlikul tasandil kui ka selle kaudu, et mitu praegust või endist sisekontrollibüroo töötajat on olnud ametis kaitsepolitseis," räägivad nimetuks jääda soovivad politseiametnikud.

Uldrichi kinnitusel pole endiste kaitsepolitseinike töötamine politsei sisekontrollibüroos tavatu ega taunitav: "Tegemist on sarnase töö ja inimeste ringiga, kes antud valdkonnas tööd teevad," selgitab ta. "Politseisse tööle asumiseks on kõigil inimestel ühesugused kriteeriumid – nad peavad vastama asutuse põhiväärtustele ning üldistele eetilistele tõekspidamistele," räägib Uldrich, toonitades, et inimene läbib põhjaliku taustakontrolli. "Lõpliku valiku sisekontrollibüroosse tööle asumiseks teeb ameti juhtkond. Kasuks tuleb kas eelneva tööandja või kolleegi soovitus.

Täna PPA sisekontrollis töötavatele ametnikele ei ole käesolevaks hetkeks esitatud ühtegi kahtlustust ning seetõttu võime olla kindlad, et büroos ei tööta ühtegi inimest, kes seal töötama ei peaks," ütleb Uldrich büroo ametnikekoosseisu kohta.

Pressiesindaja sõnul on PPAs hästi toimiv kontrollimehhanism, mis kahandab ebasobivate kandidaatide töölevõtmist ja ka hilisemat väljapraakimist. Kahetsusväärsete juhtumite ilmsiks tulek näitab tema sõnul, et süsteem töötab. Uldrich kinnitab, et neid juhtumeid ei lükata kunagi kalevi alla, vaid nendest räägitakse alati avalikkusele. "Töö selle nimel, et mehhanismid oleksid võimalikult tõhusad ja usaldusväärsed, ei lõpe aga ilmselt kunagi."

Kellest peaks PPA sisekontrollibüroo Õhtulehega rääkinud politseiametnike arvates koosnema? Mehed leiavad, et osa inimesi peaks olema välja kasvanud politsei enda seest, sest siis jagavad nad nüansse, mida väljast tulija ei saagi teada. "Nad peaksid olema tubli töömehe mainega endised jälitustöötajad. Et kui võtavad kedagi vahele, siis teevad seda profilt," ütlevad politseinikud. Nemad peavad seda ka maine küsimuseks ja signaaliks neile, kes tahavad sisekontrolli pöörduda, aga ei soovi kurta muret kahtlase taustaga tegelastele. Samuti peaks sisekontrollis olema mõni inimene prokuratuurist.