ÕNNELIK: Põhja-Eesti Pimedate Ühingu esimees Kristiina Peetsalu on tänulik, et «Jõulutunnel» just nemad tänavu välja valis. Foto: Peeter Langovits (Postimees)
Eiris Teeveere 19. detsember 2011 07:01
Tänavune "Jõulutunnel" kogub raha Põhja-Eesti Pimedate Ühingule, kes loodab annetuste varal renoveerida Tondi tänava keskuse, mis on vaegnägijate teine kodu olnud juba üle poole sajandi.

"Meeletult suur rõõm," kirjeldab Põhja-Eesti Pimedate Ühingu esimees Kristiina Peetsalu tunnet, kui sai teada, et "Jõulutunnel" otsustas neid aidata. "Me ikka väga, väga soovisime seda ja mitte esimest aastat. Me püüdsime ka eelmisel aastal, kuid siis ei osutunud me valituks. Lootus oli suur." Peetsalu sõnul tuli abi viimasel minutil.

Et Tondi tänavas 1956. aastast saadik vaegnägijate kooskäimisekohaks olnud keskus on suunatud eelkõige rehabilitatsioonile, peavad ruumid vastama Euroopa Liidu karmidele nõuetele. "Isegi kui me teeksime seal ennastsalgavalt ainult vabatahtlikku tööd, ei lubataks meil seda varsti enam teha, sest ruumid ei vasta nõuetele. Me lihtsalt ei saaks oma teenuseid selles majas enam pakkuda," ütleb Peetsalu.

Ühingule on tähtis saada maja remondiprojekt. "Me oleme taotlenud raha jupiviisi mingite ruumide tegemiseks, renoveerimiseks. On öeldud, et toetaksime küll, aga selleks on vaja maja kommunikatsiooniprojekti: ventilatsioon, elektrisüsteem ja nii edasi. Kuna meil seda pole, ei ole me kuskilt ka raha saanud. Fondidest sellise asja (projekti tellimise) jaoks raha taotleda ei saa," ütleb Peetsalu.

Ruumide ventilatsioon on küll vanas projektis olemas, kuid nagu ka paljud teised asjad, ei vasta see nüüdisnõuetele. Kogu kommunikatsiooniprojekti tellimine on kallis. "Hinnanguliselt oli see vanas rahas miljoni krooni kanti, aga kõik oleneb sellest, kui detailselt see ära tehakse," ütleb Peetsalu. Tondi tänava hall telliskivimaja on vaegnägijatele väga tähtis. "See on koht, kuhu pimedad oskavad iseseisvalt tulla ja tundes teed, saavad nad vähegi säilitada liikumisvabadust, saavad ise trenni või ansamblisse minna," ütleb Peetsalu.

"Jõulutunneli" telefoniliinid avati eile. Helistades numbril 900 7701, saab annetada 2 eurot, numbril 900 7702 viis, telefonil 900 7703 saab vaegnägijatele annetada 25 eurot.