Nädala tipud (1)

MAARIUS SUVISTE, uudistereporter 17. detsember 2011 08:57

1 Mustad toonid

Meie majanduse väljavaated ei olegi nii roosilised, kui valitsev seltskond seni meile sensitiivi kombel sisendanud on. Majanduskasv pidurduvat järsult, välistatud polevat langus. Inimesed vaatavad, kuidas aina kasvavate kodu- ja muude kuludega toime tulla. Samal ajal räägivad parteid tõsimeeli, et neil on vaja riigieelarvest lisaraha «demokraatia arendamiseks». Oh, issand, halasta!

2 IRL tuhas

Elamisloahangeldamise skandaali langenud IRL ei olegi saatnud siseministrit ja majandusministrit nelja tuule poole valla, vaid jättis nad ametisse edasi. Olematu poliitiline vastutus, olematu riigimehelikkus. Ja süüdlasi otsitakse teisest kohast, seekord politseist – niivõrd tüüpiline käitumine. Tuleb ametis edasi olla ja ise pealt vaadata, kui uurimiseks ja analüüsiks läheb. Aga IRL – aina raskemaks läheb tuhast tõusmiseks.

3 Alampalga analüüs

Ametiühing ja tööandjad saavutasid põhimõttelise kokkuleppe, et uuest aastast tõuseb alampalk 290 euroni. Sotsminister ütles seepeale, et ettepanek vajab analüüsimist. Mida siin enam analüüsida? Ansip ja Ligi on mõista andnud, et alampalk tõuseb. Europarlamendi saadik saab päevaraha istungite eest. See on suurem kui meie alampalk – 293 eurot, ja mitte kuus, vaid päevas.

4 Saadikud puhkusele

Jõuluvana külastuse ära teeninud riigikogul oli aasta viimane istung. Sellelgi polnud kõik 101 kohal ja seegi istung kestis napilt üle poole tunni. Saadikud on tööst nii väsinud, et lähevad pikale talvepuhkusele isegi varem kui kooliõpilased. Ise nad ütlevad, et neil puhkust ei ole – istungitest vabal ajal kohtuvad valijate ja kolleegidega. Igatahes head jõulurahu teile!

5 Jälle lasteaiad

Haridusminister Jaak Aaviksoo (IRL) sõnul ei saa lasteaias käimine olla tasuta ning et tasuta tähendab seda, et maksab keegi kolmas. IRL on lubanud tasuta kõrgharidust – huvitav, kes selle siis kinni maksab? Peaks ikka olema nii, et kõige alus – alusharidus – on lapsevanemale tasuta ning alles siis hakatakse rääkima tasuta kõrgharidusest.