Erakonnad ärgu nuumaku ennast (10)

ÕL 15. detsember 2011 06:56
Ei meeldi see mõte, et arrogantsed moodustised nagu erakonnad peaksid riigieelarvest «demokraatia arendamiseks» lisaraha saama.

Muidugi on erakondadel tarvis levitada ilmavaadet siin ja mujal, kasvatada järelkasvu, arutada, selgitada ja nii edasi. Kas seni on selle töö tegemist tõesti takistanud vaid rahapuudus? Ega erakonnad praegugi riigilt vähe raha saa, kokku ikkagi 5,4 miljonit eurot ehk ligi 80 miljonit krooni.

Me ei saa olla kindlad, et praeguse suhtumise juures ei hakata lisarahaga vaikiva kokkuleppe alusel katma lihtlabaseid kulutusi valimisreklaamile ja -propagandale, kuigi see seaduseelnõu järgi on keelatud. Umbes nii, nagu suvalised majoneesid ja kohvid-konjakid sõbraga lähevad riigikogulasel silmagi pilgutamata lahtrisse «kohtumine valijaga» ja kõik on jokk.

Äsja räägiti erakondade rahastamisega seoses nende soovimatusest liikmemaksu koguda. Mokaotsast põhjendasid parteid seda asjaoluga, et vastasel korral ei jaksaks vaesemad inimesed poliitikas osaleda. Tegelikult on asi ilmselt selles, et kui hakata täie rauaga liikmemaksu sisse nõudma, võib passiivsete liikmete väljalangemisel mitmetuhandepealiste erakondade liikmeskond naeruväärselt väike välja paista.

Ent riik võiks ju erakondade rahastamise puhul rakendada samalaadseid nõudeid nagu näiteks kuskilt fondist toetust küsiva MTÜ puhul – kogu asjaajamine olgu enne viimse komani korrektseks viidud. Saagu enne oma liikmetelt kätte raha, mille nad on ise kohustunud liikmeks astudes maksma, ja tulgu siis riigilt raha juurde küsima. Kõlab ju loogiliselt?

Teisalt, kas praegu on üldse kõige õigem aeg eraldada riigi tasemel raha sellistele poolesoteerilistele projektidele nagu erakondade demokraatia arendamine? Olukorras, kus kõik pädevad institutsioonid, kaasa arvatud Eesti Pank, järgmise aasta prognoose järjest mustemaks toonivad, kuni võimaliku majanduslanguseni välja. Mida öeldaks praegu riigiasutusele, kes läheb 15% raha juurde küsima?