Juhtkiri

IRLi poliitbüroo valis stagnatsiooni  (16)

ÕL , 12. detsember 2011 07:01
Kui IRL arvab, et elamislubade skandaali vaigistamiseks piisab volikogu otsusest sise- ja majandusminister ametisse jätta, siis ei saa keegi niimoodi arvamist keelata. Kuid, nagu tabavalt ütles opositsioonipoliitik Andres Anvelt: korruptsioonikuritegude puhul on prokuröriks rahvas. Ning üldise arvamuse kohaselt ei pääse ka IRL praegu vähema kui ministri ohverdamisega, otsustagu kiirkorras kokku aetud poliitbüroo isekeskis mida tahes.

Et IRL pole aru saanud olukorra tõsidusest, näitas ka nende esimehe Laari praalimine, et Keskerakonna puhul ei ehmataks elamislubadega sahkerdamine kedagi. Meid aga huvitab siiski, kuidas elamisloavabrik IRLi sees ja ümber tegutses, sest ulatuslik äri viitab laiale teadjate ja osaliste ringile, kus peale raha vastuvõtmise ja paberite vormistamise tegeldi veel kvootide suurendamise ja riigiaparaadi mõjutamisega. Stelmachi ja Raudse erakonnast lahkumisega pole asi meie jaoks sugugi lõppenud, sest õhus rippuvad küsimused tahavad endiselt vastamist.

Ka tekib IRLi käitumises vastuolu, sest Stelmachi ja Raudse taandumine valitud kohtadelt ning erakonnast viitab otseselt süü omaksvõtmisele. Seda loogilisem oleks poliitiline vastutus ministritegi tasemel, kuid huvitaval kombel toetab erakond nende jätkamist. Võimalik, et neid on vaja vähemalt mõnda aega hoida ametis otste uputamiseks. Pole ju kellelgi usku, et minister Vaheri kureeritav uurimine tahaks esitatud küsimustele vastuseid leida.

Kui Aimar Altosaar kampsunite seast pärast volikogu koosolemist kinnitas, et isamaasõda enam pole, siis pole ka see kindlasti nii. Vastupidi, erakonna uue juhi valimiste eel saab kaklus kampsunite ja Res Publica svammide seas minna ainult ägedamaks. Kui aga tegeldakse mõjusfääride ümberjagamisega, siis pole eluasemeäris tõe avalikustamisest keegi neist huvitatud. Kõik hoiavad kramplikult oma kohast kinni, kaasa arvatud Mart Laar kaitseministritoolist. Kui volikogus võitsid respublikaanid, siis sõltub ka Laari ministriportfell nende armust.

Fakt on aga see, et vähema kui siseministri tagasiastumisega üldsus enam ei lepi.