Maailm

Angela Nicolas Merkozy asub Euroopat päästma (29)

Aadu Hiietamm, 3. detsember 2011 08:59
MERKOZY: Nii võiks välja näha Saksamaa liidukantslerit Angela Merkelit ja Prantsusmaa presidenti Nicolas Sarkozyd ühendav Angela Nicolas Merkozy, kellelt oodatakse eurokriisi lahendamist. Foto: Scanpix, Fotomontaaž
Esmaspäeval kohtuvad Pariisis Saksamaa liidukantsler Angela Merkel ja Prantsusmaa president Nicolas Sarkozy, et kooskõlastada jõulised sammud euro päästmiseks. Kuna Merkeli ja Sarkozy kokkusaamised lõppeval kriisiaastal on olnud sagedased ning ilma nendeta ei ole toimiva päästeplaani leidmine võimalik, siis kutsutakse Euroopa Liidu juhttandemit sageli juba ühe nimega Merkozy.

"Mis saab eurost?" on kahtlemata olnud lõppeva nädala enim küsitud küsimus. Paljud eksperdid kuulutasid Euroopa Liidu ühisrahale kiiret kadu ja prognoosisid peatset tagasipöördumist rahvusvaluutadele. Spekuleeriti koguni võimalusega, et esimesena loobub eurost euroala ja kogu Euroopa Liidu võimsaim riik Saksamaa, kellel saab lihtsalt villand kriisi sattunud partnerriikidest.

Tänase seisuga tundub, et jutud euro kiirest krahhist on osutumas infomüraks. Olukord euro ümber on küll tõsine ja kriis sügav, kuid kui uskuda Prantsusmaa presidenti Nicolas Sarkozyd ja Saksamaa liidukantslerit Angela Merkelit, siis mitte lootusetu.

Otsustav tippkohtumine

Enne esmaspäevast kohtumist esinesid nii Nicolas Sarkozy kui ka Angela Merkel pikemate kõnedega, milles tunnistasid kriisi tõsidust ja tutvustasid euro päästeplaani põhimõtteid.

Esimesena kuulis maailm Nicolas Sarkozy arvamust. Tema kõnest neljapäeva õhtul Toulonis 5000 inimese ees tegid otseülekande paljud Euroopa juhtivad telekanalid. Tuleva aasta aprillis toimuvatel presidendivalimistel tagasivalimist taotlev Sarkozy tutvustas oma valimisprogrammi põhiseisukohti.

Prantsuse presidendi sõnul on praegune finantskriis sedavõrd tõsine, et halvimal juhul võib Euroopa Liit üldse ära kaduda. Ta lubas, et seda siiski ei juhtu ning tõotas leida koos Angela Merkeliga kriisist väljapääsu. Sarkozy ütles, et Prantsusmaa ja Saksamaa tahavad uut Euroopa Liidu aluslepingut.

Prantsusmaa presidendi sõnul on plaan võlakriisi lahendamiseks piisavalt hea ja läbimõeldud, et tagada Euroopa Liidule turvaline tulevik. Sarkozy hoiatas siiski, et tegutseda on vaja kiiresti, muidu kirjutatakse maailma ajalugu edaspidi ilma Euroopa Liiduta.

Ta rõhutas Saksamaa ja Prantsusmaa rolli Euroopa Liidus. "Saksamaa ja Prantsusmaa ühtsus tähendab, et kogu Euroopa on ühtne ja tugev," kuulutas Prantsusmaa president.

Sarkozy kritiseeris teravalt vasakjõudude pärandit. Tema sõnul olid 35tunnise töönädala kehtestamine ja 60aastaselt pensionile minek rasked vead, mille eest Prantsusmaal tuleb täna maksta.

Ees seisab maraton

Saksamaa liidukantsler Angela Merkel esines eile hommikul Berliinis Bundestagi (Liidupäeva) saadikute ees valitsusavaldusega.

Merkel võrdles euro päästmist maratoniga, kus ei võida kõige kiiremini alustanud jooksja, vaid see, kes on teadlik ees seisvast teest. Ta väitis, et ees ootab aastatepikkune võitlus kriisiga.

Saksamaa liidukantsler ei varjanud, et lähemas tulevikus peab eurotsooni riikidest sündima Saksamaa (ja Prantsusmaa) tingimustel eelarveliit. Teisisõnu, eurotsoon allutatakse tugevale eelarvedistsipliinile, mis peab välistama tulevikus üle jõu elamise. Sellega astutaks pikk samm Euroopa Ühendriikide suunas.

Merkel ütles samas, et Saksamaa soovib vältida Euroopa Liidu lagunemist ühisraha kasutavateks riikideks ja eurotsooniga mitteliitunud riikideks.

Eile avaldati ka telekanali ARD ja päevalehe Die Welt korraldatud avaliku arvamuse küsitlused. Nendest selgub, et 54% sakslaste arvates tuleb Angela Merkeli valitsus kriisiga toime. Samas usub koguni 84% sakslastest, et halvim euro- ja võlakriisis seisab veel ees.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee