Maailm

Itaalias tehakse nii, nagu uus peaminister Mario Monti ütleb  (1)

Lill Sarv, Rooma , 3. detsember 2011 08:59
Nüüd, kus esimene eufooria Itaalia kauaaegse peaministri Silvio Berlusconi tagasiastumise üle hakkab mööda minema, tuleb itaallastel vastamisi seista üsna raske olukorraga.

Finantsturud on endiselt raskustes vaatamata uuele tehnokraatidest valitsusele, mida juhib mees, kes on seni olnud Goldman-Sachsi ja reitinguagentuuri Moody’s palgalehel. Vaid naiivsemad lootsid, et uus valitsus Mario Montiga eesotsas toob endaga kaasa ka majanduskriisist väljumise, kuid seda loomulikult ei ole juhtunud. Mida siis on teinud valitsus, keda kohalik meedia tervitas kui messiat hädatunnil?

Itaallaste hulgas levib nali, et uue valitsuse esimese kärpena kärbiti majandusministri nime – Tremontist (kolm mäge) sai lihtsalt Monti (mägi). Jättis ju peaminister Monti endale ka majandus- ja rahandusministri portfelli.

Uus valitsus on ignoreerinud juunis toimunud veereferendumi tulemusi ning pole teinud midagi osaliselt erastatud veesüsteemi uuesti riigistamiseks. Itaallased maksavad jätkuvalt vee eest erafirmadele lisatasu, kuigi valitsuse võimuses oleks vee hinna langetamine.

Oli teada, et uus valitsus ei saa kaua populaarne olla, kuna peab vastu võtma karme kärpekavasid. Mõistlike kärbetega oleks enamik itaallasi nõus – näiteks nagu maksuvõlgade korralik sissenõudmine ja poliitikute hüvedele kuluva raha vähendamine –, kuid uue valitsuse esimesed kärpekavad ähvardavad külmutada pensionid, nii et inflatsiooni korral sattuksid pensionärid raskustesse. Samuti olevat valitsusel kavas muuta pensionisüsteemi nii, et pensionile saaks minna alles siis, kui 41–43 tööaastat on täis tiksunud. Sel juhul peaksid need, kes alustavad töötamist näiteks 27aastaselt, saama pensionile alles 68–70 aastasena. Arvestades Itaalias just noorte hulgas valitsevat tööpuudust, tuleks reformi korral noortel leppida sellega, et nad tõenäoliselt ei saagi kunagi pensionile.

Silvio Berlusconi ütles uue valitsuse ametisse astudes: «Käes on demokraatia lõpp.» Tal on kaudselt õigus. Uue valitsuse kinnitasid küll ametisse rahva poolt valitud esindajad, kuid itaallased on vähemalt vormiliselt jäänud ilma opositsioonita, kelle ülesandeks oleks võimulolijaid vajadusel korrale kutsuda. Nüüd lihtsalt teevad kõik nii, nagu uus peaminister Mario Monti ütleb, iseasi, kas see just tavalisele itaallasele kasulik on.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee