IRLi aseesimees Tõnis Lukas: Sümboolne, et see just nüüd 1924. aasta detsembri mässu aastapäeva eel välja tuli. Foto: Mati Hiis
Juhan Haravee 2. detsember 2011 07:05
"See on lollus kuubis," pahvatas peaminister Andrus Ansip eile valitsuse pressikonverentsil. Teda ajas marru Indrek Raudse ütlemine "Pealtnägijas", nagu aitaksid sadade kaupa Eestisse sisse kirjutatud Vene ärimeeste investeeringud kasvatada meie majandust, maksta õpetajatele-päästjatele palka ning vanuritele pensioni.

Kolmapäeval tõi telesaade "Pealtnägija" avalikkuse ette jahmatamapaneva äriskeemi, mida kasutasid IRLi poliitikud Indrek Raudne, Nikolai Stelmach ja Siim Kabrits Vene ärimeestele Eesti elamislube vahendades. Päev hiljem arendas teemat edasi Eesti Ekspress, tuues muuhulgas ära 147 ärikolmiku kliendi nimed, sünniaastad ja investeeringu summa.

Isamaaline teenus?

Skandaalse kolmiku omanduses on kaks korterit Tallinna vanalinnas Kooli tänavas, kus Vene ja Valgevene miljonäridele kõikvõimalike juriidilisi, firmahaldus- ja raamatupidamisteenuseid osutatakse. 147 mõjuka kunde firmad on registreeritud kolmikule kuuluvasse Kooli tänava korterisse. Kõigi nende investeeringud on vähemalt 63 912 eurot ehk vanas rahas üks miljon krooni. Just selline raha annab õiguse taotleda Eesti elamisluba, millega käib kaasas Lääne-Euroopas reisivabadust võimaldav Schengeni-viisa.

Selle lõbu eest tuleb idamiljonäridel, kellest noorim on alles 20aastane, maksta IRLi kolmikule vahendustasuna 3500 eurot. Peamiselt sulas.

Kas Eestisse läbi Kooli tänava räämas maja voolavad investeeringud ka täiel määral Eesti majandusse jõuavad? Reaalseid investeeringuid on vähe, kuid kinnisvara tundub mõnele idamiljonärile siiski huvi pakkuvat.

Mõistagi ei nõustu kogenud poliitikud Raudne, Stelmach ja Kabrits kahtlustega, nagu kahjustaks nende äri Eesti riigi julgeolekut. Vastupidi, mehed näevad oma tegevust igati isamaalisena. Stelmachi sõnul elamislubade äri riiki toonud "vanas rahas kusagil 600 miljoni kanti otseinvesteeringuid."

Oma isamaalisuse tõestuseks võib riigikoguliige Siim Kabrits nüüd kõigile meelde tuletada, kuidas ta aasta tagasi kutsus Tallinna volikogu üles linnapea Edgar Savisaart Venemaalt raha küsimise pärast umbusaldama. "Eesti Vabariigi pealinna ei saa juhtida isik, kes Vene rahaga tahab Eestis võimu haarata," põrutas Kabrits toona volikogus.

IRLi aseesimehe Tõnis Lukase sõnul on sümboolne, et asi tuleb avalikuks vahetult enne 1. detsembri mässu aastapäeva.

"Kaitse- ja siseminister on meie riikliku julgeoleku eest vastutavad," räägib Lukas. "Loodan, et nad annavad kiiresti oma hinnangu praegu toimuvale ja lõpetavad igasuguse elamislubadega äritsemise." Reedeks on Lukas teinud enda ning Tunne Kelami ja Andres Herkeli nimel ettepaneku kokku kutsuda IRLi eestseisuse erakorraline koosolek. "Poliitilise vastutuse teema tuleb seal kindlasti tõsiselt jutuks ja poliitiline vastutus tuleb võtta," märgib aseesimees. "Poliitika ja äri – need kaks asja ei sobi niikuinii kokku. Need poliitikud peavad tegema oma valiku. Teiseks tuleb selline ebaeetiline ja riigi julgeolekule ohtlik äri hukka mõista ja lõpetada hästi kiiresti."

Jäämäe veepealne osa?

Eesti julgeoleku peamine oht on Lukase sõnul selles, et Venemaa oma mõju ja rahadega manipuleerib Eesti poliitikuid.

"See on ka julgeolekuhinnangutes suure ohuna välja toodud," väidab Lukas. "Siiani on avalikuks tulnud vaid mõned juhud ja sellele on ka kohe reageeritud. Kuid kuidas me saame rääkida üldse riiklikust iseseisvusest, kui selline elamislubadega kauplemine ja Vene ettevõtjate raha siia toomine muutub poliitikute endi tegevuseks, siis ei saa enam rääkida riiklikust iseseisvusest."

Savisaar ütles eile hommikul KUKU Raadios, et elamislubadeafäär on vaid jäämäe veepealne osa ning lootis, et huvitavam osa poliitik-ärimeeeste skeemitamisest ootab avalikustamist.

Oma eilses kirjas erakonnakaaslastele ütleb Mart Laar, et seadusega anti äriühingute juhatuste liikmetele elamisloa andmise võimalus selleks, et soodustada ettevõtlust, võimaldades elamislube Eestile lisaväärtust toovatele inimestele. Kindlasti mitte selleks, et aidata SRÜ rahakatel inimestel saada fiktiivselt vaba sissepääs Euroopasse.

IRLi juhatus koguneb erakorraliselt esmaspäeval.