Eesti uudised

Viimsile kasutu hõljuk ootab ostjat (16)

Sven Harjo, 26. november 2011, 09:01
Merele sobimatu: Praegu Miiduranna sadamas ostjat ootava hõljuki õige koht on soised alad ning madalad ja magedad veed. Foto: Tairo Lutter
Viimsi vald müüb paari aasta eest saarte vahel ühenduse pidamiseks soetatud hõljukit, sest rüsijääd täis Muuga lahel pole sellega midagi peale hakata. "Tõe kriteerium on praktika," nendib abivallavanem rääkides, miks aparaat osteti, kui see ei sobi.

Abivallavanema Endel Lepiku sõnul sobib Venemaal Novgorodis GAZ-53 juppidest kokku pandud hõljuk kenasti soistele aladele, Soome saarestikku "mökkide" vahel liikuma, samuti Peipsi järvele või Liivi lahele, mis on madalad ja kus ei teki oluliselt rüsijääd.

"Rüsijääga ja sügaval Tallinna või Muuga lahel pole aga sellega suurt peale hakata," räägib Lepik valla saadud õppetunnist. "Seda esitleti ka suvel 20sentimeetrise lainega ja siis ta liikus ideaalselt – läks kenasti 15 minutiga Leppneemest Pranglile. Paraku jäi toona masin ekstreemsetes oludes katsetamata, kuid just selliste olude jaoks ta soetatud saigi. Nagu Vene asi ikka, iga päev tuleks sellega tegelda, näpud on pidevalt õlised. Starter on üks nõrgemaid kohti, soolane ja niiske ümbrus ei mõju hästi."

Vallajuht meenutab viiekraadise külmaga Pranglilt tulekut: "Turbiin tekitas taha aurupilve, mis sinna külge külmudes ahtri raskeks muutis ja see vajuma hakkas. Igatahes elu jooksis juba silmade eest läbi."

Vald ostis 2007. aastal ehitatud hõljuki riigiga kahasse 1 300 000 krooni eest, praegu on aparaadi alghind 30 000 eurot. Hõljuk on 7,6 meetrit pikk, 3,2 meetrit lai, tal on GAZ-5601 mootor ja temaga saab sõita korraga kaheksa inimest. Masinat saab näha Miiduranna sadamas. "Volikogult tuli müügiotsus oktoobris, praeguseks on paar inimest helistanud ja asja kohta küsinud," räägib Lepik.

Peale Viimsi said analoogse hõljuki ka kaks teist omavalitsust, et Peipsis Piirissaarega ja Liivi lahes Munalaiu ja Kihnuga ühendust pidada.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee