Maailm

Uus ennustus: euro jääb alles, sõda ei tule ja Merkel kaotab ameti (38)

Aadu Hiietamm, 25. november 2011 07:03
TULEKUSTUTAJAD: Prantsusmaa president Nicolas Sarkozy (vasakul) ja Saksamaa liidukantsler Angela Merkel kohtusid eile Strasbourgis Itaalia uue peaministri Mario Montiga, et arutada olukorda kriisitulest haaratud Euroopa Liidus. Harvardi Ülikooli professor Niall Ferguson peab tõenäoliseks, et Sarkozy saab järgmise aasta kevadel presidendivalimistel kaotuse osaliseks ja ka Merkelil tuleb 2013. aasta parlamendivalimiste järel võimult lahkuda. Foto: AFP/Scanpix
Euroopa Liidu mõjukaim poliitik, Saksamaa liidukantsler Angela Merkel ütles hiljuti, et praegusest eurokriisist ülesaamiseks kulub vähemalt kümme aastat. Milline võiks olla Euroopa aastal 2021, selle üle arutles ajalehes The Wall Street Journal Harvardi Ülikooli ajalooprofessor Niall Ferguson.

Kriisiajal on tulevikku vaatamine moes. Kui Briti kirjanik ja kolumnist Dominic Sandbrook hirmutas kuu aega tagasi ajalehes Daily Mail avaldatud ennustuses, et euro langeb ja Euroopas puhkeb juba mõne aasta pärast sõda, siis Briti ajaloolane ja Harvardi Ülikooli professor Niall Fergusoni tulevikupilt on palju optimistlikum.

"Tere tulemast Euroopasse aastal 2021! Möödunud on kümme aastat 2010.–2011. aasta suurest kriisist, mille tagajärjel kaotasid skalbi vähemalt kümne riigi valitsused. Üht-teist on jäänud endiseks, kuid palju on muutunud," kirjutab Ferguson.

Ta tõdeb, et euro on endiselt käibel. Tõsi, paberraha kasutatakse harva ning maksmine käib peamiselt elektrooniliselt. Brüsseli asemel on aga Euroopa poliitiliseks keskuseks saanud Viin ja euroala kannab nime Euroopa Ühendriigid.

Euroopa Ühendriikide äärealadel pole elu endiselt meelakkumine. Kreekas, Itaalias, Portugalis ja Hispaanias valitseb 20protsendiline tööpuudus. 2012. aastal loodud fiskaalföderalismi süsteem tagab neile siiski kindla rahavoo Põhja-Euroopa riikidest. Samamoodi toetas Lääne-Saksamaa pärast taasühinemist Ida-Saksamaad. Lõuna-Euroopa elanikke kujunenud olukord üldiselt rahuldab. Pealegi on neil rohkelt võimalusi mustalt lisaraha teenida. Näiteks koduabiliste ja aednikena Lõuna-Euroopasse asunud sakslaste villades.

Kui paljud eksperdid on viimasel ajal ennustanud ühe või mitme riigi peatset lahkumist praegu Euroopa Liidu 17 liikmesriiki ühendavast euroalast, siis Fergusoni arvamuse järgi saavad Euroopa Ühendriigid juurde uusi liikmeid. 2011. aastast euroga ühinenud Eesti jälgedes astuvad Läti, Leedu ja Poola ning neist kõigist on 2021. aastaks saanud uue Euroopa musterlapsed, kes väikeste maksude ja palkadega meelitavad ligi Saksa investoreid.

Praegune liit laguneb

Kui euro jääb 2021. aastaks püsima, siis praegune Euroopa Liit on selleks ajaks lagunenud.

Neljandat ametiaega võimul olev Suurbritannia peaminister David Cameron tänab saatust, et otsustas panna Suurbritannia liikmelisuse rahvahääletusele ning 59% brittidest toetas kuningriigi lahkumist Euroopa Liidust. Brüsseli bürokraatiast vabanemine muutis Suurbritannia Hiina investorite lemmikkohaks Euroopas.

Brittide edukas käekäik pärast Euroopa Liidust lahkumist ajendas Iirimaad korraldama loosungi "Parem britid kui Brüssel!" all rahvahääletuse ühinemiseks Suurbritanniaga.

Peale Suurbritannia ja Iirimaa on 2021. aastaks Euroopa Liidust välja astunud ka Soome, Rootsi ja Taani. See kolmik moodustab koos Norra ja Islandiga Norra liiga.

Viie riigi lahkumine Euroopa Liidust ei vähenda 2021. aastaks Euroopa Ühendriikide liikmete arvu, sest asemele tulevad Horvaatia, Bosnia, Serbia, Kosovo, Makedoonia ja Montenegro. Lisaks laguneb Belgia kaheks: Flandriaks ja Vallooniaks. Sellega jõuab Euroopa Ühendriikide liikmesmaade arv 2021. aastaks 29ni, mis on kahe võrra rohkem kui praeguses Euroopa Liidus.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee