Marge Arumäe Tallinna Ringkonnakohtus 11. oktoobril 2011.Foto: Tiina Kõrtsini
Kristin Aasma 23. november 2011 14:47
Koera julma kohtlemise süüdistusega taas kohtu ette astuv Marge Arumäe on omakorda kaevanud kohtusse Pärnumaa veterinaarkeskuse otsuse, millega kohustati temalt võetud koera võõrandama loomade varjupaigale. Loomakaitse seaduse järgi on tal õigus looma tagasi nõuda ning loovutada ta oma lähikondlasele või hukata.

Loomakaitsjad on mures ja ärevuses Saksa lambakoera Claudia elu pärast, kelle elu tänu paljude inimeste ennastsalgavale abile päästeti. Praeguseks on kutsa uues kodus kohanenud ning kiindunud oma praegustesse hooldajatesse, kes uut lemmikut väga armastavad. Kurikuulsuse omandanud pärnulanna aga ei jäta jonni.

Loomakaitseseaduse kitsaskoht

Eesti Loomakaitse Liidu (ELL) presidendi Heiki Valneri sõnul on tegemist loomakaitseseaduse kitsaskohaga. „Arumäel on praegu õigus politseiga kohale minna ja oma koer tagasi nõuda," ütles Valner.

Loomakaitseseaduse järgi on loomaomanikult õigus loom ära võtta, kui looma elu ja tervis satub omaniku tõttu hädaohtu. Loom antakse üle kohaliku omavalitsuse üksusele, näiteks loomade varjupaigale. Seaduse järgi kuulub aga loom edasi omanikule, kel on õigus teda tagasi nõuda ka siis, kui tal loomapidamise õigus on ära võetud. Selline omanik peab looma loovutama või siis korraldama tema tapmise või hukkamise.

Seaduse järgi ootaks piinatud looma elu endises hoolimatus või julmas keskkonnas või siis surm.

Loomakaitsjad soovisid koera seadusliku omaniku eest varjata

Esimese häirekella said loomakaitsjad siis, kui said teada, et Eesti Televisiooni „Ringvaade" valmistab saateklippi uute omanike juures elavast Claudiast. Juba enne saate eetrisse andmist juhtis ELL Eesti Rahvusringhäälingu (ERR) ja „Ringvaate" tegijate tähelepanu asjaolule, et Marge Arumäe on endiselt Claudia omanik ning isegi siis, kui Arumäelt koer ja loomapidamise õigus ära võetakse, jääb talle ikkagi õigus koera tagasi nõuda, loovutada ta oma lähikondlasele või siis hukata.

Loomakaitsjad soovisid koera seadusliku omaniku eest varjul hoida. Liit möönis, et kuigi koera varjamisega riivatakse Arumäe omandiõigust, on liidu eesmärk kaitsta eelkõige koera heaolu ja elu.

Palvega saadet mitte eetrisse lasta pöördusid ERRi poole ka Varjupaikade MTÜ juht Birjo Piiroja, Claudia uued hooldajad ning Pärnu kodutute loomade varjupaiga vabatahtlik Indriko Nurmoja, kes haige koera üles turgutas.

Sellele vaatamata läks saade 24. oktoobril siiski käiku. „Kuna kohtuprotsess antud küsimuses on veel pooleli, siis arvavad Eesti loomakaitsjad, et endine omanik Marge Arumäe võib looma tagasi nõuda. Seetõttu ei näita me uute omanike nägusid ja ka asukohta, kus see koer praegu on ja kuidas ta seal elab," kõlas saateklipi sissejuhatuses.

Heiki Valner on nördinud, et ERR ei reageerinud loomakaitsjate taotlustele. „Maksumaksja raha eest tegutsev meediakontsern sülitab loomakaitsjate palvetele," ütles Valner. Ta lisas, et ERR „on seadnud end tanki", sest seadus kohustab tal Arumäed koera leidmisele igati kaasa aitama.

Samas tõotas Valner, et astub kas või ELLi presidendi kohalt tagasi, aga Arumäe oma koera tagasi ei saa. „Sadistile koera tagasiandmine ei tule kõne allagi."

Pahane on Valner ka Eesti Loomakaitse Seltsi peale: „Puhas sigadus, et Eesti Loomakaitse Selts läks meediasse kommenteerima, kuigi selts ei aidanud koera ravimisele kuidagi kaasa!"