Eesti uudised
Keskkonnaminister: fosforiidi kaevandamist ei tule!

Rohelised koguvad allkirju fosforiidikaevandamise vastu (21)

Toimetas Sander Silm, 23. november 2011 09:21
Foto: Henn Soodla/Pärnu Postimees
Murelikud virumaalased alustasid koos Eesti Rohelise Liikumisega (ERL) allkirjade kogumist fosforiidi kaevandamise vastu Eestis. Allkirju kogutakse veebikeskkonnas petitsioon.ee ning need antakse hiljem üle Keskkonnaministeeriumile.

Hoolimata sellest, et fosforiidimaardlate varu on arvatud passiivsete maavarade hulka, teatas hiljuti Viru Keemia Grupp (VKG), et alustab Virumaal leiduvate fosforiidimaardlate teadusuuringuid ja on öelnud, et soovib taotleda uuringuteks luba Keskkonnaministeeriumilt.

Samal teemal

"Üks ettevõte on otsustanud uuesti hakata torkima nii tundlikku teemat, kuigi avalikkuse seisukoht on juba veerand sajandit teada olnud. Igasuguse mõtte hellitamine fosforiidi kaevandamisest tuleks kiiresti unustada. Ühe ettevõtte majanduslikud huvid ei saa iialgi üle kaaluda kõikide eestimaalaste pikaajalist huvi pärandada oma lastele ja lastelastele võimalikult väärtuslikku, viljakat ja puhast elukeskkonda," ütles ERL-i juhatuse liige Ilmar Part.

Eelmise fosforiidisõja ajal loodud keskkonnaorganisatsioon teatab, et toetab Eesti Looduskaitse Seltsi poolt Keskkonnaministeeriumile ja avalikkusele saadetud kirja ja loodab, et VKG mõistab olukorra teravust.

"Kui arengud peaks vaatamata praegustele juttudele liikuma uuringuloa andmise suunas, ei jää ka meie keskkonnaorganisatsioon seda vaikselt pealt vaatama," andis olukorra pingelisusest mõista ERL-i juhatuse liige Rainer Rohtla.

ERL kutsub kõiki allkirjadega toetama fosforiidi kaevandamise vastast võitlust. Allkirju kogutakse nii paberil kui online-keskkonnas petitsioon.ee. Kogutud allkirjad esitatakse vastavatele kohalikele omavalitsustele ja Keskkonnaministeeriumile.

Eesti Roheline Liikumine on 1988. aastal suuresti just toonase fosforiidisõja tulemusena asutatud, enam kui 1100 liikmega mittetulunduslik keskkonnakaitseorganisatsioon. Eesti Rohelise Liikumise eesmärgiks on suunata Eesti ühiskonda loodushoiule ja säästlikule eluviisile.

Keskkonnaminister Keit Pentuse sõnul pole fosforiit Eestis kaevandatav. "See otsus on riigi poolt tehtud aastaid tagasi põhjusel, et kaevandamisega kaasneks oht sealsete elanike elukeskkonna tõsiseks rikkumiseks. Õhu, pinna- ja põhjavee reostuse oht on asi, millega riskimine ei tule kõne alla. Mitte keegi ei ole suutnud tõestada, et fosforiidi kaevandamine Eestis oleks võimalik ilma elanike elukeskkonda halvendamata või ohtu seadmata," kinnitas ta. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee