Eesti uudised

"Ta ronis sinna üles. Kummikud olid jalast ära, vehkis kätega ja siis ta kael jäi sinna vahele..." (199)

TEET TEDER, 17. november 2011, 06:58
AMMU KATKINE: Laagna Rukkilille lasteaia nõukogudeaegne katkine raudredel. Poisi jalad jäid rippuma kohale, kus pidanuks olema järjekordne pulk. Foto: TAIRO LUTTER
"Ta ronis sinna üles. Kummikud olid jalast ära, vehkis kätega ja siis ta kael jäi sinna vahele," räägib Tallinna Rukkilille lasteaias käiv väike tüdruk rühmakaaslasega juhtunud õnnetusest. Ta ei tea, mis temaga tegelikult juhtus. Lastele on öeldud, et väike kolmeaastane Aleks on haiglas...

Eile kella 12 ajal juhtus Tallinnas Laagna Rukkilille lasteaias kohutav õnnetus. Aleksil õnnestus õues rühma juurest eemale minna, vanale rauast redelile ronida ja sealt libiseda nii, et tema pea jäi redelipulkade vahele. Jalad jäid aga rippu sellele kohale, kus pidanuks olema järjekordne pulk. Tuge ta jalgadele ei saanud.

Samal teemal

Sama koht, kust pulk on ära murdunud, on üle värvitud ehk katkist redelit on märgatud juba ammu.

Esimesena nägid hätta sattunud last teised lapsed ja kutsusid kasvatajad appi. Kohale jooksnud kasvatajad võtsid Aleksi redelilt alla ja viisid tuppa. Kiirabi elustas last üle tunni aja, aga tema elu päästa ei õnnestunud.

"See kasvataja on hästi staažikas kasvataja. Mul on kolmas siin. Suurem poiss käis samas rühmas ja ta ütles, et ta on mõnus ja hoolitsev, seda küll kurta ei saa. Aga eks see hetk... ei oska öelda... ei tea, mis juhtus," räägib eile oma lastele Laagna Rukkilille lasteaeda järele tulnud ema Monica ja heidab vargsi pilgu rauast vanale redelile lasteaiahoovi kõige kaugemas nurgas. "Kohutav! Nii kohutav!" ütleb ema.

Head vaadet lasteaia eest päris aia ääres seisvale redelile ei ole. Selle ette jääb madal lippidest aiake, veidi madalam kui laps, ja kõrvale umbes kahe lapse kõrgune hekk.

Monica möönab, et ikka juhtus lasteaias ka seda, et lapsed mängivad ja kasvatajad ajavad omavahel juttu. "Ma tean seda, et hommikuti aetakse juttu, juuakse kohvi. Aga see vist on igas lasteaias," sõnab ta. Kas kasvatajal on võimalik kogu aeg kõiki jälgida? "See on ju kasvataja töö. Ta peab seda tegema. On see kohvinälg nii suur? Ma ei saa aru," ütleb Monica, kes inimlikult saab aru, kui raske on kõiki lapsi jälgida, aga lapsevanemad, kes oma pisikesed lasteaeda usaldavad, seda ootavad. Selles rühmas on 18 last.

Headele lastele ei jätku tähelepanu

Monica oma lapsi Rukkilille lasteaiast ära ei võta. "Esimene murdis mul siin kaks korda käeluu, sai liiklusmärgiga silma, jooksis otsaesise katki, teisel oli rangluu katki, aga kui juhtub, siis juhtub, aga et ta nii õnnetult... Aga kõrval lasteaias võib sama asi juhtuda."

Monica ütleb, et rühmakaaslaste vanematele ei helistatud ega teatatud õnnetusest. "Kuulsin sellest uudistest. Algul mõtlesin, et mõne noorema rühma laps ja alles lastele järgi tulles sain teada, et oma lapse rühmakaaslane." Monica ütleb, et Aleks oli rühmas kõige noorem. Teised on nelja-aastased.

Kasvatajad ütlevad, et lasteaedade uhkus on tihti see, kui aedades on palju atraktsioone: liumägesid, mängumaju ja redeleid. Samas tõdevad kasvatajad, et kuigi atraktsioonid on kõik testitud, on nad ikkagi ohtlikud – liiatigi ei jälgita kuigi teraselt nende seisukorda.

Põhja ringkonnaprokuratuuri vanemprokuröri Lea Pähkli sõnul läks laps rühma juurest eemale kõigest kümne meetri kaugusele redelile nii, et tema kaaslased ega kasvataja seda ei märganud. Rühmast lahkumise ja redelil leidmise vahele võis jääda 10 minutit ja esimesena märkasid teda lapsed. Esialgne surma põhjus on lämbumine.

Prokuratuur alustas kriminaalmenetlust paragrahvi järgi, mis käsitleb surma põhjustamist ettevaatamatusest.

Eile kuulati üle rühma kasvataja ja kohal oli ka politsei ohvriabi, kes tegeles nii laste kui kasvatajatega. Kõnealuse rühma kasvataja töö võttis eile üle teine kasvataja.

Ema teatas katkisest redelist haridusametile. Neil raha polevat

"Seal lasteais käib minugi kolmeaastane poja. Kevadel kirjutasin Tallinna haridusametisse, inimesele, kes tegeleb lasteaedadega. Põhjuseks hoovis olev lagunenud liumägi. Liumäe laskmise osa oli katki, nii et seal oleks laps võinud oma jala katki teha. Puidust osa oli nii purunenud, et teravad toikad püsti. Samuti kirjutasin nendest katkistest ronimisredelitest. Vastuseks tuli: raha ei ole. Lasteaia juhataja sai vist ikkagi korralduse see jube liumägi likvideerida, seda ka tehti. Aga kahju, et minu kirjast ei olnud niipalju abi, et katkised turnimisredelid ära viia. Kahju, südamest kahju......" Allikas: kommentaator Postimehele

Haridusamet vastutust ei võta

ERR küsis Tallinna haridusameti juhatajalt Andres Pajulalt, mis oli tema arvates peamine õnnetuse põhjus? "Vastuse peab andma juurdlus. Ükskõik, kes süüdi on, see ei too seda väikest poissi tagasi.Meil tuleb teha oma järeldused." Et haridusametile on sellesama redeli kohta lapsevanem kirja saatnud, ütles juhataja, et "peaks vaatama ja mõtlema, kas ta on pöördunud". Lasteaiajuhataja tema sõnul seda teinud ei ole. Vastutust Pajula endale ei võtnud. "Vastasel juhul pole (lasteaia-toim.) juhatajaid vaja."

Evelin Ilves kirjutas oma Facebooki lehele sissekande, milles avaldab kaastunnet Rukkilille lasteaias hukkunud lapse omastele.

"Tallinna linn on ajakirjanduse andmeil vastanud tollesama õnnetu Rukkilille lasteaia lapsevanemale, et neil puudub raha ohtlike mänguväljakute parandamiseks," kirjutas Evelin Ilves.

"Mida tunnevad pisikeste laste vanemad, kes homme oma lapsed sinnasamasse või mõnda teise ohtlikus seisukorras pealinna lasteaeda on sunnitud viima? Mul ei ole sõnu."

Ta avaldas sügavat kaastunnet hukkunud lapsekese omastele. "Mitte ükski lapsevanem ei vääri sellist tragöödiat," lõpetas ta. "Mitte ükski linlane ei vääri sellist künismi ja ükskõiksust."

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee