Eesti uudised

Vanemate matusteks raha laenanud pereema: abita oleksin võlaorjuses! (130)

Arvo Uustalu, 16. november 2011, 07:01
Karm saatus: Ema ja isa mulda sängitanud Margit tõdeb, et sõbranna abita võinuks teda ees oodata võlaorjus. Foto: Aldo Luud
Millest unistad? Mina ise ei vaja midagi, aga mul on üks teistmoodi unistus. Et üks mu väga hea sõber saaks lahti oma vanemate matusevõlast, mida ta ei suuda kuidagi tagasi maksta. Ta kaotas õnnetuses korraga oma isa ja ema ja tal ei ole ka sugulasi, kes saaksid aidata. Nüüd on ta oma koolis käivate lastega üksi ja lihtsalt pole vahendeid, et seda viimast osa ära maksta. Riik ju võttis toetuse ära ja ütles, et keegi maa peale küll ei jää.

Aga kui sul on kaks matust korraga, siis on see ikka jube raske küll. Ta on müünud oma asju, võtnud kõhu kõrvalt viimase, elanud makaronide ja muu säärase najal, et kuidagi saaks oma võlast lahti. Osa võlga on aga ikka alles. Kui siin mõni unistus täitmist vajaks, oleks üks nendest kindlasti see.

Margus

...

"Tuttavad süüdistasid veel, et miks ma kirstumatust ei teinud, aga see läinuks veelgi kallimaks. Niigi kaevas urnidele haua sõber ja peielauda ei saanud üldse teha," ohkab avariis vanemad kaotanud kahe lapse ema.

Möödunud aasta märtsiõhtul libises jäisel ja tuisusel Tallinna-Tartu maanteel Imavere lähedal kehvade rehvidega roheline Lada vastasvööndisse. Vastu tulnud palgiveoki alla.

Sõiduautos olnud 73aastane Riho ja 63aastane Marje said surma.

Oma vanemaid leinav äsja töötuks jäänud Margit sattus kohe hätta: kust saada ema-isa matusteks raha?

Naine oli meeleheite äärel.

"Kõige hullem oli see, et mul ei ole sugulasi, kes saanuksid mind matuserahaga toetada. Lõpuks sain abi sõbrannalt, kes mulle üle 12 000 krooni matuseraha laenas. Tema abita oleksin praegu võlgadesse mattunud kiirlaenufirma ori," ütleb Margit.

Sõbratar võttis laenu, et Margitit toetada

"Ka meie pere jaoks on laenuks antud raha suur. Aga minul on vähemalt mees toeks. Pidin Margitile laenama, sest inimest ei saa ju sellises olukorras hätta jätta. Riik võttis ju matusetoetuse ära. Nii korjasingi raha, võtsin veel vennalt laenu ja läksin sõbranna ukse taha," tunnistab sõbranna Janne, et ega temalgi suurt summat varnast võtta olnud.

Margit leidis mõneks ajaks töö ja suutis enda ja kahe lapse kõhu kõrvalt näpistades sõbratarile osa rahast ära maksta.

Kuu tagasi jäi ta aga taas töötuks.

Töö kaotas ka sõbranna.

"Talvekuudel läheb meie korteri kommunaalkuludeks ligi 3000 krooni kuus, aga selle maksab õnneks sotsiaalabina kinni linn, mis ka pisut matuserahaga toetas. Kui poeg saab aru, et meil on rasked ajad, siis 10aastasele tütrele on seda raskem selgeks teha. Laps tahab ikka igasuguseid asju. 200 euroga kuus peame saama söönuks ja lastele kooliraha võimaldama. Võlajääki tagasi maksta ei jõua kuidagi. Süda aga valutab, sest ka temal on praegu rasked ajad," ütleb Margit.

Muidu tagasihoidliku olekuga naine hakkas rõõmust kilkama, kui kuulis, et Õhtulehe abil täitub tema unistus oma heale sõbrannale võlg tagasi maksta.

"Algul ta nagu ei uskunudki, et saab võlast lahti, aga siis rõõmustas nagu väike tüdruk. Kui sõbranna poleks teda tookord aidanud, siis võinuks võlasumma kuskil kiirlaenufirmas olla juba viiekordne. Ja ma ei tea, mis siis oleks saanud," nendib Margiti sõber Margus.

Abistamine viib toimetulekutoetuse

Margit ei ole võlast lahti saades aga muredest veel vaba. Nimelt pelgab ta, et kui keegi peaks tema arvele kandma raha võla maksmiseks, siis võib ta kaotada sotsiaaltoetustes.

Sotsiaalministeeriumi pressiesindaja Helena Nõmmik tõdeb, et kartuseks on alust.

"Kui inimene saab toimetulekutoetust ning tema arvele tuleb näiteks 400 eurot, siis tulenevalt tema sissetulekutest ja eluasemekuludest on võimalik, et talle toimetulekutoetust ei maksta," ütleb Nõmmik.

Samal teemal

16. november 2011, 07:01
Odavaim matus – 600 eurot
16. november 2011, 07:01
Riik pööras selja

TOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee