Maailm

Uusnatsid tapsid üheksa välismaalast ja naispolitseiniku (21)

Aadu Hiietamm, 15. november 2011 07:17
ELUPAIK: Kümme inimest teise ilma saatnud uusnatsliku terrorirühmituse kolm liiget elasid viimastel aastatel Ida-Saksamaal Zwickaus. Pärast Uwe Böhnhardti ja Uwe Mundlosi enesetappu pani nende kaaslane Beate Zschäpe asitõendite kõrvaldamiseks korteri põlema ja andis end neli päeva hiljem vabatahtlikult politseis üles. Foto: Scanpix
Saksamaal aastatel 2000–2007 toime pandud mõrvaseeria mõistatus hakkas hargnema. On selgunud, et kaheksa türklast, kreeklase ja naispolitseiniku saatsid teise ilma uusnatsliku rühmituse liikmed, vahendab faz.net.

Juhuse tahtel lahendas Saksa politsei aastatel 2000–2007 toime pandud kümme mõrva. Kurjategijad olid lähilaskudega näkku saatnud teise ilma kaheksa türklast, ühe kreeklase ja ühe naispolitseiniku. Viimasest tapatööst oli möödas juba neli aastat ja politseil puudus endiselt niidiots, mis oleks viinud mõrvaseeria lahendamiseni.

Samal teemal

Appi tuli juhus. 4. novembril jälitasid politseinikud kahte pangaröövlit. Patrull märkas Eisenachi lähedal kahtlast autoelamut ja kutsus abi. Enne abiväe kohalejõudmist kostsid autoelamust lasud. Seal varjunud kaks meest olid oma ulualuse süüdanud ja seejärel endale otsa peale teinud. Nende juurest leiti 2007. aastal haavata saanud politseiniku teenistusrelv.

Jälitati pangaröövleid

Pärast pangaröövlite enesetappu pandi Zwickaus põlema korter, kus nad olid viimased paar-kolm aastat koos ühe naisega elanud. Tulekahju tekitas korteris võimsa plahvatuse. Naine, Beate Zschäpe (36), võttis ise mõni päev hiljem (8. novembril) politseiga ühendust ja pühapäeval pandi ta kohtu otsusel eeluurimisvanglasse. Uurimine peab selgitama, kas Beate oli lihtsalt kaasajooksik või on ka tema käed verised. Igal juhul soovis ta korteri süütamisega hävitada asitõendid.

Korterirusude läbiotsimisel leiti palju huvitavat, nagu 2007. aastal mõrvatud 22aastase naispolitseiniku teenistusrelv ja käerauad ning relvad, millega oli aastatel 2000–2006 tapetud kaheksa türklast ja kreeklane.

Jätsid maha videotunnistuse

Veel leiti neli DVDd 15minutise videofilmiga, millel endalt 4. novembril elu võtnud 38aastane Uwe Mundlos ja 34aastane Uwe Böhnhardt olid dokumenteerinud tehtud tapatööd. Kõigi märkide järgi soovisid aastaid vaikselt tegutsenud uusnatsid tulla avalikkuse ette. Politsei oletab, et DVDd olid mõeldud saatmiseks ajakirjandusele ja moslemiorganisatsioonidele.

Videofilmis kinnitasid mehed, et nad on moodustanud uusnatsliku rühmituse, mille eesmärk on tappa võimalikult palju välismaalasi.

Rühmituse kontole jääb ka vähemalt 12 pangaröövi ja Kölnis peamiselt türklastega asustatud tänaval korraldatud naelpommiplahvatus, milles sai vigastada 22 inimest.

Saksa politsei andmetel on kõik neli sündinud Jenas ja neil olid juba 1990. aastatel kontaktid paremäärmuslastega.

Paljud sakslased on viimastel päevadel avaldanud imestust, miks kaitsepolitsei mõrvaritest uusnatse juba varem avastada ei suutnud. Saksa ajakirjandus on välja pakkunud võimaluse, et tegemist oli kaitsepolitsei informaatoritega. Kaitsepolitsei esindaja eitas seda.

Saksa moslemite kesknõukogu arvates on paremäärmuslaste vägivalda juba 20 aastat alahinnatud. Ainuüksi tänavu on Saksamaal 20 korda rünnatud mošeesid, rõhutas ajalehe Neue Osnabrücker Zeitung vahendusel moslemite kesknõukogu eesistuja Aiman Mazyek.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee