Eesti uudised

Dokumentaalfilmi peategelane: Tšernobõli Anna 

ÕL, 15. november 2011, 07:17
Koostöös Soome Yleisradio, ETV ja Kreeka TVga valmiva doki üheks peategelaseks on Anna, kes elab Ukrainas Kupovate külas 30 kilomeetri tsoonis traataia sees, on 78 aastat vana ja kellel on viis aastat noorem voodihaige invaliidist õde.

"Pärast pauku võttis ta kaasa oma õe, padja ja koti kartuleid, nad saadeti kuskile Ukrainasse. Aga mingil hetkel hakkas tagasi kiskuma. Ja nagu Anna korduvalt rõhutas: kahte asja siin elus vahetada ei saa – kodu ja ema. Nii kobis ta koos õega oma elukohta tagasi," toob Heinmaa filmist esile ühe elusaatuse, nagu neid Tšernobõlis on sadu ja tuhandeid.

"Õunad olid suured ja hea maitsega," kinnitavad kui ühest suust Ivar Heinmaa, filmi helioperaator Martin Vinkel ja produtsent Margit Vremmert. Vee-elukad jäid eestlastest siiski puutumata. "Kuigi kalad on tohutud ja nägime isegi ühte neljameetrist säga, siis isu nende järele ei tekkinud," muigab Heinmaa.

Kui eestlastest filmitegijad filmi ühe peategelase Anna käest küsisid, kas 26. aprill 1986 oli tema elu üks mustemaid päevi, vastas memm silmapilkugi mõtlemata, et 1932. ja 1933. aasta holodomor, kui nälga surid miljonid ukrainlased, oli õudus, aga 1986. aastal ei juhtunud selle kõrval mitte midagi. "Kas te näete kuskil radiatsiooni?" küsis memm filmitegijatelt. "Et tema küll ei näe. Ja kui juba sipelgad ja toonekured on kohal, siis radiatsiooni ei ole," vahendab Heinmaa.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee