Eesti uudised

Peeter Kreitzbergile sai saatuslikuks haige süda? (8)

Juhan Haravee, 4. november 2011, 07:18
 Arno Saar
Hariduselu suunanäitaja, eksminister ja riigikogu liige suri Grand Hotel Beijingi hotellitoas

"Kui ta ei tulnud, siis sai vaatama mindud, kuid kui ust ei avatud, palusime selle lahti teha, ja seal ta oli," meenutab poliitik Sven Sester surnukeha avastamist.

Samal teemal

Riigikogu Eesti-Hiina parlamendirühma delegatsioon koosseisus Peeter Kreitzberg, Maret Maripuu, Sven Sester ja Kalev Kallo viibisid visiidil Hiinas alates 28. oktoobrist. Riigikogulased külastasid Llhasat Tiibetis, Chengdu’d Sichuani provintsis ja pealinna Pekingit. Delegatsiooni võõrustasid Ülehiinalise Rahvaesindajate Kogu ja Hiina Välissuhete Instituut.

Riigikogulane Sven Sester meenutab, et kolmapäeval Tiibetist Pekingisse naastes kurtis Peeter Kreitzberg hingamispuudulikkust, peavalu ja unetust. Eile hommikul leiti Kreitzberg Pekingi hotellitoast surnult.

Sesteri sõnul algas neljapäev hästi. Hommikul koguneti hotellis ja räägiti eesootava päeva plaanidest. Kohal olid peale tema veel Maripuu ja Kallo, Kreitzberg oli aga puudu. "Kui ta ei tulnud, siis sai vaatama mindud, kuid kui ust ei avatud, palusime selle lahti teha," ohkab Sester. "Seal ta oli." Sester ei oska öelda, mis täpselt võis surma põhjustada. "Eks nüüd on ametlikud protseduurid," ütleb ta. "Konsulaartöötajad juba käisid meiega rääkimas."

Ajas tagasi minnes meenutab Sester, et ööl vastu kolmapäeva oli Kreitzberg halvasti maganud. Nii ta vähemasti rääkis. Kolmapäev möödus Tiibetis 4000 meetri kõrgusel merepinnast. "Eks meid hoiatati juba ette, et seal võivad tekkida kõrgmäestikuga kaasnevad sümptomid – hingamispuudlikkus, peavalud, unetus." Ta lisab, et seda kogesid kõik, kes vähem, kes rohkem. Tundus, et Kreitzbergi puhul andis see eriti tunda.

"See ei jõua veel teadvussegi"

Tagasilend oli pikk ja oli ka vahemaandumine. "Pekingisse jõudsime kümne paiku õhtul." Sesteri sõnul rääkis Kreitzberg hotelli tagasi sõidul, et on jälle hea olla merepinna tasemel. "Hea on, kui saab jälle täie rinnaga hapnikku hingata," vahendab Sester Kreitzbergi sõnu. Kreitzberg oli igati optimistlik ja täis energiat. Arutati järgmise päeva tegemisi.

Reaalsuses aga pärast kurba teadet ükski saadikutest kohtumistel ei käinud. "See on nii ootamatu, ei jõua veel teadvussegi," ütleb Sester. Ta lisab, et poliitilised vaated ei pruukinud kattuda, kuid inimesena austas ta Kreitzbergi väga. "Meil oli kümneid ja kümneid teemasid, millest rääkida. Mõne inimesega ei leia kontakti, aga temaga küll. Ta oli muhe, alati naerukurrud näos, vaatad inimesele otsa ja kohe oli side olemas."

Sotsiaaldemokraatliku erakonna esimees Sven Mikser jääb erakonnakaaslast Kreitzbergi meenutama kui pühendunud meest, kes andis endast palju just haridusvaldkonnas.

Palo: ütles mulle, et tal on südamega probleeme

"Haritud eesti inimene oli läbi aegade Peeter Kreitzbergi üks suuremaid südameasju ja missiooni küsimusi," meenutab sõpra ja kaasvõitlejat oma järelhüüdes Edgar Savisaar. "Meil tuli ette ka eriarvamusi, kuid alati teadsime, et tegelikult oleme väljas ühe asja eest, Eestimaa ja eesti inimeste elujärje eest seismisel. Ega Peeter ei olnud asjata Keskerakonna presidendikandidaat – tal oli visiooni, riigimehelikkust ja karismaatilisust. Ta oli nii mõnigi kord keeruliste olukordade lepitajaks ja tasandajaks."

"Peeter Kreitzberg oli meie kauaaegne ja hea kolleeg läbi mitme riigikogu koosseisu," meenutab riigikogu esimees Ene Ergma kaastundeavalduses. "Tema pühendumus ja töökus andis palju nii riigikogule kui ka kogu riigile tervikuna. Läbi nelja parlamendikoosseisu oli ta eeskujuks tervele poliitikute põlvkonnale. Jääme leinama tublit ja siirast kolleegi."

"See on suur šokk meile kõigile," ütleb erakonnakaaslane Urve Palo. "Kui hommikul sellest teada sain, valdas mind ütlemata kurb tunne. See on suur kaotus meie fraktsioonile, aga ma leian, et see on suur kaotus kogu Eestile. Peetril oli häid külgi ja oskusi palju, aga mina hindan teda, kui väga tugevat haridusvaldkonda tundvat inimest. Peeter oli selline mees, kes tühja juttu ei ajanud. Kui ta midagi ütles, siis oli ta eelnevalt tähelepanelikult kuulanud ja alles siis ütles välja, mis ta asjast arvab." Kreitzbergi arvamusega arvestati Palo sõnul igal juhul. Oma ütlemised oli ta alati läbi mõelnud. Tema sõnal oli kaalu, sest tal oli kogemusi juba east tulenevalt ja ka eelnevatest töökogemustest. "Ta oli väga meeldiv kaaslane" ütleb Palo. "Tema mõtted ja arvamused olid minule väga olulised ka ajal, kui ta oli minister ja tegime koostööd. Tegelikult meenub mulle, et tal oli tervisega probleeme. Aasta või kaks tagasi ütles ta mulle, et tal on südamega probleeme. Aga kui tõsised need olid, ei tea, sest kellel siis poleks tervisega probleeme, on ju noorematelgi. Ma kindlasti ei teadnud, kui tõsised need tema tervisemured võisid olla. Kui ta oleks olnud tõsiselt haige, poleks ta sellist reisi ette võtnud. Ta oleks veel palju jõudnud teha, sest 62 on ikka naljatamisi öeldes poisikese iga," räägib Palo.

Erakonnakaaslasele Katrin Saksale jääb Kreitzberg meelde inimesena, kes väga kindlalt ajas oma joont, kaitses oma põhimõtteid ja seisis oma arusaamiste eest. "Ta oli kindlameelne ja väga erudeeritud ning hea esineja. Meenub tema kirg kala püüda ja sellest rääkida. Talle meeldis ka väga olla oma maakodus ja seal nädalavahetustel tööd tehes saadud muljeid teistega jagada."

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee