Kodu

Kinnisvaratehinguteks vali maaklerit hoolega (26)

Ia Mihkels, 4. november 2011 07:18
Töö kiidab tegijat: Uus Maa kinnisvaramaakler Eve Kaunis soovitab kinnisvaratehinguks valmistudes põhjalikult uurida maakleri tausta – tuttavate küsitlemisest ja andmete kontrollimisest guugeldamiseni. Foto: Teet Malsroos
Maakleril on kinnisvara-tehingu juures üsna oluline roll, seepärast ei maksa käsi lüüa esimese ettejuhtunuga.

Kuidas leida usaldusväärset kinnisvaramaaklerit? Valiku juures on hulk nüansse, mille peale inimene, kes esimest korda kinnisvaratehinguga kokku puutub, ei pruugi tulla. Et paljudele võib see rahalises mõttes olla elu suurim tehing, tasub selleks valmistuda – häid soovitusi leiab ka kinnisvaraportaalide ja -büroode kodulehekülgedelt. Siinkohal vaid mõni oluline soovitus, mida valikut tehes silmas pidada.

Kuula maad tuttavate seas

Kinnisvaraportaal KV.EE soovitab hakatuseks uurida varem kinnisvaratehingutega kokku puutunud sõpradelt-tuttavatelt, kas kellelgi on väga hea kogemus mõne maakleriga – ehk saab sama maakleri teenuseid kasutada.

Kui tutvusringkonnast häid soovitusi ei saa, tasub pöörduda nimekamate kinnisvarabüroode poole. Muidugi ei anna tuntud nimi veel tagatist, et pakutavad teenused on sada protsenti laitmatud, kuid kindlasti ei taha mainekas firma oma nimele musta plekki – igasuguste arusaamatuste korral on põhjust loota, et lõppkokkuvõttes leitakse ka klienti rahuldav lahendus.

"Kindlasti tuleks alati küsida, kas maakleril on kutsetunnistus," ütleb Uus Maa Kinnisvarabüroo juhatuse liige, kutseline maakler Eve Kaunis. "Kutseeksami, mis on tõepoolest väga põhjalik ja raske, saab teha see, kellel on vähemalt kaheaastane töökogemus, iga viie aasta tagant tuleb aga kutsetunnistust uuendada – nii on see üsna kindel tagatis, et maakler on erialaselt pädev ja kursis ka kõigi juriidikanüanssidega."

Hinnapakkumised ja aruandlus

Ka soovitab Kaunis järele uurida, kas maakler on kutseliidu – Eesti Kinnisvaramaaklerite Koja (EKMK) – liige. "Koja liikmeks saades kohustub maakler järgima heade tavade koodeksit – seegi peaks lisama kindlust, et tema pakutav teenus on heal tasemel," põhjendab ta. "Kui EKMK liikmest maakler eksib heade tavade vastu, siis on teenuse tellijal õigus pöörduda maaklerite koja aukohtu poole, et probleem lahendada, EKMKsse mittekuuluva maakleri peale aukohtusse kaevata ei saa."

Paljusid teenuseid tellides on üsna tavaline, et hinnapakkumisi küsitakse mitmelt firmalt, neid võrreldakse omavahel, peetakse läbirääkimisi ja alles siis otsustatakse, kellelt teenus tellida. Täpselt samamoodi oleks arukas tegutseda ka maakleriteenust tellides.

Maakleriteenuse hinnapakkumises peaks olema üksikasjalikult ära toodud maakleri tegevus alates sellest, mis kanalites ta müüki võetud objekti reklaamib. Teenuse tellija peab esitatud kriteeriumide alusel saama otsustada, kas maakler on teinud oma tööd nii, nagu kokku lepiti.

Kõik maaklerid ei ole ehk väga vaimustuses sellest, et nad peavad hakkama paberile kirjutama, mida täpselt nad saadava vahendustasu eest siis ikkagi teevad. Ka pole maakleritelt hinnapakkumise küsimine Eestis kuigi levinud, kuid seda võiks siiski teha – ainuüksi hinnapakkumise koostamise korrektsus ja valmisolek seda teha võivad olla esimesed märgid, mis annavad aimu edaspidise koostöö sujuvusest või konarlikkusest.

"Kindlasti tuleb hinnapakkumisi võrreldes igaühe puhul endale täpselt selgeks teha, mida vahendustasu sisaldab," juhendab Kaunis. "Kui kallima hinna eest saab näiteks mitmekülgsemat reklaami või suurema kindlustunde, tasub alati põhjalikult läbi kaaluda, mida ühe või teise kasuks otsustades on võita või kaotada ja kui oluline see tellijale on."

Kui maja, korteri või suvila müügiks on maakler välja valitud, siis hakkab loodetavasti pihta usin müügitöö. Enamasti pole teenuse tellijal suuremat aimu, mida maakler selle käigus täpselt teeb. Tellija näeb vaid seda, kas huvilisi käib või mitte.

"Selleks, et tellija sündmuste arenguga pidevalt kursis oleks, tuleb lepingut sõlmides kokku leppida ajavahemik, mille järel maakler teada annab, mis on vahepeal tehtud," õpetab Kaunis. "Näiteks iga kahe nädala tagant saab tellija teada, kus on reklaami avaldatud, kui palju on huvilisi olnud, mida on müügi õnnestumiseks veel ette võetud või mis seisus on läbirääkimised võimalike ostjatega."

Eriti oluline on korrapärane aruandlus siis, kui tellija ja maakleri vahel sõlmitud lepingus on sanktsioonina kirjas, et juhul, kui enne tehinguni jõudmist lõpetab lepingu tellija, on tal kohustus hüvitada maakleri tehtud reklaami- või muud kulud.

Maaklerite koostöö

Eve Kaunis märgib, et alati tuleks müüjal maakleriga kokku leppida ka see, kas ja millistel tingimustel teeb viimane koostööd teiste kinnisvarabüroode ja maakleritega. "Muidu võib juhtuda, et müüja jääb võimalikust ostjast ilma või peab kandma lisakulutusi, sest tema palgatud maakler ei soostu vahendustasu jagama teise maakleriga, kellel on parajasti ostuhuviline klient olemas," selgitab Kaunis. "Sel põhjusel on nii mõnegi objekti müük, mis võinuks minna kiiresti ja edukalt, vägagi kauaks venima jäänud."

Pane tähele!

Alusta maakleri otsingut sõpradelt-tuttavatelt – nemad annavad maakleri tööst ilustamata pildi.

Kutsetunnistus näitab, et maakleril on töökogemus ja ta on kursis kõigi juriidiliste nüansside ja seadusemuudatustega.

Pea meeles, et kui maakler on Eesti Kinnisvaramaaklerite Koja liige, saab ebakõlade tekkimisel taotleda koja aukohtult probleemi lahendamist.

Küsi paarilt maaklerilt vahendustasu hinnapakkumine. See on esimene kontakt, mis võib anda märku, kas koostöö tulevikus sujub või mitte.

Lepi kokku, et maakler annab korrapäraselt infot, millises seisus müük on. Sujuv infovahetus aitab probleeme vältida.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee