Eesti uudised

"Miks meie last ei toetata seal, kus ta abi saab?" (14)

Tiina Kaukvere, 3. november 2011 07:01
RÕÕMUS POISS: Jani ema Teele ütleb, et tal on mõnikord meel nukker, kuid Jan on väga rõõmsameelne, ei võõrasta inimesi ja küsib vahel emalt, millal juba Viljandisse või Tartusse taastusravile tuleb minna. Foto: Erakogu
Kolmeaastase poisi taastusravi haigekassa ei toeta, kuna ema sõnul saab laps kõige paremat ravi kliinikus, kellel pole haigekassaga lepingut. Perele on taastusravi liiga kallis, seetõttu peab lootma annetustele.

Tõrvas elav kolmeaastane Jan sündis kaks ja pool kuud enne aega. Armsa naeratusega poisi igapäevaelu segab haigus – Jan põeb psühhomotoorset arengupeetust, täpsem diagnoos on spastiline dipleegia, mille on põhjustanud hapnikupuuduses aju kahjustus.

"Tema parem ajupool on kahjustatud ja paremas kehapooles on lihaspinged. Ta ei kõnni, vaid käputab," ohkab Jani ema Teele, kes veab lõbusat ja seltsivat poissi arstide vahet.

"Esmaspäeva hommikul viin ta kõigepealt lasteaeda, pärastlõunal lähme Viljandisse Karula hooldekodusse grossingut tegema," selgitab ema. Grossing tähendab seda, et Jan harjutab elastsete köite abil kõndimist.

Teisipäeviti sõidab Jan ravile Tartusse BioDesigni kliinikusse. Selleks, et Jan kõndima hakkaks, tehakse Tartus lihasjõudu suurendavaid harjutusi, õpitakse õigeid asendeid ja kasutatakse biostimulaatoreid, mis panevad tööle lihaseid stimuleerivad närvid.

Teekond Tartusse võetakse jälle ette reedel. "Kolmapäeval pärast lasteaeda on uuesti Viljandisse minek. Ainult neljapäev on tal vaba," ütleb Teele.

Ema: poiss saab paremat ravi

"Kõige tähtsam, et Janil on kõne ja mälu täitsa korras," ohkab ema kergendatult.

Haigekassa Jani ravi ei kompenseeri, sest BioDesign OÜ Tartu praksisel pole haigekassaga lepingut. Osaühingu juhataja doktor Ivo Kolts on olukorra pärast nukker: "Öeldakse, et Tartus on Tartu Ülikooli kliinikum, kus ravitakse kõiki, aga elu näitab ka selle lapse puhul, et ei ravita ju."

BioDesign Tallinna praksisel on leping olemas, aga Tartu kliinikumi lepingu tarvis käiakse haigekassaga kohut. Halduskohtus BioDesign võitis, kuid haigekassa kaebas otsuse edasi ringkonnakohtusse, mille otsus peaks selguma aasta lõpul. "Võin haigekassat kiita selles mõttes, et kui on leping, siis nad toetavad ravi peaaegu täismõõdus," möönab Kolts, kuid lisab, et kui lepingut pole, ei ole ka mingit toetust.

"OÜ BioDesign esitas taotluse osutada ambulatoorse taastusravi teenust kogu Eestis ja kohtades, kus haigekassa valikut välja ei kuulutanudki. Samas ei ole tal neis piirkondades, kuhu esitas teenuse osutamise avalduse, tegevusluba," väidab haigekassa avalike suhete juht Evelin Koppel. Ta kinnitab, et inimene, kes soovib selles kliinikus oma last ravida, peab kõikide teenuste eest täies mahus ise maksma.

"Taastusravist on tõesti kasu olnud. Laps üritab ise seista, seistes on tema jalad sirged, mitte sissepoole viltu. Ka parema käe liikumine on paremaks läinud, muidu oli käsi kogu aeg rusikas ja ta ei teinud sellega midagi. Nüüd ta haarab asju, tõstab kätt. Selg on veel nõrk, aga sellega võib aega minna," kirjeldab ema poja saavutusi, eriti arenguhüpet augustis.

Jani füsioterapeut Iti Müürsepp ütleb, et Jan suudab nüüd istuda sirge seljaga rätsepaistes, korralikult roomata, oskab abivahendiga ise püsti tõusta ja kõndida.

Haigekassa kinnitusel osutavad Tartu piirkonnas ambulatoorset taastusravi ka teised haiglad, kes on haigekassa partnerid.

Müürsepa sõnul on võimalik sarnast abi saada ka TÜ kliinikumis, kuid seal on abivajajate järjekord pikk, füsioterapeute ja ruume on vähe. Lisaks on BioDesigni kasutuses kaks kõnnitrenažööri.

Jani ravi eest tasuvad lahked annetajad

Teele ja Jan pöördusid BioDesigni poole perearsti soovitusel. "Meie ei tea, miks meie last ei toetata just seal, kus meie tahame, et meie laps käib," ütleb Teele. Tema sõnul pere omal käel lapse ravikulusid katta ei jõua. Teele saab töövõimetuspensioni ja pojaga tegelemise kõrvalt tööl käia ei jõua, nõnda toob perele leiva lauale vaid Jani isa.

Aprillist alates on Jani ravi eest maksnud MTÜ Naerata Ometi, kes laste raviks inimestelt annetusi kogub. Bensiinirahaga Tartusse sõitmisel toetab Tartu Ülikooli kliinikumi lastefond. Kui Teele jaanuaris perearsti soovitusel esimest korda BioDesigni poole pöördus, kattis kulud firma ise. Juuli lõpul kuulutas MTÜ Naerata Ometi välja kampaania, mille käigus on kogutud Jani taastusravi toetuseks juba umbes 2500 eurot. Poisi aastase taastusravi hind BioDesignis on 4500 eurot.

Annetajatele on ta tänulik. "Olen muidu tugeva hingega, aga oma lapse pärast nutan tihti," tunnistab naine, kelle kurbusele toob leevendust haige poja rõõmsameelsus. "Ta on meil hästi positiivne, arstid ja lasteaiakasvatajad kiidavad teda. Jan on harjunud arstide vahet käima, see on tema igapäevaelu ning ta ei võõrasta kedagi."

Lasteaias kõnnib Jan tugiraamiga või õlgadest toetatuna. Kuna poiss on vasakukäeline, siis ta saab kirjutada ja joonistada nagu teised lapsed.

"Janil on kodus loomad – kassipoeg, koer, kanakesed, keda ta aia vahelt söödab. Aga vaba aega on Janil vähe, ta tahab parema meelega magada, kui me sõidust tuleme," räägib ema. Pidupäevad on siis, kui isa töölt kodus on. Seda juhtub kolme-nelja nädala tagant. Siis tehakse asju, mis poisile tõsiselt huvi pakuvad – ehituse ja kalapüügiga.

Haigekassa ei soostu Jani juhtumit kommenteerima, viidates delikaatsetele isikuandmetele.

Jani taastusravi eesmärk on iseseisev kõndimine

Spastiline dipleegia on kesknärvisüsteemi kahjustusest tingitud püsiv, kuid mitteprogresseeruv liikumishäire. Kahjustusest on enam haaratud jalad, ehkki ka käte liigutustegevus on häiritud. Lihased on pideva pinge all, lihaste ainevahetus ja hapnikuga varustatus on puudulik, seetõttu on nende jõud ja vastupidavus nõrk. Ehkki häire on püsiv, saab raviga liikumist parandada.

Jan kasutab rohkem võimekamat vasakut kätt ja kipub paremat kätt tegevusse mitte kaasama. Püsti seistes kannab Jan keharaskuse suures osas vasakule, tugevamale jalale. Kehatüvi on poisil liiga madala toonusega ega toesta lülisammast ja vaagnavöödet. See toob kaasa tasakaalu häirumise. Samuti on Janil suur oht lülisamba kõverdumiseks.

Taastusravi põhieesmärk on korrigeerida kõik valed asendid ja liikumismustrid. Paralleelselt sellega tuleb ka lihaseid tugevdada, siis saab võimalikuks ka kõndimine. Iseseisev kõndimine ongi Jani füsioteraapia eesmärk, mille saavutamine on raske ning aeganõudev, kuid mitte võimatu.

Jani saab abistada!

Saada SMS numbrile 13013 märksõnaga "Naerata Jan" annetad 1,6 €

Saada SMS numbrile 13017 märksõnaga "Naerata Jan" annetad 3,2 €

Pangaülekanne

Sampo Pank 332132960003

SEB 10220101993019