MÄLESTUSPAIK: Vaikuselaste rahupaiga mälestusmärgil Risti kirikaias on sõnad, mis ütlevad kõik: «Vaikuselaps, las valvab Su üle Valguse Vaim – rahu ja armastus». On vähe neid päevi, kui valguse kambris ei põle küünlad. (MATI HIIS)

Suur ja tugev mees, pisarad silmis, tuli kirikust. Ta kõndis tasa ja läbi kalmistu, kandes kätel pisikese inimese kirstu. Kirstu oma lapse surnukehaga. Hellitamata jäänud ihu oli, on ja jääb vaikuselapseks.

Hingedepäeva eel on kalmistul eriliselt vaikne ja rahulik. Ainsa heli, mis pühas paigas jalutades kõrvu paitab, tekitavad jalge all krabisevad-sahisevad kollased ja punased puulehed.

Risti kirikaias suure ja jämeda tibukollaste lehtedega kastani all on väike rahupaik. Suurest kurbusest sündinud vaikuselaste rahupaik.

Rahupaik on peredele, keda on tabanud ränk ja valus löök – kelle kaua-kaua-kaua oodatud ja igatsetud laps on surnult sündinud või lahkunud vastsündinueas. Rahupaik on mälestuskoht neile, kes leinavad loote-eas ehk katkenud või katkestatud raseduse tõttu kaotatud last. Rahupaik on nii koht, kus leinata neid, kel hauda pole (küll on valu ema-isa südames), kui ka koht, kus sängitada mulda lapse tuhk.

Vaikuselast valvab rahu ja armastus

Too suur ja tugev mees, pisarais isa, kes kandis hellitamata jäänud ihu kätel läbi kalmistu, pani oma pisikese inimese kirstus maamulda. Veidi eemal kastani all asuvast rahupaigast. Päevavanuse lapse hauaplaadile toetub väike lumivalge ingel. Hauaplaadil on sõnad: "Vaata, ema, olen siin, sinu südames ja hinges. Olen sinu lähedal – sinu väike ingel".

Me oleme Harjumaal Padise vallas Harju-Ristil. Risti kiriku juures ongi vaikuselaste rahupaik, mis pühitseti sisse tänavu suvel. Vana kastani all rahupaiga valguskambris põlevad väikese leegiga väikesed küünlad. Enne valguskambrit ühe kaane peal on pisikesed jalajäljed, mis tippavad meie juurest ära. Need jäljed lähevad valguse poole. Selle kaane all, väikeste jalajälgedega kaane all on hellitamata jäänud ihu tuhk.

Ristikheinalehega kaunistatud rahupaiga kivisse on graveeritud väikeste, elamata jäänud elude mälestuseks luuletaja Doris Kareva sõnad, mis võtavad rahupaiga hingamise kokku nõnda: "Vaikuselaps, las valvab Su üle Valguse Vaim – rahu ja armastus".

Risti koguduse õpetajalt, kauase sünnitusmajas ja lastehaiglas töötamise kogemusega Annika Laatsilt on mitut puhku küsitud, miks ei võiks vaikuselast perehauaplatsile matta, miks peaks ta rahupaika tooma. "Ega ei peagi," ütleb ta. "See on võimalus. See on alternatiiv peredele, kel ei ole pere hauaplatsi."

Peab olema koht, kus leinata

Noor pere kaotab pisikese inimese, neil ei ole tavaliselt pere hauaplatsi või on lähisugulaste plats kusagil kaugel teises Eesti nurgas. Ja siis see noor pere seisab nõutult. Perel on olemas titevoodi, on olemas titeriided ja mähkmed, aga ei ole hauaplatsi. Ei mõtle ju selle peale!

Noor pere on šokis, ei tea, kuidas edasi elada. Ja neilt küsitakse, mis lapsest saab, kuhu nad kavatsevad pisikese matta. Võtab sõnatuks. Ei tea, mida teha. Kogu maailm variseks justkui kokku. Kuhu kavatseb noor pere oma lapsukese matta – ei mõtle ju noor pere iial selle peale. Enne, kui see valus hoop kahjuks tabanud on.

"Vaikuselaste rahupaik," ütleb Laats, "on mõeldud neile, kellel on vaja üht kohta. Kes ei tea, mida edasi teha, kuhu matta. Kelle jaoks on see abi, et on olemas üks selline koht. Koht, mis on alati hooldatud, korras. Ja lapse tuhk on rahus. Kohas, kus on ka teised väikesed lapsed."

Aastas sünnib vaikuselapsi 80 ringis

Noor pere, kes hiljuti vaikuselaste rahupaigas oma tilluksese inimese mattis, ütles pühas kohas: "Me ei tea teist nii rahulikku ja vaikset kohta kui siin." Neil on õigus, vaikuselaste rahupaik on tõesti vaikne ja varjuline koht, kus saab olla omaette.

Hellitamata jäänud ihu saadetakse viimsele teekonnale nii, nagu pere soovib. On ärasaatmisi, kus on ka lähisugulased ja mängib muusika. On ärasaatmisi, vaikseid ja lihtsaid, kus on ainult ema-isa koos oma kauaoodatud ja igatsetud lapsega, kes paraku leiab viimse puhkepaiga vaikuselaste rahupaigas.

Aastas sünnib vaikuselapsi Eestis 80 ringis. Lein tahab leinamist. Peab olema koht, kus leinata. Koht, kus käia. Ristil ongi üks võimalus.

Jaga artiklit

0 kommentaari

Päevatoimetaja

Gerly Mägi
Telefon 51993733
gerly.magi@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis