Eesti uudised

Tallinn hakkab üürivõlglasi inkassofirmadega pitsitama (10)

Andres Põld, 27. oktoober 2011, 06:58
Foto: Corbis/Scanpix
Tallinna linnavalitsuses küpseb idee hakata suurtelt üürivõlglastelt võlgu tagasi nõudma inkassofirmade abil, mis aga võib omakorda suurendada linnalt (sotsiaal)abi vajavate inimeste arvu.

Linnavalitsus arutas eilsel istungil üüri laekumise tõhustamise meetmeid. Ühe abinõuna nähakse ette inkassoteenuste kasutamist. "Võlgadest teavitamise teenuse ja inkassoteenuse kasutamist oleks otstarbekas rakendada nendes linna elamutes elavatelt üürnikelt üürivõlgade sissenõudmisel, kus üürivõlglaste arv ja üürivõlgnevus on võrreldes teiste Tallinna linna üürnikega märkimisväärselt suurem," selgitab linnavaraameti juhataja Einike Uri. Ettepaneku kohaselt kasutaks linn inkassoteenuseid esialgu katseliselt. Saadud kogemuste põhjal otsustab linnavalitsus hiljem, kas teenuse edasine kasutamine on otstarbekas.

Üürnikele pakutakse nõustamisteenust

Tallinna volikogu linnavarakomisjoni esimees Jaak Juske nimetab sellist kava liiga äärmuslikuks. "Nii rangete meetmetega üürivõlglasi koheldes tulevad nad otsapidi mõne aja pärast linna kukile tagasi," lausub ta. Juske tunnistab, et üürivõlglased on linnale probleem, ent mõistlikum oleks võlgnikega üürilepingud lihtsalt üles ütelda.

Inkassofirma teenuse kasutamise puhul on kindel see, et firma rahata ei jää. Teenuse maksab kinni kas siis võlgnik ja see summa lisandub võlale, või maksab võlausaldaja tagasi saadud rahast inkassofirmale teatud protsendi. Inkassofirmade palkamise kõrval ei kavatse linnavalitsus kaotada ka usku hea sõna jõusse. Nimelt peavad sotsiaalhoolekande töötajad tegelema üürivõlgnikega teravdatud tähelepanuga. Üürnikele pakutakse nõustamise teenust, mille eesmärk on parandada nende maksekäitumist ning vähendada üürilepingute lõpetamiste ja seega elamispinnast ilmajäämiste arvu. Tallinna linnavaraameti hinnangul on üürivõlglaste võlanõustamine aidanud üürnike maksedistsipliini parandada.

Kui sellest ei piisa, peavad sotsiaalhoolekande osakonnad tagama, et puudust kannatavad inimesed saaksid sotsiaaltoetusi, mis võimaldaks neil katta eluasemekulusid.

Lisaks näeb linn üüri laekumise tõhustamisel ette võimalusi majutada eraldi tubadesse need pered, kelle sissetulek ei võimalda linnalt eluruumi üürimist. Ka kavatseb linn luua uue eluruumi tüübi, mida ei anta üürile, vaid kasutusse teenuse osutamise lepingu alusel.

Võlapõhjus: ebaõiged näidud

Kuna sageli on üüri ja kõrvalkulude võlgnevuse põhjuseks ebaõigesti esitatud elektri- või veearvesti näit või näidu üldse esitamata jätmine, kavatsetakse linnale kuuluvates eluruumides elektri- ja veemõõtjad paigutada eluruumist väljapoole või võimaluse korral varustada need kauglugemisseadmetega.

Miks üldse annab linn üürile elamispindu inimestele, kelle puhul võib eeldada, et neil tekivad raskused selle eest maksmisel? Sotsiaalhoolekande seadus kohustab omavalitsust anda eluruumi isikule või perekonnale, kes ise ei ole suuteline ega võimeline seda endale või oma perekonnale tagama.

Linnavalitsus võttis nimetatud ettepanekud eile teadmiseks, 1. detsembriks peavad linnaosade valitsused esitama linnavaraametile oma ettepanekud.

TOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee