Kommentaar

KOMMENTAAR | Meie elu igapäevane totaalpropaganda (25)

Jakko Väli, kolumnist, kunagine Tallinna volikogu avalike suhete nõunik, 22. oktoober 2011, 08:58
Ma ei tea, kas ENSV eksjuht Karl Vaino on veel elus, kuid kui on, siis on tal põhjust rõõmustada oma endise kolleegi Andrus Ansipi üle.

Nimetatud seltsimees rõõmustab vana Karl Genrihovitši südant sellega, et on iseseisvas Eesti vabariigis juurutamas totaalpropagandat, tõrjumas teisitimõtlejaid, tapmas diskussiooni ja ihaldamas ühtainust avalikku arvamust.

Endiselt kommarite juhtimisel

Kommunistliku Partei liikmed on Eestit juhtinud juba 70 aastat. Pärast taasiseseisvumist tundus, et riiklikul tasemel, pealetükkivas ja tüütus stiilis totaalpropagandaga on ühel pool. Kuid eriti just paari viimase aastaga on Ansip tõestanud, et kunagi parteikoolis omandatud nõukastiilis propagandarelva saab suurepäraselt kasutada ka tänapäeva Eestis.

Keegi meist ei taha tunnistada, et oleme manipuleeritavad. Pesupulbri telekareklaami ajal on sobiv hetk minna kööki ja teha endale võileib, tüütuid hüpikaknaid arvutis oskab brauser ise elimineerida jne. Konservatiivne eestlane kujundab üldjuhul oma eelistused ilma reklaamiämbliku võrku langemata. Üldjuhul...

Propaganda on müütide loomine ja tingreflekside tekitamine. Eestlastele tõi kogu nõukaajal sära silmadesse Eesti Vabariigi meenutamine. President Päts oli müüt. Ta oli selleks ka palju vaeva näinud. Vabadussõja kangelased, kes tegelikult Eestile iseseisvuse tõid, topiti vanglasse ja nende juht mõrvati. Müüdi edasine kindlustamine käis juba Poliitilise Politsei ja Riikliku Propaganda Talituse juhtimisel.

Heal tasemel tehtud propaganda mõjub nagu narkootikum. Kuulad häid, tühiseid ja helgeid uudiseid, mõelda nende üle ei jõua, sest aina uued ja paremad tulevad peale. Esineb muidugi ka üksikuid puudujääke, kuid homme on kõik jälle kindlasti parem kui täna. Kiirtoit, mille kugistame sekunditega, kuid mis jääb kusagile sügavale alateadvusse.

Pätsi saavutused propaganda vallas on Ansipile kindlasti eeskujuks. Paraku ei ole tal müüdi loomine endast kui rahvuslikust liidrist eriti hästi õnnestunud. Seevastu aga õnnestus hiilgavalt mütologiseerida Savisaar kui Putini paks kaksikvend, kes on meid hoobilt valmis Kremlile maha müüma.

Kas oravad ikka on osavad?

Jaak Aaviksoo haaras härjal sarvist ja suutis oma haridusreformiga tõusta Isamaaliidu kõige silmapaistvamaks ministriks. Reformierakonna propagandatalitus analüüsis olukorda ja jõudis järeldusele, et pikale mehele tuleb auk kaevata.

Mitte keegi ei tohi olla tublim kui Ansip! Laari ja Partsiga meie peaministril muret ei ole, sest nemad ei ole kabinetis iseseisvad suurused. Laar vastu ei vaidle ja Parts ei julge initsiatiivi näitamisest isegi mõelda mitte.

Kuid Aaviksoo võib olla populaarsena ohtlik nii omadele kui ka Ansipile. Ja seega tõmbas Reform haridusreformile pidurit! Ning nii nagu viimasele ajale kohane – kui on vaja olulistelt teemadelt tähelepanu mujale suunata, siis hakkame aga rääkima elektriautodest! Suurepärane teema ju, mis siis, et ost oli sundost ja autod on oma klassi kõige viletsamad. Tillukese Mitsubishiga saab varjata suuri probleeme.

Reformierakonna propaganda tugisambaks on müüt, et oravad on majanduses osavad. Lakkamatu ja järjekindel propaganda teatavasti kordab lõpmatuseni paari lihtsat teesi!

Majanduskriis on nüüd lõpuks hakanud müüti Reformierakonna erakordsest kompetentsist majanduse vallas sulatama. Samas on (tõhusa propaganda tulemusena) peaminister Ansip oluliselt suurendanud oma toetajaskonda väikese sissetuleku ja madala haridustasemega valijate hulgas. Seda näitas enne valimisi läbi viidud küsitlus. Savisaarest loodi nelja aasta jooksul personifitseeritud vaenlane ja tagatipuks võeti talt ära ka valijad!

EV, mitte ENSV

Kui mõelda rumala ja vaese valija andumisele rikkaid ja edukaid fetišeerivale peaministrile, siis siin kehtib ilmselt tõdemus, et ori ei taha saada vabaks, vaid tema suurim unistus on saada orjapidajaks.

Mis oravate majanduslikku võimekusse puutub, siis kohalikke omavalitsusi kooritakse usinalt, aga sellest hoolimata koostab Tallinn järjekordset lisaeelarvet. Oravad on osavad. Kuid mitte majanduses.

Trikid haigekassa ja töötukassaga näitavad osavust aukude lappimisel, mitte head majandamist. Propaganda avitab ka siin. Kui miski jama on, siis katame selle "uudisega" Rail Balticust, Helsingi tunnelist või Saaremaa sillast. Mida kaugem ja udusem teema, seda paremini mõjub.

On äärmiselt ebameeldiv, et meie peaminister vihkab mõtlevaid inimesi vaid sellepärast, et need tema propagandale ei allu. Ja on äärmiselt primitiivne inimesi niimoodi vanas heas punapropaganda stiilis lahterdada.

Demokraatlikes riikides kasutatakse totaalpropagandat reeglina vaid sõjaolukorras.

Majanduskriis ei ole sõjaolukord. Ja propaganda ei pea alati valel põhinema.

Eesti vabariigi valitsusel puudub põhjus pidevalt rahvale valetada. See on ikkagi EV, mitte ENSV, hea peaminister!

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee