Eesti uudised

Sõber: sain Tupsult päev enne surma kirja, mis pakatas tervisest ja optimismist... (1)

TEET TEDER, 21. oktoober 2011 07:04
EI KARTNUD SURMA: Kattri on öelnud, et ei karda surma. Teda ei hirmutanud teadmine, et eluküünal võib kustuda päevapealt. Foto: Tairo Lutter
Päev enne surma ei oska keegi aimata, et Kattri Ezzoubi, keda sõbrad Tupsuks hüüavad, on surmavalt haige. Sõbrad kahtlustavad, et omastele aetakse puru silma. Kuidas võis nii kogenud rännuhunt Aafrikasse sõita vaktsineerimata, ja kes tegelikult tema telefoni vastu võttis, kas see oli ikka politseinik?

8. oktoobril kell 21.11 jagab Kattri oma Facebooki-lehel laulu, nii nagu seda teevad sajad tuhanded teised kasutajad. Neli päeva hiljem kirjutab keegi Kabum Sagnia Kattri lehele esimesena kurva teate: R.I.P. Kattri. May her soul rest in perfect peace (Puhka rahus Kattri. Puhaku tema hing ideaalses rahus.)

"On see tõsi? Millele sa viitad? Et ta on surnud?" küsivad Kattri lähedased ega suuda juhtunut uskuda.

"Kas keegi teab, mis toimub, keegi saatis mulle kirja, et ma Kattri perega kontakteeruksin, et ta on surnud... Mis nali see on?" küsib Kattri Facebookis lähedane inimene.

Üks sõber kirjutab 18. oktoobri ennelõunal: tunnen Kattri ema ja tean öelda, et ema on murest murtud, kuna ei saa tütrega ühendust.

Õhtul juba ema teab tütre surmast...

Kattri sõpradele tundub juhtunu rohkem kui kahtlane. Üks sõpradest kirjutab Kattri Facebookis, et kui teade ei andnud talle rahu, kirjutas ta Kabum

Sagniale (arvati, et Kattri elas tema juures). "Ta vastas mulle, et Kattri jäi malaariasse juba varem, aga 7.–8. oli tal juba niivõrd hea, et nad arvasid, et temaga saab kõik korda."

"Midagi siin ei klapi! Ma sain Tupsult 8. oktoobril kirja, mis pakatas tervisest ja optimismist. Seal polnud sõnagi mingist malaariast või muust hädast," räägib sõber Raido. Ka teised sõbrad ütlevad, et Kattri oleks kindlasti kas või halba enesetunnet kurtnud.

Malle ütleb sel teisipäeval: "Helistasin Kattri telefonil, vastu võttis politseinik, kes ütles, et Kattri suri 9. oktoobri hommikul haiglas." Ta olevat olnud väga haige.

Kattri sõber ja kursusekaaslane Margo kergel käel malaariat süüdistama ei hakka. "Tappes ka ei usu, et Kattri läks Gambiasse, olles malaaria vastu vaktsineerimata! Ta on vana rännuhunt juba. Terve musta Aafrika ja araabia maad läbi rännanud. Juttu temaga vaktsineerimistest küll polnud, aga ma olen kindel, et ta ei jätnud end vaktsineerimata."

Kavatses elada vähemalt 100aastaseks

Kattri kohta jätkub Margol ainult häid sõnu. "Hästi tore ja hea inimene. Optimismist pakatas ta kogu aeg. Kellega ta seal oli, ma ei tea. Ta on vist ühe korra seal käinud ja talle jubedalt meeldis seal. Nüüd läks tagasi."

Nagu paljud teisedki sõbrad kahtleb ka Margo, kas Kattri telefonile vastas ikka politsei. "Kuidas politseinik võtab vastu tema telefoni sel teisipäeval, kui möödas on juba kümme päeva? Hoiab telefoni seal, laeb, kasutab. See ei ole loogiline, midagi veidrat on siin."

Välisministeerium on Briti saatkonna vahendusel olnud ühenduses Gambia ametivõimudega. "Me saame kinnitada, et kahjuks on juhtum tõesti aset leidnud. Praegu muud informatsiooni meil anda ei ole," teatas välisministeerium. Seda, et Kattri põdes malaariat, ministeerium ei kinnitanud.

Kattri Ezzoubi on Eesti ajalehtedele andnud mitu intervjuud. Ühes neist, ajakirjas Naised, ütles ta 2008. aastal, et kavatseb elada vähemalt saja-aastaseks ning oma 80 aasta juubelil suure tantsutralli korraldada. "Ma ei tea küll, kus see toimub, sest ma ei tea sedagi, kus kohas ma siis elan ja mis kohad olemas on."

Samas usutluses tunnistab ta, et iseenda armastamise olulisim külg on olla avatud kõigele, viibides enda ja maailmaga rahujalal. Seda ta sõprade kinnitusel ka tegi. "Mul pole kunagi eesmärke või unistusi. Selliseid, et võib-olla ma tahan olla see või teine, et neljakümneselt tahan olla hoopis teistsugune ja viiekümneselt juba midagi muud. Ma tahan, et mul oleks tore olla, ja tahan hetkes tegelda sellega, millega meeldib," ütles ta.

Suremise võimalikkusest rääkides tõdes ta, et ei karda surma. Teadmine, et eluküünal võib päevapealt kustuda, teda ei hirmutanud.

Ajaloolase haridusega islami ja araabia maade asjatundja Kattri õppis selgeks vanakreeka keele ja luges ladina keeles algtekste. Ta rääkis ja kirjutas araabia keeles. Kattri korraldas koolitusi kapole, kaitseväelastele, välisministeeriumile, migratsiooniametile ja firmadele, kes tahavad minna araabia turule, ja ka lihtsalt huvilistele. Elu jooksul jõudis ta tõlkida 88 raamatut.

Kattri oli ka kõhutantsutreener. Ja ütles, et kui ta oma elus üldse midagi kahetseb, siis seda, et on vahel püüdnud olla keegi teine.

Samal teemal

20.10.2011
Gambias suri tuntud Eesti tõlkija ja arabist Kattri Ezzoubi

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee