Eesti uudised

Tallinna vanalinna tondilossid kuuluvad Eesti rikastele ja ilusatele  (22)

Toimetas Karoliina Vasli, 19. oktoober 2011 20:34
Markko MärtinFoto: Arno Saar
Usu- ja äriperekond Sõnajalg, rallilegend Markko Märtin, ärihai Toomas Tool, ekspankur Margus Kangro - neil ja mitmel teisel Eesti rikkal ja ilusal on kaelas miljoneid eurosid maksev probleem. Mälestistest majad Tallinna vanalinnas, mille linn on niinimetatud musta nimekirja kandnud.

ETV "Pealtnägijas" käidi koos kunstiajaloolase Jüri Kuuskemaaga läbi majad, mis vanalinna üldpilti rikuvad. Need majad kuuluvad linna koostatud nimekirja kõige koledamatest tondilossidest. "Vanalinnas on 97 protsenti toredust ja 3 protsenti koledust," märkis Kuuskemaa.

Probleem on näiteks majaga aadressil Vana-Viru 15 / Mere pst 1, mis kuulub perekond Sõnajalgadele. Kuuskemaa märkis, et ilmselt ootab perekond selle lagunemist, et saaks loa see lammutada ja sinna midagi muud ehitada. Maja on seest trööstitu - vohab majavamm, seal on olnud põleng. Kunagi asus majas apteek ja arvatavalt kirjutas just seal Oskar Luts oma "Kevade".

Taastamist ootavad majad on ka Toomas Toolil ja Margus Kangrol. Taastamine toppab. Rallilegend Markko Märtin aga on seotud hoonega Pikk 55, millest suur osa talle kuulub. Aga sealgi on taastamistööd pooleli jäänud. Probleem on selleski, et kõik korterid on ühisomandis. Maja on müügis ja selle hind on pidevalt langenud.