Uudised

Markidel on Vormsi ja Ruhnu rahvarõivad  

9. juuni 1997, 00:00

HUGO ANKA

Homme, 10. juunil laseb Eesti Post käibele kaks uut 3,3-kroonist postmarki. Ühel neist on Ruhnu ja teisel Vormsi rahvarõivad. Mõlemat marki on trükikojalt Vaba Maa tellitud 1,2 miljonit. Lisaks markidele on valmistatud maksimumkaardid, mis jõuavad müügile ka margistamata postkaartidena, ilmumispäeva ümbrik ning eritempel. Kõigi autor on kunstnik Mari Kaarma, kes on oma töös lähtunud Eesti Rahva Muuseumi kogudest. Esimese päeva tempel on homme kasutusel Tallinna Postimajas, Kuressaare Postkontoris ning kella 13-ni Vormsi saarel ja kella 14-st Haapsalu Postkontoris.

Enne 1944. aastat, mil Eestisse jõudsid Nõukogude väed, elas meie saartel ja rannikualadel tuhandeid omanäolise elulaadiga rootslasi. Ruhnul ja Vormsil kanti selle ajani ka rahvarõivaid. Ruhnu margil kujutatud rahvariided pärinevad sajandivahetusest. Naiste rõivaste kõige iseloomulikumad detailid olid erinevate mustritega põlled, rätid ja mütsid. Pidulikel puhkudel ehiti müts siidlintidega. Sageli seoti mütsi peale rätik, mütsi all aga kanti valget laia pitsiga tanu. Kõrge vateeritud mütsiga Ruhnu naine on ka maksimumkaardil. Ruhnu mehed kandsid mustade kantidega helehalli ülikonda.

Vormsi margi rahvarõivad pärinevad XIX sajandi keskpaigast. Nende värvitoonid olid must, valge, puhas kollane ja punane. Naised kandsid kurrutatud seelikuid nagu Ruhnulgi, Vormsil aga olid need õmmeldud lühikese pihaosa külge. Jaki kaunistuseks olid kaleviribad ja vasknööbid nagu mehe kuuelgi. Tüdrukud kandsid kollaseid kleite, mehed tumedaid või valgeid põlvpükse. Maksimumkaardil on Vormsi pruut. Pruudipärga kaunistasid lindid ja klaaspärlid. Esimese päeva ümbrikul on kujutatud Vormsi kullatud hõbepreesi.

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee