Maailm

Wikipedia protestib sõnavabaduse piiramise vastu Itaalias 

Lill Sarv, Bari, 6. oktoober 2011 07:00
SÕNAVABADUSE PIIRAJA: Silvio Berlusconi valitsus soovib Itaalias kehtestada täieliku internetitsensuuri. Foto: Reuters/Scanpix
Juba paar viimast päeva suunab ükskõik milline otsing Wikipedia itaaliakeelses versioonis lugeja kirja juurde, kus Wikipedia haldajad seletavad, miks itaaliakeelset veebiteatmeteost pole võimalik näha, kuigi info on endiselt alles.

Wikipedia protest annab itaallastele eelmaitse sellest, mis võib lähitulevikus juhtuda Itaalia online-meedias ja bloginduses juhul, kui Silvio Berlusconi valitsusele südamelähedane täiendus "suukorvi"-seadusele vastu võetakse. Lühidalt öeldes kaasneks selle muudatusega täielik tsensuur internetis.

Wikipedia lehel on kirjas: "Kallis lugeja, praegustel tundidel valitseb oht, et Wikipedia ei saa enam edaspidi pakkuda sulle teenust, mis on sulle viimastel aastatel olnud oluline ja kasulik ning mille tarvis sa ka nüüd just meie lehte külastasid. Lehekülg, mida sa soovisid lugeda, on olemas ja praegu vaid peidetud, kuid võib juhtuda, et varsti oleme sunnitud selle lehe tõepoolest kustutama."

Kiri seletab, et 29. lõik seaduseelnõu täienduses, mille vastuvõtmist Itaalia valitsus lähipäevadel kaalub ja mida tuntakse "DDL intercettazioni" ehk pealtkuulamiste seaduse nime all, nõuab kõigilt veebilehtedelt edaspidi üsna absurdset käitumist.

Nimelt, kui keegi tunneb ennast internetis avaldatud info pärast puudutatuna, tuleb kas uudisteportaalil, blogil, Wikipedial või ükskõik millisel veebilehe haldajal 48 tunni jooksul pärast "kannatanu" nõudmist endine info ära kustutada ja avaldada nn ohvri versioon. Kusjuures pole oluline, kas enne oli üleval õige ja tõele vastav info ning kas "kannatanu" kommentaaris on teragi tõtt. Pealegi ei tohi veebilehe haldaja omalt poolt ühtegi arvamust lisada, samuti pole tal õigust "kannatanu" avalduse kohta midagi öelda.

Seaduse rakendamine tooks kaasa absurdsed lahendused. Itaalia online-meedias lükati kiiresti ümber riigi haridusministri Mariastella Gelmini väide, et Itaaliat ühendab Šveitsiga 732 kilomeetri pikkune tunnel. Kui minister peaks leidma, et meedia haavas teda, siis edaspidi hakkamegi internetist lugema, et selline tunnel eksisteerib.

Sama lugu on Itaalia riigisekretäri Daniela Santanche väitega, et rahutuvi on terrori sümbol. Ka siin jääks viimane sõna talle ja rahutuvi saaks ametlikult uue tõlgenduse.

Edaspidi esitaks internet siis Silvio Berlusconi orgiate kohta ainult tema enda versiooni – et olid elegantsed õhtusöögid väheste valitud sõprade seltsis.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee