Muusika

Ace of Base’i Ulf: comeback põrub, kui sihid vaid edukat plaadimüüki 

Kais Allkivi, 30. september 2011, 06:59
UUS KOOSSEIS: Esiplaanil Ulf Ekberg, taga (vasakult) Julia Williamson, Jonas Berggren ja Clara Hagman.  APOLLO CLUB
“Tagasi tulla on alati raske, aga see sõltub ambitsioonidest ja põhjustest, miks sa areenile naasta tahad. Kui eesmärk on müüa tohutu palju plaate, siis on comeback 2011. aastal täielik läbikukkumine,” muheleb Rootsi popgrupi Ace of Base sündimängija-laululooja Ulf Ekberg. Täna õhtul Tallinnas esinev 90ndate menubänd on tagasi hoopis igatsusest tuuritamise ja fännide järele.

„Meie eesmärk ei ole müügiedu – oleme alati teinud muusikat, sest me armastame seda. Meie siht on stuudios olla, midagi luua ja see live-esinemistega fännideni viia. Meil oli tõesti õnne, et meie albumeid 90ndatel nii palju osteti, aga plaadimüük pole põhjus, miks keegi peaks muusikaäris tegutsema,” on Ulf Ekberg, artistinimega Buddha, resoluutne.

Ülioluline olevat aga võtta avasüli vastu uudset tehnoloogiat. „Oleme digimeediat kasutanud esimesest võimalusest. Meie lõime kodulehe juba 1994. aastal. Siis oli bändilehekülg vaid kolm. Samal ajal kolis internetti David Bowie,” meenutab Ulf. “Tänapäeval sõltub uuenduste omaksvõtmisest väga palju. Vanemal põlvkonnal, kuhu meiegi tegelikult kuulume, on üldiselt olnud raskem kohaneda.”

Orbiidil püsimiseks tuleb arvestada ka stiilitrendidega: „Sõidan vahel Ibizale inspiratsiooni koguma, et püsida kursis moekaimate muusikastiilidega. Ka käin ma muusikakonverentsidel. Näiteks märtsis-aprillis tutvustavad trendi loovad DJd Miamis tulevikustiile ja -võtteid.”

Masu meelelahutajaile sootuks hea

Masu pole mullu pärast pikka pausi taas albumi üllitanud ja tuuritama asunud bändile laastavalt mõjunud. “Meelelahutusmaailma lükkab majanduskriis kummalisel kombel käima. Inimestel on raskel ajal kombeks kulutada meelelahutusele enam kui tavaliselt,” selgitab Ulf, kuid möönab, et muusikatööstus on ülerahvastatud. „Konkurents rahva raha püüdmise nimel on karmim. Vahe on selles, et kui varem esines näiteks Tallinnas kuu jooksul kaks välismaa bändi, siis nüüd tuleb neid kuus kümme. Inimesed raatsivad raha kulutada, ent tahavad panustada kvaliteeti ja sügavamatesse emotsioonidesse.”

Ka Ace of Base peab tähtsaks esinemiste taset, mitte kogust: “Me ei pea tingimata andma igal tuuril 100 kontserti, võime vabalt anda ka 50 kontserti, kui need on edukad ja meile soodsas piirkonnas.”

Otsekontakt fännidega on muusiku sõnul bänditegemisi olulisim osa. Just igatsus kontserditurnee järele kannustas teda ja Ace of Base’i teist laulukirjutajat, kitarristi ja sündimängijat Jonas Berggrenit jätkama ka pärast seda, kui mõlemad Jonase õed Malin ja Jenny olid kollektiivile selja keeranud.

Eelmine solist pühendus soolokarjäärile

“Bänd on väga tähtis! Olen Jonasega nüüdseks 25 aastat koostööd teinud – see on pikk aeg. Malin tahtis bändist lahkuda juba 1995. aastal. Kui me 2000ndate algul pausi tegime, siis ta läkski. Kui otsustasime teha comeback’i, oli Jenny sellest esmalt huvitatud, aga poole pealt otsustas ta pühenduda soolokarjäärile. Jonas ja mina keskendusime uuele, viiendale albumile. Me arvasime, et Jenny teised huvid ei pea meid pidurdama,” jutustab Ulf.

Nii liitusid meesduoga tunamullu uued, endistest teismeid aastaid nooremad lauljannad Clara Hagman ja Julia Williamson. “Kui Jenny lahkus, oli fännidel raske leppida, et mõlemad tüdrukud on läinud, ja osa fänne ei mõista siiani, miks Malin aastaid tagasi ära läks. Aga rahvas võttis uued lauljad esimese aastaga väga soojalt omaks – eriti pärast seda, kui olid neid oma silmaga näinud,” rõõmustab Ulf.

Kui Malin põgenes meelelahutustööstuse stressi eest, siis Ulfi ei suuda miski sellest maailmast eemal hoida. Teoorias peaks tal praegu olema tunduvalt rohkem aega iseendale kui 90ndatel kuulsuse tipus olles. Ent n-ö vaba aja on ta täitnud muusika-, tele- ja filmiproduktsiooniga. „Tegelen ka keskkonnasõbraliku tehnika tootmisega, mistap töötan palju Indias, Hiinas ja Brasiilias. Kui küsida, kas mulle meeldib hõivatud olla, ei vastaks ma jah. Mulle meeldib täita oma elu asjadega, mille abil saan teiste inimeste elu muuta – see lihtsalt hoiab mind tegevuses ja ka õnnelikuna,” väidab mees heatujuliselt.

Oodata on hitisadu

Ulfil on Eestiga tugev seos: “Esinesime Eestis mõni aasta tagasi (novembris 2007 linnahallis – K. A.). Meil on palju eesti fänne. Külastan iga natukese aja tagant Eestit, peamiselt Tallinna, et neid näha. Viimati käisin kahe aasta eest ja kaks eesti sõpra olid alles paari nädala eest minu pool Stockholmis. Mul on ka New Yorgis üsna suur eestlastest sõpruskond.” Tema jõudis Eestisse juba eile, teised tulevad täna järele. “Ma veedan sõpradega aega ja on ka väike oht, et lähme koos välja. Reedet täidavad kohtumised ja õhtuseks šõuks valmistumine. Astume lavale väga hilja, alles kell 1.30, nii et tuleb pikk päev. Aga loodetavasti on meil päeva ajal veidi vaba aega, et Tallinna võlusid nautida ja lõõgastuda. Ilm peaks nädalalõpul ilus olema,” kirjeldab Ulf bändi plaane.

Ace of Base esineb uue ööklubi Apollo avalmisel. “Oma kogemus ütleb, et kui ma lähen lemmikbändide kontserditele, siis tahan peamiselt kuulda nende hitte ja tuttavaid lugusid. Seega pakume fännidele palju vanu hitte segatuna mõnede uute lauludega,” lubab Ulf.

Ace of Base

* Bändi asutas 1987. aastal Jonas Berggren koos õdede Jenny ja Malini ning kahe sõbraga, kes peagi lahkusid. Nende asemel liitus 1990. aastal Jonase semu Ulf Ekberg.

* Nimi tuleneb sellest, et bändi stuudio asus autoparandustöökoja keldris (basement) ja punt oli selle ruumi äss (ace). Varem kandis ansambel nimesid Kalinin Prospect, CAD ja Tech-Noir.

* Rahvusvahelise tuntuse tõi pundile 1992 Euroopas ja 1994 USAs ilmunud esikalbum “Happy Nation”, mida müüdi üle ookeani 10 miljonit tükki Üliedukas oli ka teine album “The Bridge”. Hiljem on ilmunud veel kolm stuudioplaati. Kokku on ostetud üle 30 miljoni plaadi.

* Ameerika ja Euroopa edetabeleis on trooninud hitid “All That She Wants”, “The Sign”, “Don’t Turn Around”, “Lucky Love” ja “Beautiful Life”.

* Bändil on 2 Grammyt, 2 Ameerika muusikaauhinda, 3 Billboardi muusikaauhinda ja 4 Maailma muusikaauhinda.

* Algul soleeris Malin, aga 90ndate keskel taandus ta taustalauljaks ja hakkas tähelepanu vältima. Solistiks saanud Jenny lahkus bändi ridadest 2009. aastal, mil tema asemele tuli kaks noort lauljannat.

* Jonase hüüdnimi on Joker ehk Jokker. Ulfi artistinimi on Buddha, sest noorena tegeles ta võitluskunstidega ning tutvus budismi ja mediteerimisega.

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee