Eesti uudised

Pikaaegne Tapa perearst lahkub Soome: Eestis on ju täiesti mõttetu töötada! (241)

MAARIUS SUVISTE, 29. september 2011, 06:54
HEAD AEGA, DOKTOR!: Perearst Helve Laanmetsa vastuvõturuumid Tapal on maja esimesel korrusel kahest korterist kokku ehitatud. Nüüd tal vastuvõttu Eestis enam ei ole: õige pea hakkab ta patsiente vastu võtma ainult Soomes Kotka linnas. Foto: ALDO LUUD
Eile oli viimane tööpäev Tapa kauaaegsel perearstil. Ta lahkub Eestist, et minna Soome. Sinna, kus saab inimese moodi puhata ja kus arsti on teine suhtumine. Väheoluline pole ka neli korda suurem palk. "Ei jõua enam Eestis tööd teha," lausub ta.

Helve Laanmets on Tapal arst olnud 1980. aastatest. Viimased 13 aastat töötas perearstina. Kui me septembri keskel kohtumist kokku leppisime, et teeks seda Tapal tema perearstikeskuses, ütles ta: "Ma olen praegu Soomes tööl."

Laanmets on viimased kolm aastat töötanud nii, et kaks nädalat on Eestis ja kaks nädalat Soomes. "Ma ei saanud aru, et see väsitas, et sõit oleks väsitanud. Ei! See vaheldus andis hoopis energiat juurde!" lausub ta.

Mis tingis aga selle, et üle 1800 patsiendiga perearst otsustas lõplikult Soome ära minna? "Olin Tapal perearst 13 aastat. Ja üksinda kogu aeg. See on mind nii ära ruineerinud, et olen sellest nii väsinud," tunnistab Laanmets. "Kui olin kümme aastat üksinda töötanud, istusin maha ja mõtlesin: kas jätkan sama tööd veel kümme aastat või muudan midagi. Leidsin, et muutust on vaja."

Pidev kontroll häiris

Doktor Laanmets, kel vaid paar aastat pensionipõlvest puudu, mõtles ka pensioni peale. "Mõtlesin, et töötan Eestis pensionini, aga asjad muutusid. Ma olin inimestest nii heal arvamusel," lausub arst. "Ent siis ilmus üks ajaleheartikkel, mis pani põntsu."

Nimelt väitis patsient, et jäi abita, sest arst oli tööl Soomes. Laanmets oli sel ajal Soomes ja luges artiklit internetist. Kuid see polnud veel kõik. "Lugesin ka kommentaare artikli juures. Ja siis ma leidsin, et ma ei saa enam üldse aru: omast arust olen endast kõik andnud. Kommentaarid olid sellised, et

Laanmets töötabki ju ainult raha ja kommikarpide eest," nendib pika staažiga arst.

Seda rääkides tulevad tal pisarad silma. Ta kogub end. Ja jätkab: "Ma ei suutnud enam... See lõi mind jalust täitsa maha. Siis mõtlesin, et kõik, aitab. Pojad ütlesid ka: ema, mida sa üldse jamad. Mõtlesin, et võib-olla tõesti – miks ma pean ennast niimoodi morjendama, piinama."

Kahe lapse ema ja kolmekordne vanaema tunnistab, et vajas puhkust. "Üksinda töötamine on väga raske. Olen käinud 38,5 palavikuga koduvisiidil patsiendi juures, kellel on 37,2 palavik. Puhkust ei ole olnud. Puhkust ei saagi võtta. Perearst peab olema nagu raudnael. Ei ole aega endal haige olla. Ja perearst peab olema nii tark – ta peab kõiki asju jagama, imikust raugani. Eksida ei tohi. Kõik tahavad, et arst ravib hindele viis pluss," kirjeldab Laanmets oma tööd.

Ta töökoht Soomes on Kotkas. Samuti perearstina. Kahetoaline kõigi mugavustega korter rõduga on firma poolt, kes maksab kinni ka üüri. Vähe sellest – sõidukuludki kompenseeritakse. Algul oli muidugi raske, keel võõras, kõik võõras. Aga pikapeale harjus.

Tema patsiendid ei ole ainult soomlased. On ka eestikeelseid haigeid, kellega ta räägib muidugi eesti keeles. Venelastega suhtleb vene keeles. Somaallased käivad koos tõlgiga. "Soomes elavate inimeste suhtumine arsti on teine. Patsientide suhtumine on parem. See on see, mis mulle seal meeldib," kiidab Laanmets.

Seevastu Eestis on Laanmetsa sõnul positiivset vähe. "Kogu aeg saad vastu pead. Kogu aeg ainult kontrollivad. Üks kontroll käis: kas sul on määrused korras, kas sul on kõik määrused olemas ja välja trükitud, kas sa neid täidad, kõik andmekaitsed, tööruumid peavad ei tea mis nõuetele vastama, kõik, kõik, kõik. Ja siis inimesed takkaotsa: sa pead, sa pead, ma pean kohe arsti juurde saama," pahvatab Laanmets. "Nüüd ma mõtlen, et äkki me oleme olnud liiga head, liiga hästi kõike teinud, vastu tulnud. Üldiselt on Eestis ikka head inimesed, tulevad arsti juurde, tahavad abi. Aga millegipärast ma ei tunne oma tööst siin enam rõõmu. See on kõige hullem. See hakkaski mind häirima."

Kui suur palgavahe Eestis ja Soomes on? "Palk on Soomes neli korda suurem," tunnistab Laanmets. "Ma saan seal ühe nädalaga selle, mis ma siin saan kuu ajaga. Ma hakkasin mõtlema, et miks ma pean siin kaks nädalat veel ennast nii palju pingutama, ilma puhkuse ja ilma vaba ajata. Olen kodus tööd teinud arvutiga ka jõululaupäevaõhtul – et kõik asjad saaksid õigeks ajaks tehtud!"

"Ma tahan puhata!"

Helve Laanmets ei ole Kotkas ainus Eesti arst. Ainuüksi temaga ühes tervisekeskuses on kümmekond meie arsti. Kes on Otepäält, kes Põlvast. Pärnust on päris palju tohtreid. On nii poole kui ka täiskohaga arste. "Meil on seal hästi mõnus. Kord kuus saame kindlasti kõik kokku. Ühised üritused on huvitavad ja toredad," lausub ta.

Kui Laanmets Kotkasse tööle läks, siis kohtas ta seal oma kursusekaaslast, keda polnud näinud tervelt 17 aastat. Mitte ainult ei kohanud teda seal, vaid võttis üle ka tema koha. Nimelt läks Laanmets kursusekaaslase asemele, kes omakorda läks edasi teisele ametile Soomes.

"Ega Soomes kerge ole," tunnistab Laanmets. "Aga kui raske on, siis mõtlen: ma saan ju selle eest vääriliselt tasutud." Väheoluline ei ole ka Soome pensioni saamine, mis on kõvasti priskem kui Eesti oma. "Ma ei hakka Soomes neli nädalat kuus töötama. Sel aastal on kindlasti nii, et kaks nädalat tööl ja kaks nädalat puhkan. Ma tahan puhata. P-u-h-a-t-a! Terve detsember on mul sel aastal täiesti vaba."

Samal teemal

29. september 2011, 06:54
Tapale ei taheta perearstiks minna
29. september 2011, 06:54
Patsient kurvastab

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee