Eestis võivad moslemid kanda näoloori ja end vastavalt oma soovidele katta. Pilt on illustreeriv.Foto: Reuters/Scanpix
Katrin Rohtla 22. september 2011 15:58
Viimastel aastatel Euroopas vaidlusi tekitanud teema, et mosleminaised peaksid loobuma burkade kandmisest, paneb raevukalt häält tõstma ka Eesti moslemid.

Eestis viimaseid kuid lapseootel olev Triin Karimah Ibrahim Ali (29) on resoluutselt taolise seaduse vastu. "Ei tohi keelata! Kuidas saab keegi keelata sind uskumast? Iga inimese usk on tema enda asi," on Triin sügavalt veendunud.

Triin ei peida oma nägu loori taha ei siin ega oma mehe kodumaal Egiptuses, kuid kannab juukseid ja kaela katvat rätti. Kas naine oleks valmis rätist loobuma, kui seda nõuaks Eesti seadus? "Siis ma kannaks vist mütsi ja kataks end sellega," keeldub Triin igal juhul katmata avalikkuse ette minemast. "Ma tunnen end väärtuslikuma moslemi ja parema abikaasana oma mehe jaoks, kui ma end katan," selgitab Triin.

Pidevalt saatvaid pilke ja ebaviisakaid kommentaare on noor naine Eestis pidevalt kuulnud. Tema sõnul on ka loomulik, et kui mingil põhjusel teda politsei peaks peatama, siis võtaks ta loori ja räti ära vaid suletud ruumis naispolitseiniku juureolekul.

Politsei pressiesindaja Mihkel Loide sõnul Eesti politseis puudub hetkel kogemus situatsioonist, kui politseil oleks olnud vaja burkat kandvat inimest näo paljastamise abil tuvastada. Siiski kinnitab Loide, et kui selleks peaks vajadus tekkima, siis saab seda teha naispolitseiniku juuresolekul.

Samas on neidki, kes on Eestis kaetud näoga elada proovinud, kuid siis loobunud. End Basmaks kutsuv 23aastane eestlanna on suhtes Saudi Araabiast pärit mehega. Ta proovis siin kaetud näoga elada, kuid ühiskonna surve tõttu loobus. Tema arvates muudavadki taolised ebainimlikud seadused ja sõnavõtud inimesed moslemite suhtes vaenulikuks.

Kui praeguseks on juba seadusega loori kandmisekeelu kehtestanud või kehtestamas Prantsusmaa, Belgia, Itaalia, Taani, Austri, Holland ja Šveits, siis Eestis tohib veel praegu kaetud näoga ringi liikuda.

Siseministeeriumi andmetel on Eestis umbes 1500 moslemit.