Eesti uudised

Alkoholitootjad: aktsiisitõus sunnib tootmist peatama ja suurendab salaviina levikut (7)

Toimetas Kristin Aasma, 22. september 2011 14:03
Liviko ja Alkoholitootjate Liidu juhatuse esimees Janek KalviFoto: Peeter Langovits/Postimees
Valitsuses täna heakskiidetud ja Riigikogule menetlemiseks saadetud riigieelarves sisalduvast alkoholiaktsiisi viieprotsendisest tõusust kuulsid alkoholitootjad meedia vahendusel. Kolmekuuse etteteatamistähtajaga aktsiisitõus sunnib tootjaid taas kuudeks tootmist peatama ning suurendab veelgi salaviina levikut.

„Pärast viimaste aastate hüppelisi aktsiisitõuse lubas valitsus lähiaastaiks maksurahu ja stabiilsust. Paraku ei ole poliitikud senise heitliku aktsiisipoliitika tulemustest midagi õppinud. Ennaktempos aktsiisitõusud ei ole riigieelarve laekumisi suurendanud, vaid legaalse alkoholituru osakaalu kolmandiku võrra vähendanud ning salaviinaga äritsejatele hoogu juurde andnud," kommenteeris Alkoholitootjate Liidu juhatuse esimees Janek Kalvi valitsuse aktsiisi tõstmise plaani.

Samal teemal

„Asjaolu, et maksukeskonna muudatustest eelnevalt tootjatega üldse ei räägita, näitab ignorantsust ja tahtmatust ettevõtluse toimimisest aru saada. Kunagi kehtinud heast tavast ettevõtluskeskkonna muutustest vähemalt aasta varem teada anda on järele jäänud kolmekuune etteteatamasitähtaeg, mis majandussurutise tingimustes toime tulla üritavatele ettevõtjatele hingaisruumi ei jäta. Täiesti läbi mõtlemata on salaturuga võtlemise kava," lisas Kalvi.

2010. a alguse aktsiisitõus tõi alkoholitööstuse sektorile kaasa tööseisaku terveks esimeseks kvartaliks ning mõjutas ka aprilli tootmisgraafikut. Toona vähenes legaalse kange alkoholi müük aasta esimestel kuudel 80 protsenti.

„Riigi senine panus ja meetmed salaalkoholituru ohjeldamiseks on olnud täisti ebapiisavad. Inimeste ostuvõime suurenemist lähitulevikus ette näha ei ole ning majanduslikus kitsikuses ei reageerita alkoholi aktsiisi tõusule paraku alkoholitarbimise lõpetamisega vaid valikuga salaalkoholi kasuks," ütles Kalvi.

„Kodumaist alkoholitööstust on seni täielikust kollapsist päästnud vaid edukas eksport, mis kahjuks ei saa koduturu toeta kaua edukalt toimida. Ühe olulise Eesti eksportiva tööstusharu pidev aktsiisitõusudega koormamine ei näita riigi huvi Eesti eksporti toetada. Tervet tootmisharu seiskavad otsused vähendavad selle sektori panust Eesti majanduse edendamisse ning tekitavad töötajaskonnas ebakindlust," ütles Kalvi.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee