Eesti uudised

Korralagedus mereväes: kaater Mardus uputati tõesti rumalusest (36)

Jaan Väljaots, 21. september 2011 07:03
Foto: Toomas Veemaa (arhiiv)
Kaitseväe peastaap tunnistab 13 aastat hiljem esimest korda avalikult, et reidikaater Mardus ei läinud põhja tugeva tuule, vaid mereväelaste vea tõttu.

Augustis Delfis avaldatud Jüri Toomepuu karm arvamusartikkel tõi halastamatult välja vale ja moraalilageduse mereväes, mille eredaim näide oli väide, et reidikaater Mardus uppus 1998. aasta aprilli tormituules vastu kaid purunenud parda tõttu.

Samal teemal

Õhtulehe järelepärimisele, kas on tõsi, et laeva uputasid mereväelased, kes panid veepumba kogemata valetpidi tööle, vastas kaitseväe peastaabi pressijaoskonna ülem Ingrid Mühling, et ametkondlik juurdlus tõepoolest nii tuvastas. Auk pardas küll oli, kuid veepinnast kõrgemal. Mereväekapten Roland Leit kirjutas toonases ettekandes, et on valmis kandma vastutust kuni tagandamiseni, kuid see jäi vaid sõnadeks paberil. Dokumentidest ei selgu, et keegi oleks vastutanud laeva uppumise ja avalikkusele valetamise eest.

Räigemgi süüdistus Toomepuu artiklis puudutas juhtumit, kus purjus mereväeohvitser püksid alla lasi, laevapõrandale hunniku tegi ja selle ajateenijal koristada käskis. Seigast räägib ka täna õhtul "Pealtnägija".

Kaitseväe peastaap tunnistab, et koos Toomepuuga Põliseestlaste erakonda asutav eruohvitser Georg Kirsberg on sellest täpsemalt kirjutanud ka 14leheküljelises teenistusest lahkumise tagasiside ankeedis, nimetades ära nii laeva (Vaindlo) kui ka ohvitseri nime. Seal on hulk teisigi süüdistusi, kuid need on liiga ebakonkreetsed, ütleb Mühling. Süüdistatavad nimetavad seda laimuks. Teenistuslikku juurdlust algatatud pole.

Kui veel nädala eest olid mereväelased seisukohal, et kuni nende nimesid avalikkuse ette pole paisatud, talutakse laimu vaikides, siis eilseks oli hoiak muutunud. "On mindud nii üle võlli, et reageerima peab," ütles laevastikuohvitseride klubi esimees kaptenleitnant Annes Vainamäe, et kohtutee võtavad ette solvatud ohvitserid ükshaaval, klubi on neile toeks.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee