Foto: hvakk.ee
Juhan Haravee 21. september 2011 07:03
Uudishimulik, kes internetis surfates justkui Vikipeedia leheküljele suunati, avastas end hoopis räigelt pornoleheküljelt. "Tegemist on uue domeeniajastu esimese mastaapsema haardega kohaliku pahategijaga," iseloomustab kahtlase domeeni omanikku patendivolinik Almar Sehver.

Hiljuti pani internet jahmatama viieaastase poisi, kes vanema valvsa pilgu all otsis arvutist vastust küsimusele, mis loom see metskits õigupoolest on. Sisestatud märksõna loksutas teadmishimulise pere veebiaadressile wikipedia.ee, mis vähemalt nime järgi otsustades tundus olevat populaarne võrgus leviv teatmeteos. Kauni metslooma kohta loodushuvilised aga teavet ei saanud, sest klikkides avastasid nad end räigelt seksileheküljelt.

"Meil puudub kahjuks pädevus domeene maha võtta," selgitab Eesti Interneti Sihtasutuse juhatuse esimees Marek-Andres Kauts. "Isikul, kes tahab domeeni registreerida, ei ole kohustust registreerijale teada anda, mida ta domeenis kavatseb eksponeerida."

Tagantjärele on tema sõnul küll võimalik domeen sulgeda, ja selleks on kolm võimalust, millest esimene võib olla domeenivaidluste komisjoni otsus. Wikipedia.ee küsimuses on komisjon juba menetluse algatanud.

Kõige kiiremat lahendust tõotav võimalus on pöörduda politseisse, kes võtab vastu otsuse ja teavitab sellest sihtasutust kirja teel, mille põhjal võib domeeni sulgeda. Politseigi olevat juba asunud wikipedia.ee asjaga tegelema. Kolmas ja kõige aeganõudvam tee on pöörduda kohtusse.

"Domeene registreerivad registripidajad, keda Eestis on nelikümmend, ja meile laekuvad andmed automaatselt mõne sekundi jooksul," selgitab Kauts. "Sihtasutusel puudub igasugune võimalus kontrollida, mida nad sinna üles panevad. Ja see ei ole ka meie ülesanne." Praegu ootab Internet Eesti SA politseist suunist, mida "metskitsede sõbra" domeeniga ette võtta.

"See on tõesti kahetsusväärne juhtum," märgib mittetulundusühingu Wikimedia Eesti juhatuse liige Teele Vaalma. "Wikimedia Eestil pole seksuaalteenuseid pakkuva domeeniga midagi ühist. Oleme teavitanud sellest juhtumist ka oma emafirmat Ameerikas Wikimedia Foundationit, kes tegeleb kaubamärgi "wikipedia" kasutusõiguste andmise ja tagamisega. Tegelikult olid nad siinsele väärkasutusele juba ka ise jälile saanud."

AAA Patendibüroo OÜ patendivolinik Almar Sehver ütleb, et nemad on kaubamärgi "wikipedia" omaniku nimel esitanud Eesti Interneti Sihtasutusele vaidlustusavalduse, et domeeni nimi "wikipedia" jälle omaniku kätte jõuaks.

"Isik, kellega vaidlus käib, on registreerinud domeeni õigustatud huvita ja pahauskselt. Varem on ta dubleerinud ja muutnud eestikeelse Vikipeedia-lehekülje originaalsisu, müües samal ajal linkide vahel reklaami," räägib Sehver.

Pärast seda, kui patendivolinik oli esitanud vaide, tundis domeeniomanik end Sehveri sõnul ilmselt häirituna, sest järgnes kiire vastulöök: wikipedia.ee muudeti lingiks ebatsensuurset nime kandvale kodulehele.

"Kui rääkida uuest domeeniajastust, mis eelmise aasta juulist alguse sai, kui Eesti Interneti SA toimima hakkas, on see tegelane esimene mastaapsema haardega kohalik interneti "pahalane", kui sellist määratlust võiks kasutada," ütleb Sehver. "Meiegi oleme pöördunud politseisse, et mainitud isiku tegevust tõkestada ja domeen maha võtta."