Kes sundis ministeeriumi näitust tsenseerima? (5)

Teet Teder 17. september 2011 08:57
Kultuuriministeeriumi kirjavahetuses ajaloomuuseumi ja juudikogukonnaga oli ministeeriumi seisukoht: leidku osalised võimalus kohtuda ja lahendagu asi omavahel. Mis tingis järsu meelemuutuse ja pani ministeeriumi dikteerima, mida eksponeerida võib? Kultuuriväärtuste asekantsler Anton Pärn: "Ministeerium on kogu aeg olnud seisukohal, et tuleb suhelda omavahel. Ilmselt seda suhtlust sellisel määral ei olnud ja probleem jäi üles, täna on see lahendatud. Rohkem ma enam seda teemat ei käsitle," ütles kantsler ja lõpetas kõne.

Eesti ajaloomuuseumi teadusdirektor Tõnis Liibek. "Me saime kokku juudimuuseumi direktoriga, samal kohtumisel oli ka juudikogukonna esimees Alla Jakobson. Püüdsime seletada oma seisukohti ja nemad rääkisid oma seisukohtadest."

Liibeki sõnul päris üksmeelele ei jõutud, kuid muuseum oli valmis muutma tekste, et tuleks selgemini välja: Rosenberg ei kuulu seal positiivsete isikute ritta. Praegune lahend tekitab aga Liibeki sõnul rohkem küsimusi. "Käsk tuli üllatusena. Vast võis mõjutada, et tekstide muutmine venis liiga kaua ja ega seal tõenäoliselt kõiki pooli rahuldavat tulemust ei oleks saavutanud ikka."

Kust tuli ministeeriumi karm käsk, Liibek öelda ei oska. "Mina ei oska kommenteerida, kas see oli nende enda initsiatiiv või midagi muud."