Eesti uudised

Vene satiirik: Eesti ei peaks julgeoleku pärast muretsema (2)

Toimetas Marge Sillaots, 15. september 2011 18:35
Viktor ŠenderovitšFoto: YouTube
Tallinnas Avatud Eesti Fondi kutsel loengu pidanud Venemaa ühiskonnategelane, ajakirjanik ja tunnustatud satiirik Viktor Šenderovitš leiab, et liberaalset demokraatiat teeselda ei saa ning et Eestil pole pikemas perspektiivis vaja idanaabreid peljata.

Šenderovitš avaldas lootust, et muutused Venemaal toimuvad evolutsiooniliselt, läbimõeldult. "See on mu unistus. Kõik venemaalased tahavad maitsta demokraatia vilju, kuid ei mõista, et sotsiaalne ja materiaalne heaolu on võimude lahususe tulemus. Neile tuleb seda selgitada, paremini harida. Kogu oma ajaloo jooksul on Venemaa elanud demokraatias kaduvväikse osa, viimane asi on selles rahvast süüdistada või rahva peale solvuda," lausus ta.

Küsimusele, kuidas võivad Venemaa arengud mõjutada Eesti julgeolekut, vastas ta, et tema hinnangul Eestil kartmiseks põhjust ei ole: "Juhul kui Venemaa kukub, lendavad teie suunas killud ja pritsmed, aga ma ei arva, et te peaksite suuremas plaanis muretsema."

Šenderovitsi sõnul pole vabu ning pingelisi valimisi Venemaal toimunud alates 1996. aastast, hiljem on toimunud ainult ülemuste määramine ning ümbermääramine. Venemaa liberaalsete demokraatide probleemiks nimetas Šenderovitš selgroo puudumist. "Probleem on selles, et meie tuntud inimesed, kes esindavad liberaal-demokraatlikku ideed Venemaal, eksisteerivad tegelikult Bütsantsi paradigmas," sõnas ta.

Ta tõi näiteks, kuidas Venemaa suurest poliitikast tänaseks lahkuma sunnitud metallioligarh Mihhail Prohhorov jättis mõnda aega mulje, nagu oleks tema näol tegu liberaalse demokraadiga, ent oli oma teesides varem Kremliga kokku leppinud.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee