Maailm

Kümme aastat tagasi: ilus pilvitu hommik muutus tumedamaks kõigist öödest  (8)

Tõnis Erilaid , 12. september 2011, 06:58
ISA, KES KAOTAS POJA: Robert Peraza poeg Robert David Peraza hukkus kaksiktornides. Isa leinahetk poja nime juures mälestusseinal.  
New York ja kogu USA vakatas eile meenutamaks 2001. aasta 11. septembri terrorirünnaku ohvreid. President Barack Obama ja George W. Bush tulid koos hukkunute omaste ja tuhandete sõpradega New Yorgis Maailma Kaubanduskeskuse kaksiktornide kunagisse asupaika püstitatud memoriaali juurde.

Leinaseisak algas kell 8.46 kohaliku aja järgi. See oli hetk, kui esimene lennuk kümme aastat tagasi põhjatorni sisse prahvatas. Vaikuseminutite ajal lõi kirikukell.

Inimesed nutsid, kui sugulased kõigi 2753 ohvri nimesid ette lugesid. Mõneks minutiks tehti lugemisse vahe, et Paul Simon saaks esitada maailma ühe tuntuma folklaulu «Sound of Silence».

Eile avatud memoriaalkompleksi põhiosaks on kaks langeva veega silma kohtades, kus kunagi seisid kaksiktornide alusmüürid, ning mälestussein, millel kirjas kõigi hukkunute nimed.

Täpselt samasugune tseremoonia korraldati eile ka Pentagonis, mida rammis üks terroristide kaaperdatud reisilennuk, ja Pennsylvanias, kus kukkus alla lennuk, mis tõenäoliselt pidi ründama Valget Maja. Selles sõitnud inimesed asusid kaaperdajatega vapralt võitlusse.

Õhtul paiskusid täpselt kaksiktornide asupaigast taevasse kaks sadakonna kilomeetri kaugusele paistvat prožektorikiirt.

Mälestusürituse lühikese sissejuhatuse tegi New Yorgi linnapea Michael Bloomberg, öeldes muu hulgas: «Kümme aastat tagasi muutus ilus pilvitu hommik tumedamaks kõigist öödest!» Pikki kõnesid ei peetud. President Obama luges ette südamliku katkendi piiblist, George W. Bush tsiteeris president Lincolni 1864. aasta kirja lesele, kes kaotas Ameerika kodusõjas kõik oma viis poega.

Kerkimas on uus Maailma Kaubanduskeskus, mis aga pole purustatu täpne analoog. Esimene pilvelõhkujaist – Vabaduse torn – peab valmis saama 2013. aastal. See on üle kilomeetri kõrge 104 korrusega ehitis. Teine, sadakond meetrit madalam torn, valmib hiljem.

11. septembri koletuslikku terroriakti meenutati jumalateenistustega mitmel pool maailmas. Tõsi, oli ka ebameeldivaid vahejuhtumeid. Londonis põletasid moslemi ekstremistid USA lipu, Iraani president Mahmoud Ahmadinejad ütles teleesinemises: «Ühendriigid kasutasid 11. septembril juhtunut ettekäändena tungida Iraaki ja Afganistani.»

Ühendriikides ja eriti New Yorgis olid julgeolekumeetmed viidud äärmuseni, sest CIA oli oma allikatelt saanud vihje, et kolm inimest – neist kaks USA kodanikku – kavandavad mälestuspäevaks terroriakti. Hiljem oli üks uudisteagentuur teadet küll leevendanud ja märkinud, et võimud pole leidnud sellele mingit kinnitust ja pole ka täheldatud kahtlaste inimeste saabumist Ühendriikidesse.

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee