Eesti uudised
Vaata galeriid!

Kuidas saksad erirongiga jaama avamas käisid (22)

MAARIUS SUVISTE, 5. september 2011 06:58
SILMAPAISTEV ELIIT: Ohutusvestita ei lubatud kedagi raudteele. Sestap pidi ka avamisele kutsutud Eesti eliit endale vesti selga tõmbama, et saaks pidulikult lindi läbi lõigata. Foto: Aldo Luud
Mida tehti erirongis, mis viis laupäeval Eesti eliidi Põlvamaale jaama avama? Miks üks külaline aia taha saadeti? Kuhu läksid koos Ilves ja Kallas ning kellele pakkus tagasisõiduks küüti Ansip?

Olgugi et erirong alustas laupäeval sõitu Tallinnast, tuleb poliitiline eliit peale Tartust: Toomas Hendrik Ilves, Siim Kallas, Andrus Ansip, Juhan Parts, Eesti Raudtee juht Kaido Simmermann ja teised tähtsad ninad.

Eesmärk: sõit Põlvamaale Koidula raudtee-piirijaama avamisele. Rongi peale nihverdab end ka Tartu legendaarne üritustel käija Jaan Muna, kes ei puudu üheltki oluliselt avamiselt.

Erirong on reisijaid täis. Istmed on Edelaraudtee rongis pehmed ja mugavad. Sõit on erireisijatele muidugi prii. Pakutakse head-paremat süüa-juua.

Eesti eliit sõidab koos ühes vagunis. Sakste kamber, nagu öeldakse. Sinna võõraid sisse ei lubata. Aga söök-jook on kuulu järgi sama mis tavareisijatelgi erirongis.

Lõuna politseiprefekt Tarmo Kohv koos oma veetleva elukaaslase, prokuratuuri kõneisiku Kristina Kostinaga sakste kambris ei ole.

Härra prefekt, millal te viimati rongiga sõitsite?

"Millalgi 2000. aastatel Tallinnast Viljandisse," ütleb Kohv, et sõit oli tööasjus. Tollane ja tänane sõit on nagu öö ja päev: "Need kaks sõitu ei ole võrreldavad mugavuse, kiiruse ja ohutuse poolest. Teekvaliteet on teine, sellest hakkab ju kõik peale. Rong on mõnus sõiduvahend, kui täpselt käib ja kiiresti sõidab."

Üks viinapits teise järel

Erirong kihutab kuni 120 km/h. Enne Koidula raudtee-piirijaamas peatumist võtab rong hoo maha, et Koidula projekti direktor Urmas Leinfeld saaks Lõuna-Eesti sajandi ehitusobjektil teha sõidu ajal läbi akende ekskursiooni: vaadake vasakule, vaadake paremale.

Esimeste seas astub jaamahoone ees rongilt maha kodanik Jaan Muna, lihtrahva esindaja.

Turvamees kupatab aga ta kohe aia taha, kuhu ta jääb piduliku avamise lõpuni. Muna oli ju kutsumata külaline.

Eesti Raudtee puhkpilliorkester võtab saabujad vastu. Sõnavõtud, külalisraamat, seltskondlik vestlus. Ehkki Koidula raudteejaam hakkas täies ulatuses tööle augustis, oli ametlik pidulik avamine alles 3. septembril. Ja seda väidetavalt ühe tähtsa inimese pärast – avamine sõltus sellest, millal on aega Euroopa Komisjoni asepresidendil, transpordivolinik Siim Kallasel.

Erirongiga Koidulasse saabunud Eesti Raudtee juht Kaido Simmermann ütleb, et tema on üsna sagedane rongisõitja. Hiljuti käis ta Moskvas ning nautis rongisõitu Portugalis. "Portugalis on rongid kaasaegsemad. Vähemalt need, millega seal linnade vahet sõitsin. Väga hea rong oli. Raudtee oli korras," kiidab Simmermann.

Suuresti Riigi Kinnisvara ASi eestvedamisel korraldatud pidulikul avamisel on muidugi hõrgutavad söögid-joogid. Viinapitsid. Viimaste peale on eriti maiad olulised külalised idapiiri tagant.

Eesti Raudtee esindaja Moskvas tahab hirmsasti meie presidendiga rääkida. Külaline räägibki, Ilvesel tõlk kõrval, kes räägitu eesti keelde paneb.

Ilves võtab klaasist lonksu mullita vett, päikeseprillid ees, üks käsi taskus, nätsutab nätsu, kuulab ja noogutab.

Kuidas Neinar Seli koju sai

Kell 14.27 sõidab pidulikult avatud jaama eest läbi kaubarong 11 konteineriga. Sajandi ehitis on avatud. Tähtsad tegelased hakkavad lahkuma.

Ei, mitte rongiga, nemad lähevad nüüd autoga. Ilvesel, Kallasel ja Ansipil lubati ametiauto jaamaparklasse, teised pidid aia taha jätma.

Esimesena läheb president, seejärel Kallas oma assistendi ja naisautojuhiga. Ilves ja Kallas ei lähe kohe koju, vaid pikalt ette planeeritud ühisele lõunale Setumaal.

Peaminister Andrus Ansip lõpetabki Riigi Kinnisvara ASi juhi Jaak Saarniiduga vestluse ning suundub ametiauto poole. Talle järgneb Seli. Julgestaja avab Audi ukse, Ansip istub, siis avab julgestaja teise ukse, Seli istub. Et peaministri ametiautos koos tagasi sõita.

Tagasiteel läheb erirongis seltskondlik vestlus muidugi elavamaks – on jooke, on snäkke.

Koidula lähedal Orava jaamas lahkuvad kagu eestlaste esindajad, kes kupatatakse esimesse vagunisse – sealt saab ilusti-kenasti rongilt maha perroonile astuda. "Nii siis koheldakse külalisi," lõõbib riigikogu liige, endine Põlva maavanem Urmas Klaas.

Jaama pidulikku avamist aia taga vaadanud vabariigi kodanik Jaan Muna Koidulasse ei jää. Ka tema toob erirong Tartusse tagasi.

Samal teemal

05.09.2011
Koidula jaam läks maksma 70 miljonit eurot

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee