Juhtkiri

Tühja täis teesid  (2)

ÕL , 23. august 2011, 06:58
Vanasõnagi ütleb, et parem pool muna kui tühi koor. Kui president Ilvese esitet valimisteeside kohta peab küsima, et kas need olid siis teesid? –, siis teine kandidaat Indrek Tarand ei esitanud noidki – polevat küsitud. Kas Savisaar ei lubanud? Või ei hakanud ta esitama, sest on saanud teada, et tegelikult ei esitatagi teda kandidaadiks? Või on ikkagi tegemist EÜSi sisese tööjaotusega, et Ilves saaks särada uhkes üksinduses? Olukord, kus kandidaat kirjutab ette, kes tema käest küsimusi esitada tohivad, on Eesti demokraatiat tabavalt iseloomustav.

Mida aga jätkata ihkav president oma teesides järgmiseks ametiajaks lubab? Konkreetsete teeside asemel on meie ees laialivalguv paljusõnaline heietus. Järelikult sama mittemidagiütlevad saaksid olema ka tema järgnevad viis ametiaastat. Eesti ei pidavatki rikastele riikidele järele jõudma – kas president propageerib vaesust? Viide Financial Timesile peab näidama, et Ilves loeb välismaa ajalehti, nagu Meri fetišeeris omal ajal üht Saksa lehte. Ilves seab ülesandeks, et Eesti käitugu demokraatliku riigina – kas praegu me seda polegi? Kui Ilves kutsub mõtlema, kuidas head mõtted teoks teha, siis siin räägib ta vist kui praktik, sest kas Ärma leping polnud mitte hea ja tulus mõte?

Veel kummalisem on ühiskondliku debati kiitmine, kui presidendidebatti organiseeritakse suukorvi tingimustes. Paras koomika on, et alati pahur ja torssis Ilves rõhutab teesides avatud ja sõbralikku meelelaadi, rääkimata silmategemisest multi-kultile. Kui aga Ilves räägib võimalikust tulistamisest parimate koolilõpetajate kokkutulekul, siis noorte küllakutsujana vastutab nende turvalisuse eest ikka peremees ehk president ise. Hale on ka Tallinna võrdlemine Siberiga, kus president ise käinud pole, nagu nõukaajal mõisteti hukka Pasternakki või Solženitsinit ilma nende raamatuid lugemata.

Kõigest hoolimata deklareerib Ilves, et on tööks Eesti hüvanguks jätkuvalt valmis. Kahjuks jätab ta meie ees saladuseks oma senised saavutused, millega ta olevat hästi toime tulnud.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee